Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Gin Tonic – recepty, cena, pôvod, obsah alkoholu a kalórií

Aktualizované:

Autor: Lenka

Gin Tonic drink koktejl - cena, alkohol, pôvod, kalórie

Gin Tonic je kráľom medzi všetkými miešanými drinkmi. Je jednoduchý na prípravu, ale chutí naozaj dokonalo! Prečítajte si o najlepších receptoch na klasický Gin & tonic, ale aj osviežujúci recept z ružového ginu.

Gin tonic nápoj

Gin Tonic nápoj patrí k celosvetovo najpopulárnejším miešaným drinkom. Niet sa čomu čudovať, veď kombinácia ginu a tonicu k sebe jednoducho patrí.

Nápoj Gin Tonic si pripravíte úplne jednoducho, ako aj Cuba libre. Stačí vám pár ingrediencií, ktoré má doma skoro každý. Ale s trochou znalostí môžete svoj drink povzniesť na inú úroveň – pozrite sa, ako na to!

V článku nájdete

Gin tonic drink pôvod

I keď sa väčšina domnieva, že Gin Tonic vznikol v Británií, jeho pôvod treba hľadať na opačnej strane sveta – v Indii. Keď na začiatku 19. storočia britská armáda okupovala Indiu, vypukla epidémia malárie. Bolo nutné začať liečbu.

Ako je známe – maláriu je možné liečiť chinínom. Chninový prášok je samozrejme horký, a preto ho kvôli chuti britskí vojaci miešali s cukrom a dovezeným ginom, pretože chinin je lepšie rozpustný v alkohole.

Dobrý gin sa rovnako premenil aj na liečivý a nechutný liek používaný v nápoji sa nakoniec sa stal veľmi obľúbeným. Vďaka tomu, že si ľudia zjemňovali chinín sýtenou vodou a cukrom, vznikol tonic.

Tento jednoduchý miešaný drink je zložený len z dvoch prísad a je nielen osviežujúci, ale poteší vás aj cenou, pretože patrí medzi tie lacnejšie varianty drinkov.
Zdroj: unsplash.com

Nápoj Gin tonic cena

Gin s tonicom si môžete kúpiť aj v obchode už namiešaný, ale tým pádom strácate čerstvosť a pocit z dobre pripraveného drinku.

Väčšinou si môžete kúpiť gin tonic v plechovke. Uvedené ceny sa môžu od seba mierne líšiť.

Gin tonic plechovka cena porovananie

Internetový obchodCena
tesco (0,5 l)3,69 €
dozsa (0,25 l)2,27 €
alkoholshop (0,25 l)2,20 €
delikateso (0,275 l)2,95 €
alkonealko (0,25 l)1,99 €

Gintonic množstvo alkoholu

Podľa webu alkoholmetr.cz je objem alkoholu v tomto miešanom drinku 10 %. Samozrejme to záleží od koncentrácie ginu v nápoji. Oveľa silnejším nápojom je B 52 drink, ktorý má obsah alkoholu až 26 %.

Ak si budete vyberať z kupovaných nápojov, prečítajte si množstvo alkoholu, ktoré je uvedené. Väčšinou sa hodnoty pohybujú od 5% až po 7 %.

Gin tonic pomer

Správny pomer ingrediencií v gin tonicu závisí len a len od vás a vašich preferencií. Ak ste ešte netrafili ten správny pomer (hin:tonic), vyladíte ho čoskoro.

 • pomer 1:1 – výrazná chuť ginu, vysoký obsah alkoholu
 • pomer 1:2, 1:3 – najčastejšie podávané varianty, prevláda chuť toniku
 • pomer 1:4, 1:5 – slabšie osviežujúce varianty, chuť ginu nie je výrazná
Gin Tonic je kráľom medzi všetkými miešanými drinkmi.
Zdroj: unsplash.com

Gin s tonicom – na čo dať pozor

 • Dajte pozor na nesprávny pomer ginu a tonicu. Keď použijete príliš veľa ginu, nápoj bude horký a keď použijete veľa toniku, drink bude slabý. Nájdite rovnováhu alebo zvoľte, čo vám chutí najviac.
 • Používajte ľad. Gin tonic by sa mal podávať chladený. Bez ľadu stratí svoju charakteristickú sviežosť, ale na druhej strane, ak sa kocky ľadu roztopia, bude zbytočne vodnatý.
 • Používajte kvalitný gin. Lacné fľaše vám iba zbytočne pokazia pôžitok z tohto miešaného drinku.
 • Všetky ingrediencie miešajte jemne. Gin, tonic a limetková šťava k sebe pasujú, ale potrebujú mierne pošťuchnutie. Nemiešajte drink príliš agresívne, tým by bol výsledný nápoj len chuťovým mišmašom.

