Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Divadlá na Slovensku – zoznam, bábkové a ochotnícke aj programy

Aktualizované:

Autor: Lenka

Zoznam divadiel na Slovensku

Divadlá na Slovensku zabezpečujú bohatý a pestrý kultúrny život. Ak ste aj vy milovníkom hudby a umenia, pozrite sa na zoznam divadiel na Slovensku a navštívte tie najlepšie z nich!

Divadlá na Slovensku

Divadlá na Slovensku lákajú mnohých návštevníkov z každého kúta. Na Slovensku ich nájdete približne 40. Najlepšie divadlá na Slovensku sú v Bratislave a v Košiciach. Avšak divadelné predstavenia ponúka väčšina slovenských miest.

Vybrať si môžete detské divadlo, bábkové divadlo, balet, operu, klasické i moderné divadelné predstavenie.

Najviac divadiel je v Bratislave, kde taktiež sídli aj Slovenská filharmónia. V Bratislave nájdete aj festival súčasného umenia, ktorý sa nazýva Biela noc.

V článku nájdete

História divadla na Slovensku

Historické dokumenty naznačujú, že na území Slovenska existovalo divadlo už v ranom stredoveku vo forme náboženskej drámy s výjavmi Starého a Nového zákona.

Pred rokom 1918 na Slovensku neexistovalo profesionálne divadlo. Proces formovania slovenského profesionálneho divadelníctva bol pomalý a zložitý. Stretával sa s mnohými ťažkosťami, keďže bolo málo hercov, režisérov, dramaturgov a slovenských divadelných hier.

Zdroj: unsplash.com

Rozvoj divadla na Slovensku

Po roku 1945 bol zaznamenaný rozvoj divadla na Slovensku. Ten sa zavŕšil dobudovaním rozsiahlejšej siete profesionálnych divadiel, vrátane divadiel národnostných menšín, bábkových divadiel a divadiel pre deti a mládež.

Prvé ochotnícke divadlo založil v Liptovskom Mikuláši Gašpar Fejerpátaky a Belopotock. V medzivojnovom období vznikli na Slovensku 3 profesionálne divadlá – Slovenské národné divadlo v Bratislave, Východoslovenské národné divadlo v Košiciach a Slovenské ľudové divadlo v Nitre.

Zoznam divadiel na Slovensku

Zoznam divadiel na Slovensku je rozdelený podľa toho, či sa jedná o štátne, neštátne, študentské alebo súkromné divadlá. Kompletný prehľad divadiel na Slovensku nájdete na wikipedií.

Štátne divadlá na Slovensku

Neštátne divadlá v Bratislave

Neštátne divadlá na západnom Slovensku

Neštátne divadlá na strednom Slovensku

 • Mestské divadlo Žilina
 • Bábkové divadlo Žilina
 • Slovenské komorné divadlo v Martine
 • Bábkové divadlo na rázcestí v Banskej Bystrici
 • Štúdio tanca v Banskej Bystrici
 • Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Neštátne divadlá na východnom Slovensku

 • Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi
 • Divadlo Actores v Rožňave
 • Divadlo Jonáša Záborského v Prešove
 • Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove
 • Bábkové divadlo Košice
 • Divadlo Thália v Košiciach
 • Divadlo Romathan v Košiciach
 • Divadlo actor Košice
 • Teatro PárnoKalo Slovakia
 • Divadlo na Peróne Košice

Bábkové divadlá na Slovensku

Bábkové divadlá vo všeobecnosti je divadlom, v ktorom hrajú bábiky. Predstavuje špecifický druh, ktorý rozvíja tvorivosť a fantáziu človeka.

Je síce pravdou, že väčšinou sú bábkové divadlá vhodné pre tých najmenších, ale zaručene potešia aj starších divákov. Deti si rozhodne prídu na svoje aj pri pozeraní Disney plus.

Ak vás zaujímajú konkrétne bábkové divadlá na Slovensku, na zoznam.sk si ich môžete prezrieť. Stačí zadať lokalitu a kategóriu. Prípadne si môžete nájsť všetky bábkové divadlá na Slovensku a vybrať si to, ktoré vás zaujme najviac.

bábkové divadlá na Slovensku zoznam
Zdroj: unsplash.com

Ochotnícke divadlá na Slovensku

Ochotnícke divadlo, inak nazývané aj amatérske divadlo, je divadlo prevádzkované amatérskymi divadelnými pracovníkmi z ochoty, dobrej vôle a záľuby. Títo pracovníci neočakávajú za svoju prácu spravidla žiadnu odmenu.

V prípade, ak si chcete prezrieť zoznam ochotníckych divadiel na Slovensku, môžete ho nájsť na zoznam.sk. Môžete ich prezerať všetky, prípadne ich selektovať podľa lokality.

Divadlá na Slovensku programy

Ak vás zaujímajú programy na divadlá na Slovensku, môžete ich rýchlo a ľahko nájsť na stránke divadlo.sk, kde si vyberiete konkrétne divadlo, ktoré chcete navštíviť.

Každé divadlo má iný program a predstavenia, preto je potrebné ho dopredu zistiť.

Zdroje: wikipedia.sk, unsplash.com

Témata:
Zábava Divadlá

Najnovšie články