Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Deň narcisov – dátum, význam, zbierka, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Denisa

Deň narcisov

Deň narcisov je verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine, ktorá sa koná na Slovensku od roku 1997. Pozrite sa, kedy je Deň narcisov 2024, ako prebieha zbierka v slovenských mestách a aké sú poznávacie znaky dobrovoľníka.

Deň narcisov

Tento rok sa bude konať Deň narcisov už 28. krát. Ide o známu zbierku občianskeho združenia Liga proti rakovine, ktorú vykonávajú dobrovoľníci na celom Slovensku. Ako symbol zbierky bol zvolený žltý kvet narcisu.

Táto verejno-prospešná zbierka sa koná vždy začiatkom jari, podobne ako Veľká noc.

V článku nájdete

Deň narcisov 2024

S príchodom jari ľudia každý rok vyjadrujú solidaritu s onkologickými pacientami prostredníctvom žltého narcisu, ktorý je symbolom zbierky organizovanej Ligou proti rakovine.

Deň narcisov sa po prvý raz sa konal v roku 1997 v šiestich slovenských mestách. Dnes je táto verejno-prospešná zbierka známa po celej krajine a každý rok sa do nej zapojí niekoľko sto tisíc ľudí.

Svetový deň narcisov význam

Významom a cieľom Dňa narcisov je poukázať na problematiku boja proti rakovine a finančne na ňu prispieť kúpou žltého narcisu.

Z peňazí vyzbieraných počas tohto dňa sú financované projekty a programy, cez ktoré Liga proti rakovine pomáha konkrétnym pacientom.

Financie získané touto cestou takisto slúžia aj ako investícia do preventívnych a vzdelávacích programov pre verejnosť, na podporu nemocníc a samotného výskumu liečby onkologických ochorení.

Kedy je Deň narcisov

Deň narcisov dátum je pohyblivý a táto zbierka sa koná vždy začiatkom jari. To znamená, že minulý rok sa Deň narcisov konal v marci, ale tento rok pripadá na 18. apríla.

Tento rok Liga proti rakovine organizuje už jeho 28. ročník a počas štvrťstoročia sa stal Deň narcisov najväčšou verejnoprospešnou finančnou zbierkou na Slovensku.

Termíny Deň narcisov

RokDátum
202418.4.
202320.4.
202228.4.
202111.4.
202031.7. do 14.8. (z dôvodu COVID-19)
201911.4.
201813.4.
20177.4.
201615.4.
201527.3.

Ďalším charitatívnym podujatím, ktoré je zamerané na podporu mužského zdravia vrátane prevencie vzniku rakoviny prostaty je Movember, ktorý sa koná každý rok v novembri.

Deň narcisov Liga proti rakovine

Deň narcisov je úzko spojený s občianskym združením Liga proti rakovine, ktoré na Slovensku pomáha onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym už vyše 33 rokov.

Zakladateľkou združenia bola v roku 1990 lekárka Eva Siracká. 

V rovnakom roku sa Liga proti rakovine pridala k programu Európa proti rakovine, čím sa začala zapájať do všetkých aktivít na úrovni Európskej únie a stala sa iniciátorom národných a medzinárodných aktivít v oblasti onkológie.

Na medzinárodnej úrovni spolupracuje Liga proti rakovine SR so 40 organizáciami z 28 štátov Európy, s členmi ECL a inými organizáciami vo svete.

Zbierka Deň narcisov

Liga proti rakovine od roku 1997 usporadúva verejno-prospešná zbierku na pomoc onkologickým pacientom, ktorá je známa po celom Slovensku ako Deň narcisov. Dokazuje to aj fakt, že počet prispievateľov i vyzbieraná suma sa každoročne zvyšuje.

Symbolom tejto zbierky je žltý narcis, ktorý si prispievateľ zakúpi od dobrovoľníkov a pripne si ho na viditeľné miesto na znak solidarity s ľuďmi, ktorí bojujú s rakovinou.

