Rum zauj├şmavosti – ako sa vyr├íba, druhy, hist├│ria a najlep┼íie rumy

Aktualizovan├ę:

Autor: Marcela

Rum zauj├şmavosti

Rum je druh alkoholu, ktor├Ż m├í bohat├║ hist├│riu a u┼ż d├ívno o ┼łom neplat├ş, ┼że je to n├ípoj pre otrokov ─Źi chudobn├Żch. Pozrite sa na to, ako sa ten alkohol vyr├íba, ktor├ę zna─Źky s├║ najlep┼íie a porad├şme v├ím aj to, ako si tento n├ípoj spr├ívne vychutna┼ą.

Rum

Rum patr├ş medzi najstar┼íie druhy alkoholu, ktor├Ż sa d├í vychutna┼ą samostatne alebo si z neho m├┤┼żete pripravi┼ą lahodn├ę mie┼ían├ę drinky, ktor├Żm je napr├şklad aj zn├ímy n├ípoj Cuba Libre.

Tento druh alkoholu patr├ş medzi ve─żmi ob─ż├║ben├ę a jeho hist├│ria je naozaj bohat├í. Zauj├şmavos┼ąou je, ┼że kedysi sa ozna─Źoval ako alkohol pre otrokov, no dnes patr├ş medzi najpopul├írnej┼íie alkoholy u mu┼żov aj ┼żien.

V ─Źl├ínku n├íjdete

Zauj├şmavosti o rume

Alkohol s n├ízvom rum, ako ho dnes v┼íetci poznaj├║, v sebe skr├Żva mno┼żstvo zauj├şmavost├ş. Jednou z nich je aj to, ako vznikol jeho n├ízov. Vzh─żadom na to, ┼że tento alkohol nemohli zaradi┼ą medzi whiskey alebo ko┼łak, tak ho za─Źali vola┼ą, tak ako im naozaj chutil – The best ÔÇô rum ÔÇô najlep┼í├ş.

─Äal┼í├şm ve─żmi zauj├şmav├Żm faktom je, ┼że rum bol vyu┼ż├şvan├Ż ako platidlo najm├Ą pri obchodovan├ş s otrokmi ─Źi organizovanom zlo─Źine.

Rum sa stal ob─ż├║ben├Żm n├ípojom a pou┼ż├şva sa napr├şklad aj na v├Żrobu Mojita. Okrem toho sa s rumom sp├íjaj├║ aj tieto zauj├şmavosti:

 • Rum pom├íhal politikom pri zisku d├┤le┼żit├Żch postov. ─î├şm viac rumu rozdali ob─Źnanom zadarmo, t├Żm viac ─żud├ş pri┼ílo voli┼ą a to zvy┼íovalo po─Źet hlasov, ktor├ę kandid├ít vo vo─żb├ích dostal.
 • K rumu sa via┼że viacero m├Żtov, napr├şklad to, ┼że m├í lie─Źiv├ę ├║─Źinky a ve─żmi dobre p├┤sob├ş na vlasy. V minulosti si ┼żeny v rume m├í─Źali vlasy a anglick├ş n├ímorn├şci dost├ívali rum na lep┼íie hojenie r├ín.
 • Najstar┼í├ş a najdrah┼í├ş Harewood rum sa pred├íval za 100 000 dol├írov.
 • N├ímorn├şci vyu┼ż├şvali rum aj pri zapa─żovan├ş pu┼ín├ęho prachu, kedy pri┼íli s faktom, ┼że pu┼ín├Ż prach poliaty rumom minim├ílne s obsahom 57% alkoholu lep┼íie hor├ş.
rum zauj├şmavosti
Zdroj: midjorney.com

Ako sa vyrába rum

Rum sa vyr├íba z cukrovej trstiny alebo melasy. Napriek tomu, ┼że existuje mno┼żstvo lacn├Żch rumov a rumov├Żch n├íhrad, prav├Ż rum sa v┼żdy vyr├íba z cukrovej trstiny. T├í je toti┼żto neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou kvalitn├ęho rumu.

Cukrov├í trstina dod├íva rumom prirodzene sladkast├║ chu┼ą a rozv├şja ich rozmanitos┼ą. Av┼íak, aby ste dok├ízali vyrobi┼ą rum, mus├şte splni┼ą nieko─żko podmienok.

Rum mus├ş ma┼ą minim├ílne 37,5 % alkoholu a je dosladen├Ż mno┼żstvom menej ako 20 gramov cukru na liter.

