MMM Košice 2023 – Medzinárodný maratón mieru. Trasa, registrácia, disciplíny, live prenos

Autor: Pavol

MMM Košice 2023

Medzinárodný maratón mieru – MMM Košice 2023 sa koná klasicky v prvú októbrovú nedeľu. Prečítajte si všetko dôležité o tomto najstaršom maratóne v Európe. Ako prebieha registrácia, aká je trasa, kde nájdete výsledky a live prenos z maratónu!

MMM Košice 2023

MMM Košice 2023 je na programe v nedeľu 1. októbra od 09:00 hodiny ráno. Na štart sa v rámci všetkých disciplín vydá rekordný počet 16-tisíc súťažiacich.

Oproti ČSOB marathon v Bratislave má košický maratón punc obrovskej tradície, keď sa tento rok koná už jeho stý ročník.

V článku nájdete

Maratón Košice 2023 trasa

Maratón Košice 2023 sa nemení v tom, ako vyzerá trasa. Tá je rovnaká od roku 1997, kedy ju schválila svetová atletická federácia a má taktiež certifikát od World Athletics a AIMS.

Trať je bez výrazných prevýšení, po celý čas pokrytá asfaltovým povrchom. Samozrejme, jej dĺžka je tradičných 42,195 km so štartom aj cieľom spred hotela Doubletree by Hilton.

Polmaratón Košice 2023

Polmaratón Košice 2023 absolvuje vyše 5-tisíc bežcov. Začína sa v rovnaký deň aj čas ako samotný maratón – 1. októbra od 09:00h.

Bežci tu absolvujú iba jeden traťový okruh v dĺžke 21,0975 kilometra. Polmaratón je logicky pre menej zdatných jedincov, ktorí by asi nezvládli celý maratón a chcú testovať svoje limity.

Košický maratón 2023 registrácia

Registrácia na Košický maratón 2023 bola zastavená koncom marca a to z dôvodu obrovského záujmu, ktorý sa blížil prekročeniu kapacít samotného podujatia.

Keďže ide o jubilejný a okrúhly stý ročník, tak sa maratónu chce zúčastniť čo najviac ľudí, no organizátori museli brať do úvahy kapacity samotnej trate a aj ubytovacie kapacity mesta Košice a okolia.

Počet vydaných štartových čísel sa preto zastavil na čísle 16 000. Napríklad U.S. Steel Family Run, čo je beh pre rodiny s deťmi, sa kvôli vysokému počtu záujemcov organizuje už o deň skôr – v sobotu 30. septembra od 16:00h.

MMM Košice 2023
Zdroj: pixabay.com

MMM Košice disciplíny

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť, aké disciplíny sa dajú absolvovať v rámci MMM Košice a taktiež ich dĺžku.

DisciplínaDĺžka
Maratón 42,195 km
Polmaratón21,097 km
Štafeta Magna maratón4×10,54km (42,195 km)
Inline korčule20 km
Handbike20 km
U.S. Steel Family Run (minimaratón) 4 km

Maratón Košice propozície

Maratón Košice propozície nájdete na oficiálnom webe podujatia – kosicemarathon.com.

Tu sa dozviete okrem toho, aké sú ceny pre najlepších bežcov, výsledky jednotlivcov a mnoho ďalších dôležitých aktualít pre účastníkov aj divákov.

MMM Košice live v TV

MMM Košice live v TV môžete sledovať na verejnoprávnom kanály RTVS Šport, ktorý toto podujatie vysiela už dlhé roky.

Ak vám viac vyhovuje online prenos cez internet, tak môžete vyskúšať web rtvs.sk, ktorý zabezpečuje živé internetové vysielanie stanice RTVS Šport. To je však lokalizačne obmedzené výlučne na územie SR.

Športové prenosy v TV dnes je možné sledovať na mnohých kanáloch, no nevieme o žiadnom ďalšom v našich končinách, ktorý by pokrýval Medzinárodný maratón mieru z Košíc.

Medzinárodný maratón mieru história

Medzinárodný maratón mieru sprevádza bohatá história. Ide o najstarší maratón v Európe a tretí najstarší na svete po maratónoch na území USA – Bostonskom a Yonkerskom.

Prvýkrát sa konal v roku 1924 na trase z Turne do Košíc a jeho organizáciu nezastavili vojny ani pandémie, keďže sa od svojho počiatku organizuje nepretržite.

O jeho založenie sa najviac zaslúžil Vojtech Bukovský, bývalý slovenský atlét a olympijský rozhodca, ktorého Letné olympijské hry v Paríži 1924, ktorých sa zúčastnil, a idea maratónu tak nadchli, že sa snažil niečo podobné započať aj v Košiciach.

V r. 1952 mu pridelil aj názov Medzinárodný maratón mieru, ktoré podujatie nosí dodnes. Od r. 1980 sa košického maratónu začali zúčastňovať profesionálne aj ženy.

Maratón mieru rekordy

Rekordné zápisy na Maratóne mieru v mužskej aj ženskej kategórii držia Keňania.

Mužský rekord s časom 2:07:01 dosiahol Lawrence Kimaiyo, ktorému sa to podarilo v roku 2012.

Ženský rekord je pomerne čerstvý a často sa mení. Doposiaľ najrýchlejší beh za 2:24:04, zaznamenala v roku 2022 Margaret Agai.

Košice marathon dnes

Všetko podstatné čo dnes potrebujete vedieť o Košice marathon 2023 nájdete aj na oficiálnych kanáloch podujatia.

Zdroj: kosicemarathon.com, wikipedia.sk, youtube.com, pixabay.com

Témata:
Šport

Najnovšie články