Z vyzbieraných peňazí Liga proti rakovine podporuje:

 • rozvoj diagnostiky, liečby a výskumu,
 • vybavenie nemocníc a hospicov,
 • organizuje bezplatné relaxačné pobyty pre pacientov,
 • vedie Centrá pomoci s poskytovaním bezplatných služieb ,
 • financuje prevádzku Domov pre rodičov detí liečených na rakovinu v nemocnici.

Boj s onkologickým ochorením si každoročne pripomíname aj na Svetový deň proti rakovine, ktorý je v kalendári 4. februára.

Deň narcisov dobrovoľník

Ak sa pýtate, ako spoznáte dobrovoľníka na Deň narcisov, v tom prípade si je potrebné všimnúť určité znaky, vďaka ktorým si môžete byť istí, že nejde o podvod. Každý rok sa tieto identifačné znaky líšia.

Identifikačné znaky dobrovoľníka pre rok 2024

 • Žlté tričko s logom Ligy proti rakovine s textom „JA SOM“
 • Identifikátor dobrovoľníka: jedinečné číslo dobrovoľníka vytlačené na žltom podklade, umiestnené v strednej časti narcisu v logu LPR priamo na tričku.
 • Narcis: každoročný symbol zbierky venovaný za dobrovoľný príspevok. Narcis bude charakteristickej žltej farby so zeleným štítkom „Ďakujeme – Liga proti rakovine“.
 • Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo – modrou potlačou a textom:
  Deň narcisov, 18. 4. 2024„, číslom registrácie zbierky. Na každej pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

Deň narcisov SMS

Ak plánujete tento rok podporiť zbierku Deň narcisov 2024, ktorá sa koná 18. apríla, okrem dobrovoľného príspevku v uliciach Slovenska sa dá do zbierky prispieť už aj formou SMS alebo online.

Stačí poslať SMS od 18. – 21. apríla na číslo 848, kedy hodnota správy je 3 €.

Ďalším spôsobom, ako prispieť onkologickým pacientom v tento deň, je zaslanie ľubovoľnej sumy na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454 alebo naskenovaním QR kódu, ktorý nájdete na stránke dennarcisov.sk.

Deň narcisov dátum
Zdroj: unsplash.com

Deň narcisov história

Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách. Najvyšší výnos bol zatiaľ v roku 2012, kedy sa vyzbieralo úctihodných 1 005 155 €.

História Dňa narcisov hovorí aj o tom, že v roku 1999, kedy prebiehal 3. ročník zbierky, sa do akcie zapojili aj veľké spoločnosti – siete rýchleho občerstvenia, mobilného operátora i niekoľkých bankových domov.

Postupne sa zbierka rozšírila aj do menších obcí. Neskôr ju organizovali aj združenia, školy a podniky a dnes je Deň narcisov známy po celom Slovensku.

Žltý narcis Deň narcisov

Žltý narcis ako symbol boja proti rakovine sa vo svete po prvýkrát objavil v roku 1987 v Írsku. Vtedy akciu na podporu boja proti nádorovým ochoreniam iniciovala Írska liga proti rakovine s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov.

Odvtedy si podujatie získavalo presvedčenie a srdcia mnohých ľudí v mnohých štátoch sveta a jeho symbolom sa stal práve žltý narcis.

Deň narcisov zaujímavosti

Deň narcisov wikipedia aj oficiálna stránka dennarcisov.sk hovorí o množstve zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť a ktoré ste o tomto významnom dni určite nevedeli.

Zaujímavosti Deň narcisov

 • Zbierka Deň narcisov sa koná od roku 1997.
 • V rámci Slovenska ochorie na rakovinu každý rok vyše 30 000 ľudí.
 • Najvyšší výnos zo zbierky bol v roku 2012, kedy sa vyzbieralo 1 005 155 €.
 • V roku 2020 sa zbierka kvôli celosvetovej pandémii COVID 19 neuskutočnila.
 • Dobrovoľníci majú každý rok pripravených približne milión narcisov.
 • Okrem zbierky v uliciach si narcisy môžete zakúpiť v niektorých drogériách, lekárňach či potravinách.

Zdroje: dennarcisov.sk, wikipedia.org, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články