Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Ako a kedy sadiť jahody – na jar, na jeseň, do fólie, kvetináča a záhonu, účinky jahôd

Aktualizované:

Autor: Denisa

ako sadiť jahody

Jahody sú obľúbeným ovocím, ktoré nás ako prvé poteší už na jar. Pestovanie jahôd nie je náročné a ide o vďačnú rastlinku, ktorá môže zdobiť ako vašu záhradku, tak aj balkón. Kompletný návod, ako a kedy sadiť jahody, nájdete v článku nižšie.

Ako a kedy sadiť jahody

Jahody sú plné vitamínov, antioxidantov a prospešných látok, preto sa často využívajú aj pri diéte na zníženie cholesterolu. Okrem toho ich môžete použiť do koláčov, jogurtu, smoothie alebo na zaváranie.

V článku nižšie sa dozviete, kedy je ten správny čas na sadenie jahôd a ako si vypestovať toto zdravé ovocie aj u vás doma.

V článku nájdete

Kedy sadiť jahody

Ak sa pýtate, kedy sadiť jahody, ideálny čas je koncom leta a začiatkom jesene, avšak sadiť jahody je možné aj na jar. Jeseň a jar sú rovnako najlepším obdobím na sadenie cesnaku.

Jahodám najviac vyhovujú slnečné miesta s hlinitopiesočnatou pôdou, s dostatkom humusu a živín, s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou. Rovnako je dôležité si pri sadení jahôd vybrať správnu odrodu.

Sadenice jahody

 • Elsanta: Dozrieva začiatkom júna a pestuje sa takmer všade.
 • Honeoye: Má stredne veľké tmavočervené plody aromatickej chuti. 
 • Rumba: Veľmi skorá odroda s veľkými lesklými a sladkými plodmi.
 • Polka: Úrodná skorá holandská odroda vhodná aj do ťažkých pôd a vyšších polôh.
 • Lambada: Skorá holandská odroda so sladkými plodmi, vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.

Čo sa týka starostlivosti o sadenice jahôd, po zakúpení ponorte korene na chvíľku do studenej vody, potom ich zabaľte do priedušného materiálu a ponechajte na chladnom vlhkom mieste bez prievanu. Takto ich môžete skladovať aj niekoľko dní pred sadením.

Kedy sadiť jahody zo semien

Ďalšou možnosťou, ako a kedy sadiť jahody, je vypestovať si ich zo semien. Ak semienka jahôd zasadíte v januári alebo februári, koncom leta si už budete pochutnávať na svojich prvých jahodách.

V prvej fáze rastu počas zimného obdobia však môže jahody ohroziť nedostatok svetla.

Lepšou voľbou je v tomto prípade sadiť jahody zo semien od marca do júna. Sadenice tak budú pevné a zdravé. Nevýhodou pri tomto postupe je, že prvá úroda vás poteší až v nasledujúcom roku.

Kedy sadiť jahody na jar

Výsadbu jahôd na jar väčšinou volíme v prípade, keď sme nestihli jahody vysadiť na jeseň.

Presný termín, kedy sadiť jahody na jar, závisí od príchodu jari, ktorý väčšinou býva na prvý jarný deň 20. marca. Avšak s výsadbou jahôd na jar vám odporúčame počkať až do apríla.

Na jarnú výsadbu jahôd sa používajú frigo sadenice buď voľnokorenné alebo zakorenené v sadbovačoch (kontajneroch).

Ďalším krokom je jarná príprava záhonu. Zamerajte sa na dobré prekyprenie pôdy minimálne do hĺbky 20 cm. Hĺbka jamky pre sadenicu zodpovedá cca dĺžke jej koreňa.

Kedy sadiť jahody na jeseň

Sadenie jahôd na jeseň je najprirodzenejšou a najbežnejšou voľbou, najmä ak sa má jahodovisko využívať aj niekoľko rokov. Pri sadení v tomto období sa používa zelená sadba a sadenice sa lepšie zakorenia, čo v budúcej sezóne prinesie veľkú úrodu.

Najvhodnejší čas, kedy začať sadiť jahody na jeseň, je najskôr v septembri. To už nehrozia nebezpečne vysoké teploty, ktoré by vám mohli novo vysadené sadenice zlikvidovať.

Čas na jesennú výsadbu trvá až do konca októbra, kedy ranné rosy prispievajú k bezproblémovému ujatiu sa.

Sadenie jahôd v lete

Letná výsadba jahôd sa využíva vo veľkom najmä v prípade väčších pestovateľov. Ak sa rozhodnete sadiť jahody v lete, počítajte so zvýšenou potrebou dostatočnej závlahy.

