SVK:FRA Stavte si na víťaza!

Norovirus – čo to je, príznaky, priebeh, inkubačná doba, liečba a prevencia

Autor: Lenka

norovirus

Norovírus sa radí medzi skupinu vírusov, ktoré spôsobujú zápal žalúdka a čriev. Ide o veľmi infekčné ochorenie, ktoré sprevádzajú mnohé nepríjemné príznaky. Prečítajte si o nich a zistite aj, aký je priebeh, inkubačná doba, liečba a prevencia.

Čo je norovirus

Norovirus je vírus, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení – najmä u starších detí, ale postihnúť môže aj dospelých. Je extrémne infekčný s krátkou inkubačnou dobou. Sprevádzajú ho rôzne symptómy, medzi ktoré patrí zvracanie, bolesť brucha a bolesť hlavy a iné.

Norovirus patrí k najbežnejším chorobám špinavých rúk, preto netreba zabúdať na umývanie rúk a inú prevenciu.

V článku nájdete

Norovirus príznaky

Prvé príznaky norovirusu sa objavia nárazovo a choroba najčastejšie začína vracaním a akútnymi hnačkami. Nábeh je veľmi rýchly a aj v priebehu pár hodín môže nastať značná dehydratácia organizmu.

Norovirus priemerne trvá 3 dni a najčastejšie sa objavujú príznaky ako je bolesť hlavy, zvýšená teplota, nechutenstvo, bolesť brucha a prípadne bolesti svalstva. Niekedy sa môže objaviť aj horúčka doôežité je vedieť, ako znížiť teplotu.

Norovirus príznaky

  • bolesť brucha
  • brušný nekomfort
  • hnačka (vodnatá častá stolica)
  • vodnatá stolica bez prímesu krvi
  • pocit na vracanie a vracanie
  • nevoľnosť
  • celková slabosť
  • zvýšená únava
  • zvýšená telesná teplota
  • bolesť hlavy
  • svalová bolesť
  • strata hmotnosti v dôsledku straty vody
  • dehydratácia organizmu
Norovirus priebeh
Zdroj: unsplash.com

Prenos norovirusu

Norovírusy sa prenášajú z človeka na človeka a sú vysoko infekčné a mimoriadne rezistentné. Prežijú dokonca aj niekoľko týždňov na povrchoch, textíliách a odolávajú až vyše 50 stupňovým teplotám.

Norovírus sa vylučuje stolicou a zvratkami. Prenáša sa ako „fekálno-orálna kontaktná infekcia“ – teda buď prostredníctvom kontaktu so znečisteniami, vdýchnutím kvapiek s vírusom alebo kontaminovanými potravinami či pohármi.

Norovirus priebeh

Príznaky norovírusu sa zvyčajne objavujú 12 až 48 hodín po expozícii a môžu zahŕňať:

  1. Náhly nástup nevoľnosti: Mnoho ľudí zaznamená intenzívny pocit na zvracanie, ktorý môže viesť k opakovanému zvracaniu.
  2. Hnačka: Väčšina ľudí s norovírusom trpí vodnatou hnačkou.
  3. Bolesti brucha: Tie môžu byť mierne až ťažké a sú často spojené s kŕčmi.
  4. Horúčka: Niektorí ľudia môžu mať mierne zvýšenú teplotu.
  5. Celkové nepohodlie: Symptómy ako únava, bolesti hlavy a svalové bolesti sú bežné.

Priebeh infekcie je zvyčajne krátkodobý a väčšina ľudí sa zotaví bez lekárskeho zásahu do 1 až 3 dní. Dôležitým aspektom liečby je udržiavanie hydratácie, pretože zvracanie a hnačka môžu rýchlo viesť k dehydratácii.

Norovirus inkubačná doba

Norovirus inkubačná doba je približne od 10 hodín do 4 dní. V momente, kedy ochorenie prepukne, sa objavia spočiatku najmä silné hnačky, zvracanie a nevoľnosť.

Norovirus ako dlho je človek infekčný je od prvých príznakov a aj pár dní po ustúpení. Najnákazlivejší sú počas akútnej fázy svojich symptómov. Vírus však môže v stolici pretrvávať až dva týždne alebo dlhšie po zotavení.

Norovirus infekčnosť

Norovirus ako dlho je človek infekčný sa líši v závislosti od imunity. Vo všeobecnosti je tento druh vírusu veľmi infekčný a ľudia ho môžu prenášať už predtým, než sa u nich objavia príznaky, a aj niekoľko dní po odznení príznakov.

Doba inkubácie norovírusu je zvyčajne medzi 12 až 48 hodinami, a ľudia sú najinfekčnejší počas prvých 48 hodín po objavení sa príznakov​.

Norovirus u detí

Vírusy sa najčastejšie šíria vo väčších kolektívoch – v škôlkach a školách. Hnačkové vírusy, medzi ktoré sa radí aj norovirus sa obvykle vyskytuje v chladnom a sychravom období počas jesene a jari. Sezóna norovírusov začína od októbra a končí približne v máji. 

Nástup ochorenia u detí je až dramaticky rýchly a stav sa mení doslova z hodiny na hodinu. I keď dieťa spočiatku nepociťuje žiadne ťažkosti – po prvej hnačke alebo zvracaní sa to už nedá zastaviť.

Norovirus sa šíri hlavne medzi deťmi. Pravidelne sú počty infikovaných najvyššie v kategórii do dvanásť rokov.

U detí dbajte hlavne na preventívne rady:

  • naučte ich, aby si dôkladne umyli ruky po toalete
  • aby si vždy pred konzumáciou akéhokoľvek jedla umyli ruky
  • v rodine nepoužívajte ten istý uterák
  • u detí dávajte pozor, aby po sebe nejedli s rovnakým príborom alebo nepili z rovnakého pohára

Norovirus u bábätiek

Norovirus u malých detí je oveľa nebezpečnejší ako pri dospelých. U bábätiek sa organizmus rýchlo dehydruje.

Pokúste sa im dávať tekutiny aspoň po dúškoch. Ak aj napriek tomu všetko vyvracajú, tak s nimi musíte ísť na pohotovosť. V tom prípade potrebujú infúzie po celý čas, až pokým nezačnú opäť normálne jesť a piť.

Norovirus a tehotenstvo

Norovírus je vysoko nákazlivý vírus, ktorý môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a hnačku. Hoci tieto príznaky zvyčajne odoznejú za niekoľko dní, v tehotenstve predstavuje určité riziká.

Riziká spojené s norovirusom v tehotenstve:

  • Dehydratácia: Pri hnačkách dochádza k zvýšenému vylučovaniu vody a strate elektrolytov z organizmu. Závažný problém nastáva, ak aj vraciate a silno sa potíte, pretože strata tekutín z organizmu sa rapídne zvyšuje.
  • Predčasný pôrod: Existuje riziko predčasného pôrodu s infekciou norovírusom, čo môže mať vážne dôsledky pre matku aj dieťa. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vyskytnú príznaky ako pravidelné kontrakcie, bolesť brucha alebo krvácanie.

Norovirus liečba

Špecifická liečba tohto ochorenia nie je obvykle potrebná, neexistujú ani žiadne konkrétne lieky. Jedine v prípade dehydratácie je potrebná infúzia, ktorá doplní tekutiny do tela.

Základom je dodržiavanie prísnej diety, aby sa napravila funkcia tráviaceho traktu a črevná mikroflóra. Pripravujte hlavne ľahko stráviteľné jedlá a potraviny skôr duste alebo varte nad parou.

Ovocie vyberajte také, ktoré nenafukuje – suroviny ako papriku, karfiol alebo zelený hrach na pár dní vynechajte. Obmedzte aj všetky jedlá, ktoré dráždia žalúdok. Nezabúdajte na dostatočné dopĺňanie minerálov.

Probiotiká norovirus

Probiotiká môžu pomôcť podporiť zdravie črevného traktu a môžu byť užitočné pri zmierňovaní niektorých príznakov spôsobených norovírusom, ako je hnačka. Ale samotné probiotiká nevyliečia infekciu norovírusom. Vtedy sa vám môže hodiť aj E recept.

  •  BIOPRON Forte 30
  •  LIVSANE Laktoaktívne kapsuly plus vitamín B2
  •  EXHELICO
  •  FLORALIV
Norovirus liečba
Zdroj: unsplash.com

Norovirus prevencia

Najlepším spôsobom, ako predchádzať norovirusu je dôkladná hygiena rúk, a to nielen pred jedlom. Hygiena rúk je nutná vždy po príchode domov, do práce, po toalete, pred jedlom alebo po návšteve miesta s vysokou koncentráciou ľudí.

Ak sa v domácnosti vyskytuje hnačkovité ochorenie, dôležité je vyhýbať sa nakazeným jedincom a vydezinfikovať zdieľané predmety a plochy. Dôležité je tiež umývanie ovocia, zeleniny, mäsa a rýb, ktoré vždy treba dostatočne tepelne upraviť.

Zdroje: lekar.sk, wikipedia.org, zdravoteka.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články