LOH 2024 Všetky info tu!

Gin zaujímavosti – ako sa vyrába, druhy, najlepší gin a história

Aktualizované:

Autor: Marcela

Gin zaujímavosti

Gin patrí medzi obľúbené liehoviny pre ženy aj mužov. Okrem toho, že z neho môžete pripraviť množstvo zaujímavých miešaných drinkov, v sebe skrýva rôzne tajomstvá. Pozrite sa na to, ako sa výraba a prezradíme vám aj fakty, ktoré ste o ňom určite nevedeli.

Gin

Gin patrí medzi destiláty, ktoré sú obľúbené počas celého roka. Najmä v lete sa využívajú na prípravu miešaných drinkov, ako je napríklad ikonický gin tonic.

Okrem toho, že sa z neho robia skvelé koktejly, tento destilát v sebe skrýva aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad to, že sa jedna o britský nápoj je len fám a v skutočnosti pochádza z Holandska.

V článku nájdete

Zaujímavosti o gine

Zaujímavosťou o gine je fakt, že tento destilát bol pôvodne liečivom, až s odstupom času si konzumenti uvedomili, že okrem to, že im tento liek chutí, majú po ňom veselšiu a uvoľnenejšiu náladu. Gin totižto pôvôdne slúžil na podchladenie a mal zahriať orgnaizmus.

Dokonca, ako liek vznikol aj miešaný drink gin tonic, keď okrem ginu a aj tonic považovali námorníci za liek a začali o tieto tie dve veci kombinovať.

V minulosti mohol pokojne tento destilát obsahovať 80 % alkoholu. Predaj ginu totiž nebol limitovaný žiadnym zákonom, obchodníci si ho z liehu destilovali sami a obchod s ginom si mohol otvoriť ktokoľvek.

Okrem toho medzi zaujímavosti o gine patria aj tieto fakty:

 • Najstaršou paliarňou ginu bola prevádzka založená v Amsterdame v roku 1575, jedná sa o Bols.
 • London gin – neznamená, že gin je vyrábaný v Londýne. Je to spôsob výroby.
 • Zloženie ginu môže obsahovať ľubovoľné množstvo rastlinných výťažkov, no musí prevládať chuť borievky.
 • Najväčšími konzumentmi ginu sú Filipínci.
 • Najdrahší gin je Bombay Sapphire Revelation, ktorý sa predáva za 181 500 eur.
Zaujímavosti o gine
Zdroj: unsplash.com

Ako sa vyrába gin

Výroba ginu je odborný proces, který vyžaduje precízne dodržiavanie postupov a presné meranie ingrediencií.

V prvom rade je dôležité mať pripravené všetky ingrediencie. Na výrobu tohto destilátu potrebujete neutrálny alkohol, plody jalovca, byliny podľa preferencií, citrusy podľa preferencií a vodu.

Najprv sa destiluje neutrálny alkohol. Destilačný proces môže byť vykonaný v špeciálnom destilačnom zariadení známom ako destilačný kotol.

Plody jalovca sa namáčajú do destilovaného alkoholu, aby pridali svoje charakteristické črty a arómu.

Okrem plodov jalovca sa pridávajú aj ďalšie byliny, korenia a citrusové plody. Tieto zložky môžu byť pridané do alkoholu počas destilácie alebo môžu byť macerované samostatne a následne zmiešané s destilovaným alkoholom.

Zmes sa znovu destiluje, čo umožňuje všetkým prísadám zmiešať sa a znovu destilovať pre zdokonalenie chuti a arómy ginu.

Gin sa najčastejšie destiluje v kotlíkovom destilačnom zariadení, aby sa doň dostala aróma bylín a ďalších ingrediencií, používa sa niekoľko metód. A pretože sa jedná o rýdzo prírodné prísady, kľúčovú úlohu hrá destilatér, ktorý prispôsobuje receptúru tak, aby zachoval vlastnosti daného ginu.

Druhy ginu

Gin sa môže vyrábať v niekoľkých variantoch, pričom každý druh má svoje vlastné charakteristiky. Z rôznych ginov si môžete pripraviť koktejly, napríklad Negroni.

Tu sú niektoré z hlavných typov ginu:

 • London Dry Gin
 • Plymouth Gin
 • Old Tom Gin
 • Genever (Hollandský Gin)
 • New Western Dry Gin
 • Sloe Gin

London Dry Gin

London Dry Gin je považovaný za tradičný štýl ginu. Jeho chuť je suchá a čistá, s výraznými tónmi jalovca a citrusových plodov.

