Pravidlá MS v hokeji – formát, hrací systém a pavúk, bodovanie, predĺženie, nájazdy

Aktualizované:

Autor: Denisa

Pravidlá MS v hokeji

Majstrovstvá sveta v hokeji sa tento rok konajú u našich českých susedov. Na ľade uvidíme hrať šestnásť najlepších reprezentačných tímov planéty vrátane Slovenska. Zoznámte sa s hracím systémom a zistite, aké sú základné pravidlá MS v hokeji 2024.

Pravidlá MS v hokeji

Už 10. mája sa môžeme tešiť na zápasy základných skupín hokejových majstrovstiev sveta, ktoré sa odohrajú v Ostrave a v Prahe. Systém a pravidlá MS v hokeji 2024 zostávajú aj tento rok nemenné.

Prečítajte si všetko o predĺžení, nájazdoch, bodovaní, postupe do štvrťfinále, semifinále a finále a základných pravidlách hokejového šampionátu MS 2024.

V článku nájdete

Základné pravidlá MS v hokeji 2024

Základné pravidlá MS v hokeji 2024 sú väčšinou podobné ako v hokejovej Tipos Extralige, avšak nájdu sa tu určité rozdiely, ktoré je dobré pri sledovaní šampionátu poznať.

Hokejový zápas trvá 60 minút. Súpiska národného tímu môže mať maximálne 25 členov vrátane 3 brankárov a 22 hráčov v poli. Pravidlá neobmedzujú, koľko obrancov a koľko útočníkov.

Podľa základných pravidiel MS v hokeji musí mať ľadová plocha rozmery min. 60 m na dĺžku a 26-30 m na šírku. Pražská O2 Aréna toto pravidlo splňuje, Ostravar aréna musela dostať pre tohtoročný šampionát výnimku, keďže jej rozmery sú iba 58×29 m.

Počet účastníkov16
Počet základných skupín2
Počet zápasov64
Počet hráčov v predĺžení3 na 3
Dĺžka hokejového zápasu60 min

MS v hokeji 2024 formát

Formát majstrovstiev rovnako ako pravidlá MS v hokeji zostávajú aj tento rok nemenné. V tomto formáte turnaja je na programe presne 64 zápasov a každý tím odohrá 7 až 10 zápasov.

Hokejové majstrovstvá sú rozdelené na základnú a vyraďovaciu časť. Tímy najprv súťažia v skupinách a potom nasledujú zápasy play-off. Zásadným rozdielom oproti popredným ligám je, že vyraďovacia fáza sa hrá na jedno víťazstvo.

Tento systém hry stanovila Medzinárodná hokejová federácia IIHF a využíva sa od roku 2012.

Základné skupiny a pravidlá MS v hokeji

Každé mužstvo na MS v hokeji 2024 odohrá v skupine sedem duelov. V pražskej A-skupine sa na ľad postaví hokejový tím z Česka, Kanady, Fínska, Švajčiarska, Dánska, Nórska, Rakúska a Veľkej Británie.

Slovensko bude na MS v hokeji 2024 v základnej B-skupine v Ostrave. Našimi súpermi na šampionáte bude Nemecko, Kazachstan, USA, Poľsko, Francúzsko, Lotyšsko a Švédsko.

Ak vás zaujíma, kedy hrajú Slováci hokej na Majstrovstvách sveta v hokeji 2024, pozrite si kompletný program MS v hokeji a rozpis zápasov deň po dni.

Hrací systém a pavúk MS v hokeji
Zdroj: unsplash.com

Hrací systém a MS v hokeji pravidlá

Rovnako ako formát aj hrací systém a pavúk MS v hokeji zostáva pre tento rok rovnaký. To znamená, že 16 tímov je rozdelených do dvoch skupín po 8 tímov, kde si zahrá zápas každý s každým.

Pravidlá postupu MS v hokeji 2024 sú také, že do štvrťfinále postupujú z každej skupiny prvé štyri mužstvá. Osem postupujúcich vytvorí štyri dvojice, ktoré následne hrajú krížovým systémom so súperom z druhej skupiny.

