LOH 2024 Všetky info tu!

Čo treba na STK 2024 – čo sa kontroluje na vozidle, emisná a STK cena, pokuta

Aktualizované:

Autor: Marcela

Čo treba na STK auto

Čaká vás v blízkej dobe pravidelná technická a emisná kontrola? S našimi radami ju zvládnete raz-dva! V článku vám prezradíme, ako sa na kontrolu dôkladne pripraviť a čo treba na STK z pohľadu dokumentov. Rovnako sa dozviete, koľko vás to bude celé stáť.

Čo treba na STK

Technický stav vozidla (STK) sa zo zákona kontroluje periodicky. Preto pokiaľ máte obavy, či vaše auto bez problémov prejde kontrolou STK, môžete ho dať dopredu skontrolovať vášmu mechanikovi.

Takisto vám odporúčame prečítať si tento článok, ktorý obsahuje návod, ako sa pripraviť na STK, a takisto zoznam toho, čo treba na STK ohľadom dokumentov a povinnej výbavy auta.

V článku nájdete

Význam STK

Pod skratkou STK sa ukrýva pravidelná technická alebo emisná kontrola, ktorá sa týka všetkých motorových vozidiel vrátane osobných a nákladných áut, autobusov či motocyklov.

Konkrétne ide o kontrolu vozidla za účelom posúdenia jeho technického stavu, systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek a ich spôsobilosť používania na cestnej premávke.

Neplatná STK môže v tomto prípade znamenať mastnú pokutu aj do výšky niekoľko stoviek eur.

Čo potrebujem na STK

Aby ste prešli pravidelnou kontrolou STK, tak vaše vozidlo musí byť v dobrom technickom stave a nesmie vykazovať žiadne chyby. Takisto by malo produkovať obmedzený počet emisií, ktoré sa kontrolujú pri emisnej kontrole nazývanej EK.

Okrem vozdila v dobrom technickom stave si so sebou na STK nezabudnite zobrať:

 • Povinnú výbavu vozidla, ktorá musí byť kompletná.
 • Všetky potrebné doklady, ktoré k autu máte.
 • Protokoly o dodatočných inštaláciách na vozidle.

Čo sa týka dokumentov potrebných k STK, tak budete potrebovať Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz, platné osvedčenie o EK, ak ich nerobíte naraz, protokol o zmenách na vozidle (napríklad pri namontovanom plynovom zariadení).

Motorka a čo treba na STK

Aj milovníci motoriek sa nevyhnú pravidelnej STK, ktorá je takisto definovaná zákonom. Aby ste touto kontrolou prešli, vaša motorka musí byť v bezchybnom technickom stave.

Na motorke by ste si mali pred blížiacou sa STK skontrolovať:

 • Správne umiestnenie registračnej spoznávacej značky na viditeľnom mieste.
 • Technické zloženie výfuku, či neprodukuje nadmerný hluk alebo prílíš veľké znečistenie ovzdušia.
 • Dokumenty k motocyklu ako je technický preukaz.

Čo sa kontroluje na STK

Počas pravidelnej STK sa kontroluje nielen technický stav vozidla, ale aj ďalšie náležitosti, ako čitateľné evidenčné číslo vozidla (známe ako ŠPZ), na základe ktorého sa dá napríklad overiť platnosť PZP.

Takisto zabudnite na predmety umiestnené v zornom poli vodiča, či tieniace fólie na čelnom skle a predných bočných oknách. Zbytočne by ste museli ísť na opakovanú technickú kontrolu.

Nižšie si pozrite presný zoznam, čo sa kontroluje na STK:

 • brzdy a brzdová sústava,
 • riadenie a pruženie,
 • nápravy a kolesá,
 • hriadele a kĺby,
 • rám a koroséria,
 • osvetlenie a svetelná signalizácia,
 • povinná výbava auta,
 • stierače,
 • dokumenty k vozidlu.

Povinná výbava STK

Počas STK sa kontroluje aj povinná výbava auta či motorky. Ide o komponenty, ktoré musíte mať vo vozidle neustále pri každej jazde, inak vám hrozí pokuta.

Medzi povinnú výbavu vozidla patrí:

 • výstražný trojuholník,
 • úplná autolekárnička,
 • reflexná vesta v dosahu vodiča,
 • rezervná pneumatika alebo sada na defekty a veci spojené s opravou a výmenou pneumatiky.

Ako prebieha STK

Technická a emisná kontrola (STK) začína overením identifikačných údajov na dokladoch, či sa zhodujú s tými, ktoré sa nachádzajú na vozidle.

Následne technik STK skontroluje funkčnosť a stav dverí, okien, pneumatík, osvetlenia a pod. Rovnako overí aj to, či vám nič nechýba v povinnej výbave vozidla.

Druhou časťou STK je kontrola technického stavu vozidla, ktorá začína meraním sklonu predných svetlometov. Následne sa skontroluje účinnosť bŕzd na valcovej skúšobni pre každú nápravu zvlášť, pričom sa nezabúda ani na parkovaciu brzdu.