Neobsahuje žiadne pridané cukry alebo farbivá počas výroby. Prísady sa destilujú spolu s neutrálnym alkoholom.

Plymouth Gin

Plymouth Gin pochádza z mesta Plymouth v Anglicku. Má mäkšiu chuť a menej výrazný jalovec v porovnaní s London Dry Gin.

Špecifické pre Plymouth Gin je to, že môže byť vyrábaný len v jednej destilérii v Plymouthe.

Old Tom Gin

Old Tom Gin je sladší a málo suchý, čo je medzi London Dry Ginom a botanicky intenzívnym Genevrom.

Dodáva sa s pridaným cukrom, čo mu dáva sladkú chuť.

Sloe Gin

Sloe Gin nie je klasický gin, ale likér na báze ginu. Je získaný macerovaním šípok v gine a pridaním cukru.

Proces zahrnuje dlhú maceráciu, kde šípky dodávajú ginu sladkú a ovocnú chuť.

New Western Dry Gin

Nový prístup k ginu, kde sa zdôrazňujú iné byliny a korenie, nie len jalovec. Môže mať širšiu paletu chuťových profilov.

Môže obsahovať rôzne byliny a korenie, ktoré nie sú tradičné pre klasický gin.

Najlepší gin

Najlepší gin je pre každého iný, niekomu chutí ostrejší, iní zase uprednostňujú ľahšie giny, ktoré v sebe ukrývajú ovocné tóny.

Pokiaľ chcete ochutnať najlepší gin na svete, môžete si pozrieť odporúčania iných. Avšak najlepšie urobíte, ak si ich ochutnáte niekoľko a zistíte, ktorý chuťový profil tohto destilátu vám vyhovuje najviac.

Výber TOP 10 ginov

 • Hendricks
 • Malfy
 • Simsala
 • Tanqueray
 • Bombay
 • Citadelle
 • Roku
 • Gin Gin
 • Beefeater
 • Monkey 47

Ako sa pije gin

Pitie ginu môže byť pomerne osobný zážitok, pričom existuje mnoho spôsobov, ako túto aromatickú a obľúbenú destilátovú nápojovú voľbu vychutnať.

Na rozdiel od tmavého alkoholu, akým je napríklad rum, gin svoje chuťové profily najlepšie ukáže vychladený, vďaka čomu je ideálnym letným drinkom.

Niektorí ľudia ho preferujú v kokteiloch, zatiaľ čo iní ho radšej pijú samostatne alebo s prímesou toniku.

Kvalitný gin si najlepšie vychutnáte čistý. Ideálne je piť ho s trochou drveného ľadu, ktorý umožňuje jednotlivým prísadám pozvoľna vyniknúť v celkovej harmónii chutí. Tento destilát sa často podáva s plátkom citróna alebo limetky.

Obľúbeným nápojom, kde si môžete túto liehovicu vychutnať túto je známy gin tonic, ale aj negroni či martni.

Ako sa pije gin
Zdroj: unsplash.com

Gin história

História ginu sa datuje do 17. storočia a jeho vznik sa pripisuje holandskému lekárovi Franciscusovi Sylviusovi. Predpokladá sa, že Sylvius vyvinul destilát z obilnín, ktorý pôvodne mal slúžiť ako liek na obličky.

Britskí vojaci, ktorí boli v Holandsku počas Osemdesiatročnej vojny, však začali tento nápoj obľubovať a priviezli recept na gin späť do Anglicka, kde sa nápoj stal obľúbeným.

V 18. storočí sa gin stal dostupným a populárnym nápojom, najmä medzi nižšími vrstvami spoločnosti. Tento obdobie sa označuje ako „Gin Craze“ (Mánia ginu), ktorá bola charakterizovaná nadmernou konzumáciou ginu a jej negatívnymi vplyvmi na spoločnosť.

Destilácia ginu sa vyvíjala a nápoj získal rôzne varianty a štýly. Prídavok jalovca je charakteristickým znakom ginu. Nápoj je často ochutený rôznymi bylinami, koreninami a ovocím na vytvorenie rozdielnych
chuťových profilov.

V posledných rokoch prežil gin renesanciu a zaujíma sa oň množstvo výrobcov aj konzumentov.

Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.

Zdroje: liquor.com, alko90.sk, youtube.com, midjourney.com

Témata:
Zaujímavosti

Najnovšie články