Gin tonic recept

Recept gin tonic je skvelou voľbou na večerné posedenie s priateľmi a je dokonalým nápojom, keď si chcete dopriať svieži alkoholický miešaný nápoj.

Recept na Gin tonic pripravíte z kvalitného ginu a tonicu. Pri tomto recepte platí, že v jednoduchosti je krása. Naučte sa, ako si doma pripraviť klasický Gin Tonic!

Ingrediencie:

 • kvalitný gin
 • tonic
 • plátok limetky alebo citrónu
 • ľad

Postup:

 1. Do vysokého pohára nasypte kocky ľadu.
 2. Pridajte gin v pomere 1:3 (1 diel ginu a 3 diely tonicu) alebo zvoľte iný pomer podľa vašej chuti.
 3. Najlepšie tento nápoj chuti vtedy, keď je aj gin aj tonic vychladený.

Ružový gin tonic recept

Ružový gin patrí medzi ochutené giny, ktoré sa tešia v poslednej dobe veľkej obľube. Ide o klasický gin, ktorý je po destilácií dochutený ovocím, korením, kvetmi a prípadne dofarbený potravinárskym farbivom.

Väčšina výrobcov používa na výrobu príchuť jahôd, iní čerešne, maliny, brusnice, čierne ríbezle alebo lesné plody. V prípade, že nemáte ingrediencie na výrobu ružového ginu, na prípravu drinku môžete využiť Beefeater Pink s príchuťou lesných jahôd.

Na prípravu tohto drinku môžete použiť aj tonic pink, ktorý môže byť skvelou zmenou.

Ingrediencie:

 • 50 ml ružového ginu
 • 150 ml toniku
 • 1 jahoda
 • kocky ľadu

Postup:

 1. Vysoký pohár naplňte po okraj ľadom.
 2. Do stredu nalejte cez ľad gin.
 3. Po okraj dolejte donicom.
 4. Ako posledné ozdobte pohár nakrájanou jahodu a pridajte slamku.

Gin tonic s uhorkou

Chuť ginu spolu s uhorkami a limetkami je sviežou kombináciou. Prvý dúšok môže byť miernym prekvapením, v druhom sa rozvinie široká škála chutí a pri treťom si už prídete na svoje!

Ingrediencie:

 • 800 ml toniku
 • 120 ml ginu
 • 1 šalátová uhorka
 • 1/2 citrónu
 • trochu ľadu

Postup:

 1. Uhorku umyte a spolu so šupkou nakrájajte na čo najmenšie plátky. Zalejte ju tonikom a nechajte v chladničke pár hodín odležať.
 2. Pred podávaním dajte do pohárov ľad. Do toniku dolejte gin, dobre premiešajte a porozlievajte do pohárov.

Gin tonic lidl Videorecept

Hľadáte videorecept na prípravu tohto obľúbeného miešaného drinku? V rýchlosti a stručne si môžete pozrieť, ako na to.

Gin tonic kalórie

Gintonic kalórie si môžete jednoducho vypočítať v kalorických tabuľkách na internete. V kalorických tabuľkách, stačí zadať koľko mililitrov ste vypili a dozviete sa množstvo kalórií.

Našťastie tento nápoj neobsahuje veľa kalórií, viac ich nájdete napríklad v drinku Moscow Mule, Margarite alebo v Bloody Mary drinku.

Kalórie drinku Gin tonic

MililitreKalórie
100 ml84 kcal
200 ml168 kcal
300 ml252 kcal
400 ml336 kcal
500 ml420 kcal

Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.

Zdroj: unsplash.com, youtube.com, kaloricketabulky.sk

Najnovšie články