V pr├şpade, ┼że tieto podmienky nie s├║ splnen├ę, tento destil├ít nesmie by┼ą ozna─Źen├Ż n├ízvom rum. V pr├şpade e┼íte vy┼í┼íieho obsahu cukru je n├ípoj ozna─Źovan├Ż ako rumov├Ż lik├ęr. V pr├şpade, ┼że ste fan├║┼íikmi lik├ęrov, odpor├║─Źame v├ím pripravi┼ą si dom├íci Baileys.

V├Żrobn├Ż proces rumu

V├Żrobn├Ż proces, pri ktorom vznik├í tento alkoholick├Ż n├ípoj poszost├íva z viacer├Żch krokov a nie je ├║plne jednoduch├Ż.

V prvom rade je potrebn├Ż zber cukrovej trstiny, ktor├í sa zbiera mechanicky pomocou kombajnov alebo ru─Źne. T├í sa mus├ş potom spracova┼ą do 24 hod├şn.

Z cukrovej trstiny sa n├ísledne vylisuje ┼í┼ąava, z ktorej sa vyr├íbaj├║ rumy ozna─Źen├ę ako agricole alebo aj remeseln├ę rumy.

Na v├Żrobu rumu sa v┼íak naj─Źastej┼íie pou┼ż├şva melasa z cukrovej trstiny. Ide o tmav├║ hust├║ a jemne hork├║ tekutinu, ktor├í zost├íva v n├ídob├ích po vykry┼ítalizovan├ş trstinov├ęho cukru. A v pr├şpade najvz├ícnej┼í├şch rumov sa na ich v├Żrobu pou┼ż├şva panensk├Ż sirup z cukrovej trstiny.

Proces v├Żroby zah┼Ľ┼ła ferment├íciu, ktor├í v├Żsledn├ęmu n├ípoju dod├íva kone─Źn├║ ar├│mu. V tomto procese sa melasa alebo trstinov├í ┼í┼ąava zmixuje s vodou a kvasinkami. T├║to zmes n├ísledne nechaj├║ prekvasi┼ą a po─Źas ferment├ície vznik├í alkohol.

Tento proces m├┤┼że by┼ą ve─żmi r├Żchly a hotov├Ż do jedn├ęho d┼ła alebo m├┤┼że trva┼ą nieko─żko t├Ż┼żd┼łov.

N├ísledne doch├ídza k destil├ícii, po─Źas ktorej sa odstra┼łuje nebezpe─Źn├Ż metanol a ne┼żiad├║ce prchav├ę l├ítky. A v├Żsledkom je destil├ít.

Aby vznikol kvalitn├Ż rum, d├┤le┼żit├Ż je fin├ílny proces a n├şm je zrenie a mie┼íanie. Tento proces m├í okrem in├ęho vplyv aj na farbu rumu. Rum m├┤┼że zrie┼ą v dubov├Żch sudoch ─Źi v n├ídr┼żiach z nehrdzavej├║cej ocele.

─îas, po─Źas ktor├ęho rum zreje je r├┤zny, m├┤┼że to by┼ą jeden rok, ale pokojne aj 25 rokov.

V┬ápr├şpade, ┼że sa po po┼żit├ş alkoholu chyst├íte ┼íof├ęrova┼ą, uistite sa, ─Źi nem├íte v┬ákrvi zostatkov├Ż alkohol. Orienta─Źn├Ż v├Żpo─Źet si urob├şte aj pomocou alkohol kalkula─Źky.

Druhy rumu

Druhy rumu sa rozde─żuj├║ na nieko─żko kateg├│rii pod─ża r├┤znych aspektov. Rumy sa m├┤┼żu deli┼ą pod─ża farby, ├║zemia, sp├┤sobu destil├ície, sp├┤sobu zrenia, objemu alkoholu ─Źi chute.

Av┼íak medzi naj─Źastej┼íie delenie rumu patr├ş:

 • pod─ża oblasti
 • pod─ża farby
 • pod─ża objemu alkoholu

Druhy rumu pod─ża oblasti

Jestvuj├║ tri hlavn├ę ozna─Źenia rumov pod─ża tradi─Źnej oblasti kde vznikol. Bu─Ć je to Ron, alebo Rum, alebo e┼íte Rhum. Ka┼żd├Ż z nich je rum, odli┼íuj├║ sa napr├şklad chu┼ąou, v├┤┼łou ─Źi in├Żmi vlastnos┼ąami.

Rumy pod─ża oblasti

Druh├ÜzemieVlastnos┼ą
RonKuba, Panama ─Źi Dominik├ínska republika,…melasov├ę a chu┼ąou sk├┤r sladk├ę
RumJamajka, Barbados a Trinidadvy┼í┼í├ş obsah alkoholu
RhumMartinik, Haiti a Guadeloupejemnej┼íie a ─Źistej┼íie

Druhy rumu pod─ża farby

Rumy sa rozde─żuj├║ aj pod─ża farby. Mno┼żstvo ─żud├ş by povedalo, ┼że je biely a tmav├Ż rum, av┼íak toto delenie je komplexnej┼íie a rum sa rozde─żuje na viacero farieb.

