Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Čo treba na STK – auto, motorka, čo sa kontruluje, cena, platnosť, opakovaná STK a pokuta

Aktualizované:

Autor: Marcela

Čo treba na STK auto

Viete, čo treba na STK a čo všetko sa kontroluje? Na tieto veci treba dať pozor pri aute a pri motorke. Buďte pripravení a prineste si dôležité veci, vieme aký je postup, keď neprejdete STK a aká je cena opakovanej kontroly.

Čo treba na STK

Je veľa vecí a činností, čo treba na STK a nemali by ste ich zanedbať. Jedná sa najmä o kontrolu technického stavu vášho vozidla a prísť na kontrolu so správnymi dokumentami.

Pokiaľ máte obavy o to, či vaše vozidlo je spôsobilé a či prejde bez problémov kontrolou STK, nechajte ho vopred pozrieť vášmu automechanikovi. Ten odhalí chyby a presne vám povie, čo treba na STK, aby ste bez problémov prešli.

Nezabudnite si platnosť STK pravidelne kontrolovať, napríklad aj pred dlhšou cestou do Energylandie, lebo vám hrozí vysoká pokuta.

V článku nájdete

Čo je STK

Pod skratkou STK si môžete predstaviť kontrolu vozidla za účelom posúdenia technického stavu vozidla, systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek a ich spôsobilosť používania na cestnej premávke.

V prípade, že sa chcete vybrať na výlet autom napríklad na Ľadový dóm a vaše vozidlo nemá platnú STK alebo EK, musíte ho odstaviť a použiť napríklad vlakovú dopravu.

Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta. Nákup lístka na vlak cez internet je jednoduchý proces a vyhnete sa tak problémom a vysokej finančnej pokute.

čo sa kontroluje na STK
Zdroj: unsplash.com

Čo potrebujem na STK

Na STK v prvom rade potrebujete, aby vaše vozidlo bolo v dobrom technickom stave a nevykazovalo žiadne chyby. Myslite na to, že súčasne s STK kontrolou sa robí aj kontrola emisná nazývaná aj EK.

Pokiaľ neviete, čo treba na STK, nezabúdajte, že vaše auto by tak okrem dobrého technického stavu, by malo produkovať obmedzený počet emisií, aby ste prešli aj EK kontrolou.

Čo treba na STK priniesť

Okrem auta v dobrom technickom stave si musíte na STK so sebou priniesť aj nasledovné dokumenty.

STK neprejde bez Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz, platné osvedčenie o EK, ak ich nerobíte naraz, protokol o zmenách na vozidle, napríklad pri namontovanom plynovom zariadení.

čo treba na STK doklady
Zdroj: co-to-je.sk

Mimo potrebných dokladov budete potrebovať kompletnú povinnú výbavu vozidla.

Čo treba na STK auto

Na STK auto potrebujete vaše vozidlo pripraviť vopred. Okrem toho, že necháte skontrolovať technický stav vozidla vo vašom servise, je potrebné, aby ste si skontrolovali aj nasledovné veci:

 • Povinnú výbavu vozidla, ktorá musí byť kompletná
 • Všetky potrebné doklady, ktoré k autu máte
 • Protokoly o dodatočných inštaláciách na vozidle
 • Skontrolujte si VIN číslo, či sa vám zhoduje s technickým preukazom
 • Vozidlo musí byť čisté, aby boli videteľné dôležité údaje

Čo treba na STK motorka

To, čo treba na STK motorky je definované rovnako ako pri aute. Je potrebný bezchybný stav motorového vozidla. Dôležité pri motorkách sú aj nasledovné náležitosti:

 • Správne umiestnená registračná spoznávacia značka na viditeľnom mieste.
 • Dajte si pozor či výfuk je zložený zo správnych častí, či neprodukuje nadmerný hluk alebo prílíš veľké znečistenie ovzdušia.
 • Dokumenty k vozidlu ako je technický preukaz
čo treba na STK motorka
Zdroj: unsplash.com

Čo sa kontroluje na STK

Na STK sa kontroluje :

 • brzdy a brzdová sústava
 • riadenie a pruženie
 • nápravy a kolesá
 • hriadele a kĺby
 • rám a koroséria
 • osvetlenie a svetelná signalizácia
 • povinná výbava auta
 • stierače
 • dokumenty k vozidlu

Povinná výbava STK

Povinná výbava STK sú komponenty, bez ktorých neprejdete kontrolou STK. Netreba ich mať v aute len počas STK ale neustále pri každej jazde. Pokiaľ ich nebudete mať, môžu vás za to na ceste pokutovať.

