Voľby do Europarlamentu majú svoje pravidlá, ktoré musia voliči dodržiavať. Zistite, ako voliť v Eurovoľbách tak, aby bol váš hlas platný.
Ako voliť v Eurovoľbách
Volebný manuál – ako voliť v Eurovoľbách je zhrnutím všetkých dôležitých informácií, ktoré sa týkajú volieb do Europarlamentu.
Táto úžasná pomôcka vám bude nápomocná pri zorientovaní sa v celom procese volieb, či už idete voliť prvýkrát alebo nie. Prečítajte si o tom, kto sa môže zúčastniť volieb, ako postupovať pri voľbách a ako voliť mimo domova.
V článku nájdete
Koľko poslancov si volíme do europarlamentu
Na Slovensku sme v roku 2024 volili 15 poslancov EP, teda o jedného viac ako tomu bolo vo voľbách v roku 2019.
Konkrétny počet poslancov, ktorých si občania členských štátov volia, závisí od počtu obyvateľov danej krajiny. Najmenej ich môže byť 6 a najviac 96. Všetky členské štáty si dokopy zvolia 720 europoslancov.
Ako voliť v Eurovoľbách
Na Slovensku si volíme poslancov do Európskeho parlamentu preferenčným hlasovaním, kedy občania uvedú svoje preferencie na volebných lístkoch.
Rozdiel medzi Eurovoľbami a prezidentskými voľbami je v tom, že voliči dostanú nie 1 hlasovací lístok, ale hneď niekoľko hlasovacích lístkov politických strán. Kandiduje 23 politických strán a jedna koalícia.
Každý si môže vybrať lístok jednej národnej strany, na ktorom zakrúžkuje maximálne 2 kandidátov alebo ho môže odovzdať prázdny, vďaka čomu odovzdá hlas strane.
Ako voliť v Eurovoľbách – postup
Postup je podobný ako pri volebnom manuále v prezidentských voľbách až na to, že obdržíte viacero hlasovacích lístkov.
- Po príchode do volebnej miestnosti musí volič preukázať volebnej komisií svoju totožnosť – ukážete občiansky preukaz. V prípade, že volíte v inom volebnom okrsku, ako v tom, kde ste boli zapísaní, musíte ukázať aj hlasovací preukaz.
- Volič si hlasovacie lístky zoberie za stenu, kde si vyberie jeden lístok a buď ho neupravený vloží do obálky alebo za stenou zakrúžkuje dvoch kandidátov, čím odovzdá dva preferenčné hlasy. Oboch kandidátov ale môže zakrúžkovať len na jednom hárku.
- Následne upravený volebný lístok stačí vložiť do obálky a do volebnej urny.
- Nepoužité lístky sa potom odložia do inej urny, aby sa nevynášali von.
- Hotovo a máte odvolené!
Kto môže voliť
Na Slovensku môžu, podobne ako vo všetkých iných voľbách, voliť osoby staršie ako 18 rokov. Zároveň musia byť občanom SR alebo iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku.
No ak sa jedná o občana SR s trvalým pobytom v inom členskom štáte EÚ – ten môže voliť iba tam a tých poslancov, ktorí kandidujú za krajinu, v ktorej žije. To znamená, že ak má trvalý pobyt v Česku, môže v ČR voliť českých poslancov.
Kde sa môže voliť
Volí sa vo volebnej miestnosti podľa adresy trvalého bydliska. Ak sa na tomto mieste počas volieb nebudete nachádzať, môžete požiadať obecný úrad o vydanie hlasovacieho preukazu. Vďaka tomu budete môcť voliť v akomkoľvek volebnom okrsku na Slovensku.
Hlasovací preukaz obec vydá najskôr 45 dní pred konaním volieb, teda od 24.4.2024. Osobne oň môžete požiadať do 7.6.2024, listinne do 20.5.2024 a elektronicky (sken žiadosti alebo textom v e-maili) do 20.5.2024.
Ako voliť v Eurovoľbách- dokumenty
Pri voľbách do Európskeho parlamentu je dôležité sa preukázať. Budete potrebovať občiansky preukaz alebo pobytový preukaz občana EÚ.
V prípade, že ide o občana SR bez trvalého pobytu na Slovensku či iného členského štátu EÚ, predkladá cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
Ako voliť v Eurovoľbách – zdravotne hendikepovaní
Osoba so zdravotným znevýhodnením, ktorá nevie čítať a písať, môže mať so sebou osobu, ktorá jej pomôže.
A v prípade, ak nie je možné dostaviť sa do volebnej miestnosti (napr. pre zdravotné znevýhodnenie), možno požiadať o hlasovanie mimo volebnej miestnosti, kedy k voličovi prídu zástupcovia volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou.
Ako voliť v Eurovoľbách zo zahraničia
Vo voľbách do europarlamentu sa na rozdiel od parlamentných volieb nedá voliť poštou zo zahraničia.
Kedy sa budú konať eurovoľby v roku 2024
Voľby do Európskeho parlamentu sa konali vo všetkých 28 členských štátoch – od 6. do 9. júna.
Na Slovensku sa uskutočnili 8. júna 2024.
Zdroje: elections.europa.eu, wikipedia.org