Vo štvrťfinále nesmú na seba naraziť mužstvá hostiteľských krajín. Ak by vo štvrťfinále vychádzala dvojica Fínsko – Lotyšsko, systém zápasov sa mení.

Zloženie štvrťfinálových dvojíc

• A1 vs. B4
  • A2 vs. B3
  • A3 vs. B2
  • A4 vs. B1

Pre tímy na 5. až 8. mieste sa turnaj končí. Mužstvá, ktoré v oboch skupinách obsadia poslednú priečku, zostupujú o kategóriu nižšie a v ďalšom roku ich nahradia dva reprezentačné výbery z B-kategórie.

V semifinále MS v hokeji 2024 sa stretne najlepšie umiestnený tím so štvrtým v poradí, druhý tím s tretím v poradí. Víťazi postúpia do finále, porazení budú hrať o bronz.

Poradie v základnej skupine s rovnakým počtom bodov

Ak by nastala situácia, v ktorej by mali dva tímy zo základnej skupiny rovnaký počet bodov, o ich postavení v tabuľke rozhodne vzájomný zápas, takže na skóre nezáleží.

V prípade, že by rovnaký počet bodov malo tri a viac tímov, zostaví sa minitabuľka ich vzájomných zápasov a na rozhodovanie sa použijú nasledujúce kritériá:

• Body z minitabuľky vzájomných zápasov
  • Rozdiel bodov v minitabuľke
  • Vyšší počet gólov v minitabuľke
  • Výsledky proti ďalšiemu najvyššie postavenému tímu mimo tímov v minitabuľke (v poradí: body, rozdiel gólov, viac strelených gólov)
  • Výsledky proti ďalšiemu najvyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (v rovnakom poradí podľa kritérií)
  • Postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom turnaja

MS v hokeji bodovanie

Bodovacia tabuľka MS v hokeji 2024 pozostáva z tzv. trojbodového systému. V praxi to znamená, že v každom zápase skupiny sa hrá presne o 3 body, čo znamená, že teoreticky môže najúspešnejší tím nazbierať dokopy až 21 bodov.

Pravidlá MS v hokeji bodovanie

• Zisk 3 body: za víťazstvo v riadnom hracom čase
  • Zisk 2 body: za víťazstvo po predĺžení alebo nájazdoch
  • Zisk 1 bod: za prehru po predĺžení alebo nájazdoch
  • Zisk 0 bodov: za prehru v riadnom hracom čase

Všetky zápasy na MS v hokeji live môžete sledovať naživo vďaka TV Tipsport.

MS v hokeji predĺženie

Každé stretnutie na MS v hokeji musí mať víťaza. Jeho pravidlá sa však líšia v závislosti od toho, či ide o bežný zápas v skupine alebo o vyraďovací zápas.

Čo sa týka predĺženia v základnej skupine, tu je systém nasledovný – ak sa po riadnom hracom čase skončí duel remízou, nasleduje 5-minútové predĺženie vo formáte troch proti trom a brankári.

Naopak vo štvrťfinále, semifinále a zápase o bronz trvá predĺženie maximálne 10 minút, opäť 3 proti 3 hráčom. Vo finále môže predĺženie trvať maximálne 20 minút.

Vo všetkých prípadoch predĺženia platí pravidlo rýchlej smrti, a teda kto dá prvý gól, vyhráva.

MS v hokeji nájazdy

Pravidlá MS v hokeji 2024 sa týkajú aj nájazdov, ktoré rozhodnú o víťazovi Svetového pohára v hokeji po tom, ako v predĺžení nepadne žiadny gól.

Na oboch stranách je 5 nájazdov, do ktorých musia ísť vždy iní hráči, od šiestej série môže ísť ten istý hráč, podobne ako v Tipsport extralige.

Samostatné nájazdy sa môžu hrať v základných skupinách, štvrťfinále, semifinále a zápase o bronz.

Jedinou výnimkou sú nájazdy počas finále, kde sa predlžuje až do strelenia rozhodujúceho víťazného gólu na Majstrovstvách sveta v hokeji 2024.

Viac o MS v hokeji pravidlách si prečítate na webe 7sport.sk.

Zdroje: 7sport.cz, sportweb.sk, betarena.cz, youtube.com, pixabay.com