Medzi povinnú výbavu vozidla patrí:

 • výstražný trojuholník
 • úplná autolekárnička
 • reflexná vesta v dosahu vodiča
 • rezervná pneumatika alebo sada na defekty a veci spojené s opravou a výmenou pneumatiky

Ako prebieha STK

STK prebieha a začína overovaním, či identifikačné údaje v dokladoch súhlasia s tými, ktoré sa nachádzajú na vozidle. Následne technik STK skontroluje funkčnosť a stav dverí, okien, pneumatík, osvetlenia a pod. Taktiež overí aj úplnosť povinnej výbavy.

Potom sa prechádza na technický stav vozidla a jeho kontrolu. A to meraním sklonu predných svetlometov potom sa skontroluje. Účinnosť bŕzd sa zisťuje na valcovej skúšobni pre každú nápravu zvlášť, nezabúda sa ani na parkovaciu brzdu.

Potom technik skontroluje stav karosérie, podvozku, tlmičov a kolesá. Ak je všetko v poriadku technická kontrola končí s úspešným verdiktom.

Čo stojí STK a emisná kontrola

Cena STK a emisnej kontroly nie je presne stanovená a záleží na akom kontrolnom mieste si STK či EK necháte spraviť.

Cena STK sa pohybuje v rozmedzí medzi 40 až 60 eur. Emisnú kontrolu spravíte o niečo lacnejšie. Tam sa cenová kategória pohybuje v rozmedzí 30 až 50 eur.

Opakovaná STK cena

Opakovaná STK cena sa pohybuje okolo dvadsiatich eur. Zase záleží od toho, kde sa kontrola vykonáva.

Opakovaná STK je kontrola, kde sa kontrolujú iba zistené nedostatky z predchádzajúcej kontroly. Táto kontrola musí byť vykonaná do 60 dní od pôvodnej kontroly.

Potvrdenie o STK

Potvrdenie o STK a jej úspešnom vykonaní dostanete vo viacerých formách. V prvom rade dostanete protokol o vykonaní kontroly s technickými údajmi vášho vozidla, ďalej dostanete osvedčenie o kontrole vozidla.

Sú to dve malé kartičky, ktoré je potrebné voziť so sebou. Pri policajnej kontrole ich často policajná kontrola vyžaduje.

Platnosť STK a EK

Platnosť STK a EK je po vykonaní kontroly, na ktorej neboli zistené žiadne problémy na vozidle dva roky.

Výnimku majú nové vozidlá, kde sa STK opakuje až po prvých 4 rokoch používania motorového vozidla.

Neplatná STK pokuta

Pokuta za STK vám hrozí vtedy, ak ste na túto pravidelnú kontrolu zabudli a jazdíte po termíne platnosti vašej STK a EK.

Pokiaľ vás zastavia policajti a zistia túto skutočnosť, môžu vám uložiť pokutu vo výške 30 eur a vyššie. Zároveň existuje aj automatická pokuta za STK, ktorá sa vie vyšplhať až do výšku 330 eur.

Automatická pokuta za STK

Automatická pokuta za STK sa skladá z dvoch častí. A to zo 110 €, ktoré musíte zaplatiť automaticky. V prípade, že si STK dorobíte podľa časového nariadenia od policajtov, táto suma sa navýši.

Pokiaľ si STK nedorobíte na čas, musíte doplatiť ďalších 220 € do sumy 330 €.

čo treba na STK pokuta
Zdroj: unsplash.com

Čo ak auto neprejde STK

Pokiaľ auto neprejde STK, nemusíte ihneď podliehať panike. Existuje opakovaná STK, ktorú môžete vykonať do 60 dní od pôvodnej kontroly.

Znamená to, že máte dostatok času na to, aby ste sa zbavili závad na vozidle a vozidlo pripravili na STK znova.

Prípadne, môže byť vaše auto úplne vyradené. V tomto prípade ho musíte nechať zošrotovať a musíte sa obhliadnuť po novom vozidle, napríklad na Carvago SK či IMPA jazdené vozdilá.

Čo treba na administratívnu STK

Na administratívnu STK nepotrebujete nič špeciálne. Stačí, ak zájdete na najbližšiu kontrolu STK, kde si overia doklady vášho vozidla a platnosť STK.

Ak je všetko v poriadku, do dvadsať minút máte nové protokoly a potvrdenie o vykovanej administratívnej STK.

Administratívna STK sa vykonáva napríklad pri prepise auta zo zahraničia alebo pri strate dokladov od STK či EK.

Zdroj: povinnavybava.sk, wikipedia.sk, stk.dkc.sk, youtube.com

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články