Rovnako sa jedná o veľmi náročnú starostlivosť, ktorá sa neodporúča drobným farmárom.

Na výsadbu jahôd v lete sa používajú frigo sadenice alebo kontajnerová výsadba.

Ako sadiť jahody

Jahody nezaberajú veľa miesta, takže sa výborne hodia do nádob, kvetináčov, okenných boxov, a dokonca aj do závesných košíkov či pestovateľských vriec. Dôležité je, aby mali dostatok slnka.

Ako ďaleko sadiť jahody od seba záleží od ich veľkosti a mohutnosti. Menšie sadenice vysádzajte do vzdialenosti asi 20 cm, stredne veľké a bujne rastúce 30 až 40 cm. Vzdialenosť medzi hriadkami by mala byť dostatočná pre pohyb medzi hriadkami.

Ako sadiť jahody do kvetináča

Sadenie jahôd do kvetináčov je ideálne pre ľudí, ktorí bývajú v byte a jahody môžu pestovať na balkóne. Jahody pestujte v čo najväčších nádobách. Absolútnym minimom sú kvetináče na jahody s priemerom 20 cm. 

Termín výsadby naplánujeme buď na apríl – máj, alebo na obdobie od augusta do októbra. Na pestovanie v kvetináči je najvhodnejšie zakúpiť kontajnerové sadenice jahôd.

Návod, ako sadiť jahody do kvetináča

 1. Kvetináče na jahody naplňte substrátom, ktorého pH by malo byť vždy v rozmedzí od 5 do 5,5.
 2. Na každých 15 cm dĺžky kvetináča vysaďte jednu silnú a dobre zakorenenú sadenicu tak, aby dužinatá koruna, na ktorej rastú listy, bola zarovnaná s povrchom pôdy v kvetináči.
 3. Následne substrát okolo rastliny zatlačte a jahodám doprajte zálievku, aby bola všetka pôda navlhčená. Povrch zeminy môžete zakryť machom, aby sa v nej lepšie udržala vlhkosť.
 4. Nádobu umiestnite na balkón na slnečné miesto.

Ako sadiť jahody do fólie

Jahody sa sadia do fólie zvyčajne v hriadkach na záhrade, ale táto metóda sa môže použiť aj pri výsadbe v záhonoch. Sadenie jahôd do čiernej fólie zabraňuje klíčeniu a vývinu letných burín, pričom rovnako znižuje odpar vody z pôdy. 

Na sadenie jahôd do fólie si vyberte zdravé sadenice s dobre vyvinutými koreňmi a aspoň tromi lístkami.

Následne do čiernej fólie urobte krížový rez a plytkú dierku, do ktorej umiestnite sadenice jahôd. Korene sadeníc by mali byť ukotvené pod povrchom zeminy.

Takto vysadené jahody vo fólii dostatočne zalievajte, pôda nesmie byť suchá ani premočená.

kedy sadiť jahody
Zdroj: unsplash.com

Sadenie jahôd do vyvýšených záhonov

Ak je pôda vo vašej záhrade ťažšia, zvážte pestovanie na vyvýšených záhonoch. Menej vhodné sú však svahy a severná strana. Vo vyšších polohách a chladnejších oblastiach jahody neskôr kvitnú.

V teplejších oblastiach je potrebné ich zalievať viac, ale dosahujú aj väčšie úrody.

Pestovanie jahôd, liečivých rastlín a ďalších plodín vo vyvýšenom záhone má niekoľko výhod, ako napríklad:

 • tvorí výborný základ na ekologické pestovanie,
 • je možné ho umiestniť prakticky kamkoľvek,
 • v záhone je vyššia teplota, ktorá podporuje rast koreňov rastlín,
 • rastliny sa nemôžu nekontrolovane rozrastať mimo záhon,
 • do záhona sa nedostanú slimáky ani hraboše.

Jahody účinky

Jahody obsahujú až 90 % vody a veľké množstvo živín, vďaka ktorým majú prínos pre ľudské zdravie.

Sú bohatým zdrojom vitamínu C, A, B, E i K. Rovnako sú plné minerálov, ako mangán, draslík, horčík, vápnik, železo, kremík, meď, jód či zinok.

Čo sa týka pozitívnych účinkov na naše zdravie, tak jahody:

 • podporujú funkciu a činnosť mozgu vrátane koncentrácie a pamäti,
 • pozitívne vplývajú na psychický stav,
 • majú upokojujúce účinky a pomáhajú pri nervozite,
 • vďaka obsahu kyseliny listovej môžu eliminovať pocit únavy,
 • priaznivo pôsobia na nervový systém vrátane duševnej činnosti.

Zdroje: zahradkar.sk, wikipedia.org, youtube.com

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články