EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Deň tulipánov – dátum, význam, história a zaujímavosti

Autor: Lenka

deň tulipánov

Tulipány, symboly jari a obnovy, majú svoje špeciálne miesto v kalendári v podobe Dňa tulipánov. Zistite, kedy sa tento deň oslavuje, aká je história tulipánov a aké festivaly sa s ním spájajú.

Deň tulipánov

Deň tulipánov je výnimočný sviatok, ktorý sa v rôznych častiach sveta oslavuje na počesť jedného z najobľúbenejších kvetov jari – tulipánu.

S príchodom prvého jarného dňa kvitnú aj tulipány. Tento deň sa oslavuje najmä v Holandsku, kde sa konajú tulipánové festivaly.

V článku nájdete

Deň tulipánov dátum

Deň tulipánov sa každoročne oslavuje 13. mája. Tento deň je pre ľudí príležitosťou osláviť krásu kvetu tulipánu. V máji sa tiež oslavuje Deň Európy.

deň tulipánov
Zdroj: unsplash.com

Deň tulipánov história

Tulipány majú bohatú históriu siahajúcu až do starovekej Perzie, kde ich prvýkrat pestovali. V 17. storočí, počas „Tulipánovej mánie“, boli tulipány tak vysoko cenené, že sa používali ako platidlo a dokonca spôsobili ekonomickú bublinu, cena jednej tulipánovej cibuľky bola vyššia ako cena domu.

Hoci tulipánové šialenstvo nakoniec utíchlo, v holandskej histórii a kultúre zanechalo nezmazateľnú stopu.

Tulipány časová os

  • 1050 Prvé pestovanie tulipánov: Tulipány sa prvýkrát pestovali v starovekej Perzii v 11. storočí a stali sa symbolom lásky a prosperity.
  • 1593 Tulipány prišli do Európy: Prvé tulipány priniesol do Európy Carolus Clusius, flámsky botanik, ktorý zasadil prvé cibuľky tulipánov na univerzite v Leidene.
  • 1637 Prvý tulipánový festival: Prvý ročník Tulip Time sa uskutočnil v Holandsku.
  • 1950 Otvorenie múzea v Amsterdame: Otvorilo sa Amsterdamské múzeum tulipánov venované histórii a pestovaniu tulipánov.
  • 1989 Vznikol Deň tulipánov: Deň tulipánov oficiálne vznikol ako deň na oslavu krásy a popularity tulipánov na celom svete.

Deň tulipánov Holandsko

V Holandsku, kde tulipány majú hlboko zakorenené miesto v kultúre a histórii, sa Deň tulipánov oslavuje tretiu sobotu v januári a označuje začiatok tulipánovej sezóny.

Aj v súčasnosti sú tulipány dôležitým symbolom holandskej kultúry a identity. Holandsko je najväčším producentom a vývozcom tulipánov na svete – tulipány sú významnou súčasťou holandskej ekonomiky.

Holanďania sú na svoje tulipány veľmi hrdí a tento kvet oslavujú mnohými spôsobmi, vrátane Medzinárodného dňa tulipánov.

Zaujímavosti deň tulipánov

Tulipány sú jednou z najpopulárnejších a najrozmanitejších jarných kvetov. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o tulipánoch:

  • Existuje viac ako 3000 rôznych registrovaných odrôd tulipánov
  • Tulipány sú kategorizované do 15 rôznych skupín na základe ich charakteristík, ako sú tvar, veľkosť a doba kvitnutia.
  • Tulipány majú rôzne symbolické významy v závislosti od ich farby. Napríklad červené tulipány sú často spojené s láskou, zatiaľ čo žlté tulipány symbolizujú radostné myšlienky a slnečnú šťastnú náladu.
  • Historicky boli počas druhej svetovej vojny v Holandsku použité tulipánové cibule ako zdroj potravy.

Tulipánové festivaly

Tulipánové festivaly sa konajú v niekoľkých mestách po celom svete – obvykle v Severnej Amerike, väčšinou v mestách s holandským dedičstvom.

Najväčší svetový festival tulipánov sa koná v kanadskej Ottawe, kde tulipány posiela Holandsko.

Medzi najznámejšie festivaly patria tie v:

Keukenhof – Holandsko

Jedným z najznámejších tulipánových festivalov na svete je Keukenhof – známy ako Záhrada Európy. Nachádza sa v malebnom meste Lisse v Holandsku a každoročne sem prichádzajú milióny návštevníkov.

Tento tulipánový festival je otvorený počas niekoľkých týždňov na jar – obvykle od polovice marca do polovice mája. Návštevníci si môžu užiť prehliadku 7 miliónov kvetov, vrátane 800 rôznych druhov tulipánov.

Festival tulipánov v údolí Skagit – USA

Festival tulipánov v údolí Skagit, známy tiež ako Skagit Valley Tulip Festival, je jedným z najfarebnejších a najnavštevovanejších jarných festivalov vo Washingtone.

Tento festival väčšinou trvá celý apríl. Rozprestiera sa na veľkých plochách, takže počas celého mesiaca môžu návštevníci obdivovať rozsiahle polia tulipánov.

Ottawa Tulip Festival – Kanada

Ottawa Tulip Festival, známy aj ako Canadian Tulip Festival, je najväčší festival tulipánov v Kanade.

Tento festival sa každoročne koná v máji a je oslavou nielen príchodu jari, ale aj symbolom medzinárodného priateľstva a historickej väzby medzi Kanadou a Holandskom.

Istanbulský festival tulipánov – Turecko

V Istanbule, kde má tulipán hlboké korene v osmanskej kultúre, sa každoročne koná festival tulipánov.

Festival sa koná každý rok v apríli. Výsady tulipánov v Turecku sa každoročne plánujú a každý rok môžu návštevníci obdivovať nové vzory a dizajny.

Zdroje: agwaycapecod.com, holidaycalendar.io, wikidates.org

Témata:
Kalendár

Najnovšie články