LOH 2024 Všetky info tu!

Ako a kedy sadiť cibuľu – na jar, na jeseň a jej účinky

Aktualizované:

Autor: Lenka

kedy sadiť cibuľu

Sadenie cibule nemusí byť vedou. Ak sa pýtate, ako a kedy sadiť cibuľu tak, aby ste sa dočkali bohatej úrody, ste tu správne! Navyše sa dozviete aj o jej liečivých účinkoch.

Kedy sadiť cibuľu

Cibuľu je ideálne sadiť buď skoro na jar, hneď ako je pôda dostatočne odmäknutá a vyschne, alebo na jeseň. To isté platí aj pri tom, kedy sadiť cesnak.

Jarná výsadba sa zvyčajne odporúča v období od konca marca do začiatku apríla. Pri jesennej výsadbe je dôležité zvoliť správny čas, obvykle okolo polovice až konca októbra, aby cibuľa mala čas zakoreniť, ale ešte nezačala rásť pred príchodom zimy.

V článku nájdete

Kedy sadiť cibuľu zo semena

Cibuľa zo semena sa obvykle sadí na jar – od konca marca do začiatku apríla. Pre najlepšie výsledky, semeno cibule by malo byť zasadené v interiéri asi 6-8 týždňov pred posledným očakávaným mrazom a potom presadené do záhrady, keď sa pôda dostatočne zahreje aspoň na 10 stupňov.

Dôležité je vyhnúť sa silným mrazom a premáčanej pôde, ktoré by mohli poškodiť rastliny. Nezabudnite semienka pred ich výsevom namočiť do vody na niekoľko hodín, aby sa zrýchlil proces klíčenia.

Sadenie cibule zo semena môže byť pre začiatočníkov náročné. Oveľa rýchlejšou a jednoduchšou možnosťou je vypestovať ju zo sadzačiek – malých cibuliek.

Výhody sadenia cibule zo semena

Mnohí záhradkári sa zhodnú na tom, že zo semien si môžete vypestovať kvalitnejšie a trvanlivejšie odrody cibule ako zo sadzačky. Okrem toho máte na výber aj viacero odrôd ako v prípade sadzačky, a tak môžete experimentovať s rôznymi tvarmi, chuťami i farbami cibule.

Ďalšou výhodou je aj to, že dopestovaná cibuľa môže byť dlhšie skladovaná, pretože je veľmi trvanlivá.

Kedy sadiť cibuľu na jeseň
Zdroj: unsplash.com

Kedy sadiť cibuľu na jar

Ak sa pýtate, kedy sadiť cibuľu na jar – ideálnym obdobím je už prvá polovica apríla.

Osivo cibule je najlepšie vysievať v interiéri už v januári. Oveľa jednoduchšou možnosťou je, keď si už kúpite už hotové sadzačky.

Kedy sadiť cibuľu sadzačku na jar

Sadzačku cibule zasadíte do zeme v skorej jari. Cibuľky by sa mali začať tvoriť okolo polovice júna a dozrieť by mali najskôr koncom júla a najneskôr koncom septembra.

Kedy sadiť cibuľu na jeseň

V prípade, že ste cibuľu nestihli zasadiť na jar alebo si chcete úrodu cibule vychutnať ešte pred letom, zasaďte ju na jeseň. Ak neviete, kedy sadiť cibuľu na jeseň – ideálnymi mesiacmi sú august a september.

Treba si dať pozor, aby ste vybrali vhodné odrody, napríklad krátkodenné cibule, ktoré rastú na jar veľmi rýchlo a dozrievajú už v júni. Ich nevýhodu je, že nevydržia byť dlho uskladnené. Medzi obľúbené odrody patria: Augusta, Hiberna či Globo.

Keď sa rozhodnete pre jesennú výsadbu cibule, mali by ste si miesto, kam ste ju zasadili, dobre označiť. Predídete tak poškodeniu počas jarnej výsadby vo vašej záhrade.

Na jeseň sa takisto sadia napríklad aj jahody.

Ako sadiť cibuľu

Pri sadení cibule si môžete vybrať z 2 spôsobov – sadiť ju ako sadzačku alebo zo semienka.

Vo všeobecnosti sa odporúča ešte pred samotným sadením, dôkladne pripraviť pôdu. Miesto, na ktoré chcete cibuľu sadiť, je potrebné poriadne prekypriť a prekopať.

Odporúča sa meniť stanovisko pre sadenie cibule – nie je vhodné sadiť cibuľu na to isté miesto každý rok. Hovorí sa, že na to isté miesto by ste mali cibuľu zasadiť najskôr až po 3 rokoch.

Ako sadiť cibuľu zo semena

Na sadenie cibule zo semena počítajte s tým, že na 10 metrov štvorcových priameho výsevu budete potrebovať približne 5 gramov osiva, pričom v jednom grame nájdete okolo 200 až 300 semienok. 

Pri pestovaní cibule zo semena je ideálny čas na sadenie v prvej polovici marca. Cibuľu vysievajte do riadkov vzdialených 20 – 25 cm. Hĺbka riadkov by mala byť 2 – 3 cm.

Po vzídení je potrebné rastlinky zjednotiť, aby mali dostatok priestoru na rast. Vhodné je rastlinky zjednotiť po tom, čo sa objavia 3 až 4 listy. Vzdialenosť medzi rastlinkami by mala byť asi 5 cm.

Ako sadiť cibuľu zo sadzačky

Pri sadení cibule sadzačky do záhrady je ideálne ju mierne otužiť. Ide o proces, pri ktorom sa sadzačky umiestnia na vonkajší priestor, napríklad balkón alebo terasu a prikryjú sa látkou, aby si zvykli na chladnejšie podmienky.

Tento krok zaisťuje, že sadzačky sa lepšie prispôsobia a ich presadenie do chladnejšej jarnej pôdy nebude pre ne takým šokom.

Pri výsadbe sadzačky cibule smerujte korienky nadol a vysádzajte ich do prekyprenej pôdy. Dôležité je nesadiť ich príliš hlboko.

Ideálne je, keď po zahrabaní časť sadzačky mierne presahuje z povrchu. Vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami by mala byť minimálne 5 cm, zatiaľ čo medzi riadkami by mali byť rozostupy aspoň 25 cm.

Kedy sadiť cibuľu
Zdroj: unsplash.com

Cibuľa účinky

Cibuľa má, podobne ako liečivé rastliny, mnoho pozitívnych účinkov na zdravie.

Cibuľa účinky

 • znižuje vysoký cholesterol a vysoký tlak – prečítajte si, ako znížiť diastolický tlak
 • je vynikajúcim prírodným liekom proti baktériám a vírusom
 • zlepšuje imunitu
 • má antioxidačné a afrodiziakálne účinky
 • lieči kvasinkové infekcie
 • pomáha k zdravému tráveniu
 • pomáha pri liečbe alergií
 • posilňuje srdce a krvný obeh
 • napomáha pri liečbe cukrovky
 • udržuje zdravý mozog, krásnu pokožku a vlasy
 • lieči rakovinu

Zdroje: rastlinky.sk, westwing.sk, prirodniny.sk

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články