Na koniec technik skontroluje stav karosérie, podvozku, tlmičov a samotné kolesá.

Ak je všetko v poriadku, technická kontrola končí s úspešným verdiktom a vy dostanete osvedčenie o technickej a emisnej kontrole, ktoré platí podľa typu vozidla na 1, 2 alebo 4 roky.

Koľko stojí STK + emisná 2024

Stúpajúca inflácia na Slovensku sa dotkla aj cien technickej a emisnej kontroly, ktorá je v roku 2024 o niečo drahšia, ako tomu bolo minulý rok.

A to aj v prípade, že cena STK nie je presne stanovená a záleží od toho, na akom kontrolnom mieste si STK či EK necháte spraviť.

Nižšie si pozrite príklad cien technickej kontroly (TK) a emisnej kontroly (EK) spoločnosti Dekra.

Technická kontrola Cena
motocykle, ľahké trojkolky a ľahké štvorkolky38 €
osobné, dodávkové, trojkolky a štvorkolky53 €
osobné a dodávkové s LPG alebo CNG55 €
nákladné a autobusy78 €
nákladné a autobusy s LPG alebo CNG85 €

Cena STK záleží aj od kategórie vozidla a typu pohonu.

Emisná kontrolaKategóriaCena
EK benzín a/alebo plyn BEZKAT, NKATM1, N134 €
EK benzín a/alebo plyn RKAT, RKAT + OBDM1, N145 €
EK všetky druhy pohonu, všetky emisné systémyM1, N143 €
EK všetky druhy pohonu, všetky emisné systémyN2, N3, M2, M3, T55 €

Potvrdenie o STK

Potvrdenie o úspešnej technickej a emisnej kontrole (STK) dostanete vo viacerých formách. Prvou je protokol o vykonaní kontroly s technickými údajmi vášho vozidla, druhou osvedčenie o kontrole vozidla.

Obi dva dokumenty sú vo forme malých kartičiek, ktoré je potrebné mať vždy počas jazdy pri sebe. A to z toho dôvodu, že sú súčasťou policajnej kontroly, rovnako ako dychová skúška na alkohol.

Platnosť STK a EK

Platnosť STK a EK je pri osobných automobiloch stanovená na 2 roky. Výnimku majú nové vozidlá, kde sa STK opakuje až po prvých 4 rokoch používania.

V prípade motoriek platí STK a EK na 4 roky, autobusy a nákladné vozidlá nad 3,5 t ju musia absolvovať každý rok.

Aby ste nejazdili s prepadnutou STK, nechajte si od stanice technickej kontroly poslať bezplatnú SMS alebo email o vypršaní platnosti vašej STK.

čo sa kontroluje na STK
Zdroj: unsplash.com

Neplatná STK pokuta

Prepadnutá STK je postrach všetkých vodičov. Pokiaľ vás zastavia policajti a vy máte neplatnú STK, pripravte sa na pokutu vo výške 330 €.

Avšak pokiaľ stihnete dodatočne vykonať prehliadku STK a podarí sa vám to do 15 dní, nemusíte platiť plnú sumu. V takom prípade zaplatíte iba tretinu z pôvodnej sumy, teda 110 €.

Automatická pokuta za STK

Automatická pokuta za STK sa skladá z dvoch častí. A to zo sumy 110 €, ktorú zaplatíte automaticky.

Pokiaľ si STK nedorobíte na čas, musíte doplatiť druhú časť pokuty, teda ďalších 220 € do sumy 330 €.

Opakovaná STK

V prípade, ak vaše vozidlo z nejakého dôvodu neprejde technickou alebo emisnou kontrolou, musíte sa dostaviť na tzv. opakovanú STK.

Opakovaná STK je kontrola, kde sa kontrolujú iba zistené nedostatky z predchádzajúcej kontroly. Táto kontrola musí byť vykonaná do 60 dní od pôvodnej kontroly.

Ak ani po opakovanej STK vaše vozidlo neprejde technickou kontrolou, buď si ho môžete nechať skúsiť opraviť u vášho automechanika, alebo sa môžete obhliadnuť po novom aute od IMPA jazdené vozidlá.

Opakovaná STK + cena

Cena opakovanej STK sa pohybuje okolo 20 €. Presná suma záleží od toho, či sa kontrola vykonáva na pôvodnom mieste alebo na novej stanici technickej kontroly. 

Čo treba na administratívnu STK

Na administratívnu STK nepotrebujete nič špeciálne. Stačí, ak pôjdete na najbližšiu stanicu kontroly STK, kde si overia doklady vášho vozidla a platnosť STK.

Ak je všetko v poriadku, do 20 minút budete mať v ruke nové protokoly a potvrdenie o vykonanej administratívnej STK.

Takáto administratívna STK sa vykonáva napríklad pri prepise auta zo zahraničia alebo pri strate dokladov od STK či EK.

Zdroj: povinnavybava.sk, wikipedia.sk, stk.dkc.sk, youtube.com

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články