Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Cuba libre drink – recepty, cena, pôvod, obsah alkoholu a kalórií

Aktualizované:

Autor: Lenka

Cuba libre

Jeden z najjednoduchších, ale zároveň aj veľmi osviežujúcich nápojov je Cuba libre. Môžete si ho vychutnať v pohodlí domova, na letnej dovolenke či na grilovačke. Inšpirujte sa tými najlepšími receptami na tento drink.

Cuba libre drink

Cuba libre, v preklade „slobodná Kuba“ je jedným z najpopulárnejších kubánskych kokteilov. Pozostáva z troch jednoduchých ingrediencií, ktoré spolu s jeho výraznou chuťou potešia chuťové poháriky a spríjemnia spoločné chvíle s priateľmi.

Tento drink je ľahký na prípravu a teší sa titulu druhého najobľúbenejšieho drinku na svete. Tento osviežujúci drink je dokonalý najmä počas letných prázdnin a horúčav, keďže v sebe kombinuje sladkosť koly s kyslou chuťou a sviežosťou limetky.

V článku nájdete

Drink Cuba libre pôvod

Drink Cuba libre vznikol za bojových podmienok. Prvýkrát bol namiešaný v 19. a 20. storočí v priebehu Americko-Španielskej vojny.

Údajne sa to odohralo tak, že americkí vojaci oslavovali svoj úspech pri oslobodzovaní Kuby a v jednom miestom bare si dal ich kapitán namiešať nápoj, ktorý obsahoval obľúbenú colu, rum, kúsok limetky a samozrejme ľad.

Tento drink kapitánovi natoľko chutil, že vyzýval ostatných, aby ho vyskúšali. Netrvalo dlho a všetci pili tento doposiaľ neznámy nápoj a kričali pri tom „Por Cuba Libre!“ (Za slobodnú Kubu).

Zaspomínať na príbeh kapitána môžete aj na najväčšej výletnej lodi na svete Icon of The Seas.

Cuba libre, v preklade "slobodná Kuba" je jedným najpopulárnejších kubánskych kokteilov.
Zdroj: pixabay.com

Cuba libre cena

Cuba Libre nápoj si môžete kúpiť v kamenných predajniach, ale aj v internetových obchodoch. Ceny nie sú vysoké, väčšinou ide o sklenené fľašky s objemom 0,33l.

Ak plánujete oslavu alebo tento nápoj radi popíjate, určite sa vám skôr oplatí si ho doma namiešať podľa vašej chuti. V prípade, že chcete vyraziť do ulíc, môžete navštíviť Kaltenecker pivovar alebo Wywar pivovar.

Cena Cubalibre porovnanie

Internetový obchodCena 0,33l
1day0,99 €
nasdiskont1,15 €
metro0,62 €
imprex1,25 €
yeme1,99 €

Cuba libre obsah alkoholu

V prípade CubaLibre sa dá celkom zaujímavo experimentovať s použitým alkoholom a jeho množstvo závisí len od vás a od vašich preferencií. Či už uprednostníte viac rumu alebo coly, chutiť musí jedine vám!

Keď si nechcete namiešať vlastný nápoj, ale uprednostníte kupovaný drink v 330 ml sklených fľašiach, tak tie obsahujú približne 6 % alkoholu. Ale nájdu sa aj také, ktoré majú obsah alkoholu 4,7 %.

Ak chcete siahnuť po silnom nápoji, vyskúšajte B 52 drink, ktorý má obsah alkoholu až 26 %.

Cuba libre recepty

Cuba libre recepty sú na prípravu veľmi rýchle a jednoduché, zaberú vám naozaj len niekoľko minút. Výhodou je, že nebudete potrebovať žiadne ťažko dostupné suroviny.

Ak máte radi drinky s colou, vyskúšajte aj Long Island drink.

Budete potrebovať:

 • biely rum
 • Coca-Cola
 • plátok limetky, plátok citrónu
 • ľad
Jeden z najjednoduchších, ale zároveň aj veľmi osviežujúcich nápojov je Cuba libre.
Zdroj: pixabay.com

Cuba libre captain morgain

Cuba libre captain morgain je jedným z najviac pripravovaných nápojov. Pripravíte ho lusknutím prsta, veď sa pozrite sami!

Ingrediencie:

 • 60 ml biely rum Captain Morgan
 • 120 ml Coca Coly
 • 15 ml čerstvej limetkovej šťavy
 • ľad

Postup:

 1. Do pohára naplneného ľadom pridajte rum a colu
 2. Dolejte limetkovou šťavou
 3. Premiešajte a máte hotovo

Cuba libre gin

V prípade Cuba Libre môžete pokojne experimentovať s alkoholom, ktorý použijete. Je len na vás, či si vyberiete whisky, Hennessy alebo Jacka Danielsa.

Ingrediencie:

 • polovica/1 limetka
 • kocky ľadu
 • chladená Coca-Cola
 • 60 ml rumu
 • gin

Postup:

 1. Do pohára naplneného ľadom vytlačte polovicu limetky.
 2. Pridajte 3 alebo 4 kocky ľadu.
 3. Nalejte rum a gin a potom pridajte vychladenú Coca-Colu.

Cuba libre nealko

Drink Cuba libre nealko si môžete pripraviť tak, že zmiešate kolu so šťavou a pridáte ľad. Ak vám cola s pár kvapkami limetkovej šťavy chutí, možno tento nápoj bude pre vás ideálny.

Samozrejme v dnešnej dobe si ho viete pripraviť aj vďaka rumu bez alkoholu. I keď je pravda, že sa tieto rumy chuťovo tým alkoholickým nevyrovnajú, ale svoj účel splnia – pridajú do nápoja rumovú chuť.

Ingrediencie:

 • 3 cl karibského rumového sirupu Monin
 • 3 cl limetkovej šťavy
 • Coca Cola
 • ľad

Postup:

Postup je rovnaký, ako pri príprave alkoholického nápoja. Do pohára vložíte niekoľko kociek ľadu, pridáte rumový sirup, šťavu z limetky a dolejete doplna Coca Colu. Potom už len všetko premiešate lyžičkou a pohár ozdobíte plátkom limetky.

Cuba libre kalórie

Cuba libre kalórie si môžete jednoducho vypočítať v kalorických tabuľkách na internete. Tu stačí zadať koľko mililitrov ste vypili a dozviete sa množstvo kalórií.

Dobrou správou je, že ak siahnete po light verzii coly, tak drink bude obsahovať menej kalórií. Pri pomere 50 ml kvalitného bieleho rumu, 120 ml Coca-Coly a 10 ml limetkovej šťavy, jeden takýto drink obsahuje 169 kcal (710 kJ).

Menej kalórií ako v Cuba libre nájdete napríklad v Negroni drinku, Gin Tonicu alebo Hugo Spritz drinku.

Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.

Zdroj: pixabay.com, kaloricketuabulky.sk

Najnovšie články