Rumy pod─ża farby

DruhIn├ę ozna─ŹenieVlastnos┼ą
bielysilver, blancomenej v├Żrazn├í chu┼ą
zlat├Żgold, oropln┼íia chu┼ą aj intenz├şvnej┼íia ar├│ma
tmav├Żdarkve─żmi v├Żrazn├í chu┼ą
─Źiernyblackv├Żrazne sladk├Ż a korenist├Ż

Druhy rumu pod─ża objemu alkoholu

Ozna─Źenie rum smie nies┼ą len ten destil├ít, ktor├Ż m├í viac ako 37,5 % alkoholu. Na z├íklade percent alkoholu sa potom aj tento destil├ít rozde─żuje na viacer├ę druhy.

DruhObsah alkoholuVlastnos┼ą
┼átandardn├Ż37,5 a┼ż 42%aromaticky v├Żraznej┼í├ş
Overproofnad 54,5%v├Żrazn├Ż, vhodn├Ż na flambovanie
Rumov├Ż elix├şrdo 37,5%sladk├Ż

Najlep┼í├ş rum

Najlep┼í├ş rum m├┤┼że by┼ą pre ka┼żd├ęho in├Ż, av┼íak existuje v├Żber top rumov, ktor├ę patria medzi najob─ż├║benej┼íie a najkvalitnej┼íie.

V├Żber TOP 10 rumov

 • Bumbu
 • Don Papas
 • Plantation
 • Diplomatico
 • Pampero
 • Legendario
 • Doorly's
 • Zacapa
 • The Demon's Share
 • A.H. RIISE

Ako sa pije rum

Aby ste si vychutnali rum, je ho vhodn├ę pi┼ą z poh├ír, ktor├Ż maj├║ k├│nick├Ż tvar. To znamen├í, ┼że maj├║ ┼íir┼íie dno a smerom k vrchu sa jeho tvar zu┼żuje. V obchodoch ich m├┤┼żete n├íjs┼ą aj pod ozna─Źen├şm tulip├ínov├ę poh├íre a s├║ s├║ vhodn├ę aj na pitie brandy.

Tento tvar poh├íra pom├íha rozvin├║┼ą bohat├ę rumov├ę chute a jeho ├║zke hrdlo uchov├íva pestr├║ ar├│mu n├ípoja. Rum by ste mali pi┼ą po d├║┼íkoch a pomaly si vychutn├íva┼ą ar├│my a chute, ktor├ę pon├║ka.

Aby ste si ho vychutnali ─Źo najlep┼íie, je dobr├ę pi┼ą rum pri izbovej teplote. Vychladen├Ż rum, strat├ş ve─ża ikonick├Żch receptorov a ar├│m.

ako sa pije rum
Zdroj: midjorney.com

Rum hist├│ria

P├┤vod slova rum nie je ├║plne zn├ímy, ale pravdepodobne poch├ídza z anglick├ęho slangov├ęho v├Żrazu ÔÇ×rumbullionÔÇť, ─Źo v preklade znamen├í najlep┼í├ş alebo h├Żriv├í z├íbava.

V 18. a 19. storo─Ź├ş boli Jamajka, Haiti a Trinidad najv├Ą─Ź┼í├şmi producentmi rumu, Kuba a Portoriko tesne za nimi.

Rum sa ofici├ílne za─Źal vyr├íba┼ą v 17. storo─Ź├ş na ostrove Barbados, odkia─ż sa pomocou pir├ítov dostal aj do ostatn├Żch ─Źast├ş Karibiku. Av┼íak prv├ę pokusy o v├Żrobu rumu sa uskuto─Źnili u┼ż v ─î├şne a Indii ove─ża sk├┤r, a odtia─ż sa tento n├ípoj dostal do Ju┼żnej Ameriky.

Dnes sa rum stal ob─ż├║ben├Żm alkoholom a na v├Żber m├íte z mno┼żstva v├Żrobcov a druhov, ktor├ę si m├┤┼żete zak├║pi┼ą napr├şklad aj na Alko90.sk.

Pripom├şname, ┼że v s├║lade s platn├Żmi z├íkonmi je konzum├ícia alkoholick├Żch n├ípojov osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov pr├şsne zak├ízan├í.

Zdroje: therumlab.com, alko90.sk, youtube.com, midyjorney.com

T├ęmata:
Zauj├şmavosti
Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky