SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Modrý pondelok 2024 – význam, výpočet, história a zaujímavosti

Autor: Marcela

Modrý pondelok

Modrý pondelok známi, ako najdepresívnejší deň v roku, môžete očakávať v januári. Pozrite sa na to, kedy si tento deň pripomíname a aký má význam. Toto by ste mali o ňom vedieť.

Modrý pondelok

Modrý pondelok je termín, ktorý sa často používa na označenie určitého pondelku v januári, ktorý je považovaný za najdepresívnejší deň v roku. Opakom tohto dňa je zase Svetový deň šťastia.

Musíte však brať do úvahy, že tento deň nie je vedecky podložený, avšak jedná sa o medzinárodne uuznávaný deň a pripomínajú si ho ľudia naprieč celým svetom.

V článku nájdete

Modrý pondelok 2024

Modrý pondelok 2024 pripadá na 15. januára.

V kalendári sviatkov síce tento deň nenájdete, ale môžete si zapamätať, že najdepresívnejší deň v roku pripadá vždy na tretí januárový pondelok.

To znamená, že v roku 2025 pripadne tento deň na 20 januára a v roku 2026 to bude zase 19. januára.

Modrý pondelok význam

Ide o to, že na tretí pondelok v januári začínajú prichádzať najhoršie situácie, ktoré na človeka čakajú. Vonku je tma, zima a dni sú veľmi krátke, človek má potom pocit, že nič nestíha a neustále je unavený.

Po vianočných sviatkoch začína peňaženka zívať prázdnotou, náklady vynaložené na konci roka sa začínajú ukazovať, prichádzajú nové účty a stav peňaženky hovorí o schopnosti človeka platiť ich. V prípade, že človek nemá z čoho, začína byť depresívny a úzkostlivý.

Naviac množstvo ľudí prestane dodržiavať predstavzatia, ktoré si na Nový rok dali, z čoho sú smutní a nešťastní.

Dnes je tento deň spájaný najmä s osvetou duševného zdravia. Vďaka tomuto dňu sa otvorila téma depresií a ľudia sa tak neboja hovoriť o pocitoch, ktoré prežívajú, napríklad aj pri syndróme vyhorenia.

Modrý pondelok - Najdepresívnejší deň v roku
Zdroj: unsplash.com

Modrý pondelok výpočet

Psychológ Cliff Arnall na výpočet najdepresívnejšieho dňa roka použil vzorec v tomto tvare:

[W + (D-d)] x TQ / M x Na

V čitateli sú údaje: W = počasie, D-d = dlhy, ktoré človek spravil pred sviatkami, mínus reálna schopnosť platiť ich. T je čas, ktorý uplynul od Vianoc, Q nad T znamená čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí.

V menovateli sú údaje: M ako nedostatok motivácie a Na znamená potrebu konať.

Modrý pondelok história

Modrý pondelok zaviedol psychológ Cliff Arnall v roku 2004, keď ho cestovná spoločnosť Sky Travel požiadala o „vedecký vzorec“, aby zvýšila predaj svojich zájazdov. Treba poznamenať, že tento vzorec nebol nikdy vedecky dokázaný.

Napriek tomu, že bol pôvodne vytvorený na marketingové účely s cieľom povzbudiť ľudí, aby si rezervovali dovolenku, je dnes tento výraz súčasťou bežnej slovnej zásoby vo viacerých krajinách na svete.

Modrý pondelok bol v priebehu rokov vystavený množstvu kritiky, pričom mnohí hovoria, že tento výraz pridáva do bežného dňa úzkosť a tlak. Napriek kritike sa však zachoval až do dnes a patrí medzi populárne dni podobne ako Black friday.

Modrý pondelok zaujímavosti

Najzáujimavejší na Modrom pondelku je najmä fakt, že tento pojem bol súčasťou marketingovej kampane, ktorá mala za účel predať viac dovolenkých zájazdov cestovnej kancelárie Sky Travel.

Okrem toho sa s týmto dňom spája aj:

  • Pojem „Blue Monday“ sa stal súčasťou populárnej kultúry a je často používaný v médiách, reklamách a diskusiách o psychickom zdraví.
  • Neskôr sa podobné vzorce používali aj na označenie najdepresívnejších dní v iných mesiacoch alebo ročných obdobiach, napríklad Wacky Wednesday.
  • Odborníci kritizujú vzorec a považujú Blue Monday za nepodložený pseudovedecký koncept.
  • Blue Monday je aj názov piesne alebo albumu. Napríklad, skupina New Order vydala v roku 1983 singel s názvom „Blue Monday,“ ktorý sa stal jedným z najpredávanejších singlov v histórii.

Modrý pondelok po anglicky

Modrý pondelok sa v angličitne nazýva Blue Monday a pod týmto názvom sa označenie tohto dňa používa aj v krajinách, kde nie je oficiálnou rečou angličtina.

To znamená, že aj na Slovensku sa môžete s označením Blue Monday stretnúť podobne, ako napríklad s označením Cyber Monday.

Modrý pondelok Veľká noc

Modrý pondelok sa používa aj pri oslavách Veľkej noci. Je to deň po kvetnej nedeli, ktorá začína týždeň pred Veľkou nocou.

Modrý pondelok dostal názov podľa farby látky, ktorou sa zdobili kedysi kostoly.

Zdroje: news.sky.com, youtube.com, unsplash.com, ta3.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články