Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Movember – význam, dátum, kampaň

Aktualizované:

Autor: Denisa

Movember kampaň

Movember je každoročné charitatívne podujatie zamerané na podporu mužského zdravia, ktoré sa koná v novembri. Jeho cieľom je získať finančné prostriedky a zároveň zvýšiť povedomie o zdraví mužov. Dátum, význam a kampaň nájdete v článku.

Movember

Movember je charitatívne podujatie, pri ktorom sa venuje osobitná pozornosť propagácii zdravého životného štýlu mužov a zvyšovaniu povedomia o mužských ochoreniach, ako je rakovina semenníkov a prostaty, či duševné zdravie.

Toto podujatie na podporu mužov sa koná každý rok v 20 krajinách po celom svete, pričom Slovensko organizuje takisto určitý typ podujatí s podobnou tematikou. V tomto období sa oslavuje aj Medzinárodný deň mužov.

V článku nájdete

Movember význam

Hovoríte si otázku, prečo Movember? Ide o spojenie dvoch slov – mesiaca noVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy.

Ide o kampaň, ktorá dáva do povedomia zdravie mužov v zmysle boja proti rakovine prostaty a semenníkov, či zvýšenia povedomia o samovraždách.

Význam tohto charitatívneho podujatia siaha až do roku 2003, kedy na tento nápad prišli dvaja kamaráti z Austrálie.

Travis Garone a Luke Slattery presvedčili svojich priateľov, aby si nechali narásť fúzy, ktoré potom spojili s ružovou stužkou (pôvodne symbol boja proti rakovine prsníka), ale pre mužov.

Toto podujatie sa každý rok koná približne v 20 krajinách sveta, pričom od roku 2003 Movember financoval viac ako 1 250 projektov zameraných na zdravie mužov na celom svete.

Zoznam krajín

 • Austrália
 • Rakúsko
 • Belgicko
 • Kanada
 • Česká republika
 • Dánsko
 • Fínsko
 • Francúzsko
 • Nemecko
 • Honk Kong
 • Írsko
 • Holandsko
 • Nový Zéland
 • Nórsko
 • Singapúr
 • Južná Afrika
 • Španielsko
 • Švédsko
 • Švajčiarsko
 • Anglicko
 • USA a ďalšie krajiny a mestá

Na znak boja proti rakovine si takisto každý rok na jar pripomíname Deň narcisov. Ide o verejnú zbierku pre ľudí, ktorí bojujú s onkologickým ochorením a jeho symbolom je žltý narcis.

Movember 2023

Aj tento rok mesiac november patrí charitatívnemu podujatiu Movember 2023, ktorý sa koná po celom svete. Podobne je na tom aj Suchý február, ktorý je v Spojenom kráľovstve známy skôr ako Suchý január, pretože sa koná prvý mesiac v roku.

V novembri sa konajú rôzne charitatívne behy, kampane v médiách na podporu zdravia mužov či podujatia zorganizované spoločnosťami alebo obchodnými reťazcami, ako napr. drogéria TETA.

Movember 2023 dátum

Movember 2023 dátum nie je pevne stanovený, ide o podujatia, ktoré sa konajú v priebehu mesiaca november po celom svete.

Ak si do Google.sk zadáte názov Movember 2023 a konkrétnu krajinu, malo by vám nájsť podujatia, ktoré sa tento mesiac v danej krajine organizujú.

Napr. na Slovensku sa okrem podujatí zameraných na podporu mužov konajú aj iné akcie, ktoré sa oplatí navštíviť, a to Ondrejský jarmok, vianočné trhy v Bratislave alebo Košiciach.

Kampaň Movember

Kampaň Movember vznikla ako vtipná myšlienka oživiť zašlú slávu populárnych mužských fúzov, ktorá neskôr získala hlbší význam.

Pôvodná kampaň spočívala v tom, že dvaja austrálčania v roku 2023 presvedčili 30 chlapov, aby prijali ich výzvu – 10 dolárov a k tomu si nechať narásť fúzy.

Vďaka tomuto nápadu každým rokom narastá vo svete povedomie o Movembri a s ním aj o rakovine prostaty.

Oficiálne kampane dnes prebiehajú v 21 krajinách po celom svete.

Kampaň Movember Slovensko

Do kampane 2022 Slovensko sa minulý rok zapojila aj Slovenská urologická spoločnosť, ktorá na webovej stránke www.dalsom.sk vyzývala všetky ženy k rozhovorom s mužmi, ktoré im môžu zachrániť zdravie, či dokonca život. 

Do tejto kampane sa zapojili aj známe slovenské herečky, speváčky, športovkyne či političky. Cieľom kampane bolo, aby sa muži nebáli navšíviť svojho urológa.

Takisto v roku 2020 prebiehala kampaň drogérie TETA, do ktorej sa mohol zapojiť každý.

Táto kampaň spočívala v tom, že pri kúpe vybraných náhradných hlavíc Gillette na predajniach drogérie bolo 5 % z ceny venovaných združeniu nierakovine.sk na prevenciu a boj proti rakovine prostaty a semenníkov.

Movember CZ

Čo sa týka Movember CZ 2023, tak u našich susedov každý rok prebiehajú pravidelné charitatívne akcie, ktoré sú zamerané na podporu tohto významného podujatia.

Jednou z nich je napr. Run for Movember 2023 alebo kampaň organizácie Nadačný fond Muži proti rakovine.

Movember 2023
Zdroj: pixabay.com

Run for Movember 2023

Toto podujatie organizuje MoWorkers, z.s z Českej republiky. Ide o charitatívny beh, ktorého cieľom je získať finančné prostriedky a zároveň zvyšovať povedomie o zdraví mužov v oblasti rakoviny prostaty a semenníkov.

 • Termín: 4.11.2023
 • Miesto: prírodný park Hostivař

Všetky informácie o charitatívnom behu, ako aj o štarte závodu, kategóriách, dĺžke trasy a štartovnom nájdete na stránke www.runformovember.cz.

Pri návšteve Českej republiky a pri ceste na tento charitatívny beh nezabudnite na českú dialničnú známku, aby ste sa vyhli zbytočným pokutám.

Nadačný fond Muži proti rakovine Movember 2023

Nadačný fond Muži proti rakovine je dlhoročným partnerom nadácie Movember a organizátorom tejto osvetovej kampane v Českej republike.

Jej cieľom je zmeniť pohľad na zdravie mužov. Získané finančné prostriedky sa používajú na nákup zdravotníckeho vybavenia, osvetové programy a študijné pobyty.

Jednou z hlavných tém tohtoročnej kampane je okrem zvyšovania povedomia aj nadchádzajúce zavedenie univerzálneho skríningu PSA (prostatický špecifický antigén). Pomocou neho sa môže následne rozhodnúť o ďalšom vyšetrení.

Pri návšteve Čiech a po zapojení sa do kampane, môžete okrem charitatívnej akcie navštíviť napr. aj vianočné trhy v Prahe.

Zdroje: runformovember.cz, nierakovine.sk, uk.movember.com, youtube.com, unsplash.com

Témata:
Zdravie

Najnovšie články