MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Ako vyčistiť rúru – tipy a triky, ako vyčistiť rúru na pečenie od mastnosty a bez chémie

Aktualizované:

Autor: Denisa

Ako vyčistiť rúru s octom

Každá domácnosť by mala mať rúru na pečenie, v ktorej si môžete upiecť chrumkavé kuriatko, nadýchané koláče alebo zlatisté hranolky. Ako však postupovať v prípade, keď potrebujete rúru zbaviť mastnoty a pripálenia? Tipy a triky, ako vyčistiť rúru nájdete v článku!

Ako vyčistiť rúru

Bez ohľadu na to, ako často rúru na pečenie používate, jej čisteniu sa nevyhnete. Či už ju potrebujete zbaviť mastnoty, pripálenia alebo vyčistiť predné sklo, prinášame vám niekoľko tipov, ako vyčistiť rúru efektívne aj bez chémie.

Niektoré z prípravkov na čistenie môžete nakúpiť aj v bežných potravinových reťazcoch, dokonca s aplikáciou Lidl plus viete tieto potreby nakúpiť lacnejšie.

V článku nájdete

Ako vyčistiť rúru bez chémie

Na čistenie rúri bez umelej chémie vám bude stačiť niekoľko surovín, ktoré bežne používate a nájdete ich aj u vás doma. Na vyčistenie môžete použiť ocot, citrón či sódu bikarbónu. Takisto v tomto prípade môžete využiť aj čistenie parou.

Pri pravidelnom používaní sa rúra odporúča čistiť každé 3 mesiace. Ak ju používate iba zriedka, čistenie stačí aplikovať raz alebo dvakrát do roka. 

V prípade, že je vaša rúra na pečenie nenávratne pokazená, využite nákupný sviatok Black Friday a získajte nový spotrebič za výhodné ceny!

Tipy a triky, ako vyčistiť rúru na pečenie

Tipy a triky, ako vyčistiť rúru na pečenie sú rôzne, niektoré domácnosti okrem octa používajú aj penu na holenie či tablety do umývačky.

Tu vám prinášame niekoľko tipov a trikov, ako vyčistiť rúru od mastnoty rýchlo a jednoducho.

Ako vyčistiť rúru octom

Ocot je potravina, ktorú by ste mali mať zaručene v každej domácnosti. Jeho výhodou môže byť takisto aj to, že okrem čistenia dokáže zneutralizovať aj nepríjemný zápach.

  1. Najskôr potrite vnútornú časť teplej rúry handričkou namočenou v octe.
  2. Potom si pripravte plech, do ktorého nalejete ocot s vodou v pomere 1:1 a vložte ho do rúry.
  3. Rúru zapnite na 150 °C a nechajte v nej plech približne 20 minút.
  4. Nakoniec nechajte rúru mierne vychladnúť a dočistite ju handričkou namočenou v čistej vode.

Novú elektrickú rúru teraz kúpite aj na Heureka.sk. Ocot môžete takisto použiť aj na vyčistenie rýchlovarnej kanvice, práčky alebo chladničky.

Ako vyčistiť rúru citrónom

Citrón je prírodný čistiaci prostriedok, ktorý rozpustí usadenú mastnotu a v kombinácií s kypriacim práškom vyčistí vašu rúru na počkanie!

  1. Citrón prekrojte na polovicu a odšťavte ho do misky.
  2. Potom do šťavy nasypte 1 alebo 2 kypriace prášky a poriadne premiešajte.
  3. Pripravenú hubku namáčajte do zmesi a vyčistite ňou pomaly celú rúru, ktorú na záver pretrite vlhkou handričkou.

Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna sa nepoužíva iba na pečenie a do prípravy jedla, ale kašička z jedlej sódy slúži aj ako účinný čistič na špinu a mastnotu.

Takúto kašičku si vyrobíte tak, že do vody pridáte asi 5 lyžíc sódy bikarbóny. Potom ňou dôkladne ponatierate všetky pripečené miesta v rúre. Následne nechajte zmes pôsobiť po dobu 12 až 24 hodín.

Potom stačí rúru umyť teplou vodou a môžete ju znova používať.

Ako vyčistiť rúru bez chémie
Zdroj: unsplash.com

So sódou bikarbónou vyčistíte aj iné spotrebiče v domácnosti. Návod, ako vyčistiť kanvicu so sódou,vnájdete v tomto článku.

Ako vyčistiť rúru penou na holenie

Pýtate sa, ako vyčistiť rúru penou na holenie? Pena na holenie odvedie rovnako dobrú prácu, ak nie lepšiu ako rôzne chemické čističe, ktoré nájdete v obchode.

Penu na holenie stačí rovnomerne natrieť na celé vnútro rúry a nechať pôsobiť približne 2 hodiny. Potom ju zotrite papierovou utierkou a nakoniec rúru dočistite vlhkou handričkou.

Penu na holenie kúpite v každej drogérií alebo obchode, ako napr. v obchodnom reťazci Tesco. Nezabudnite si však pozrieť Tesco otváracie hodiny dnes a zajtra, aby ste cestu do obchodu nemerali zbytočne.

Ako vyčistiť rúru tabletami do umývačky

Ako vyčistiť rúru tabletami do umývačky je spôsob, ako dostať vašu rúru do skvelej formy bez mastnoty.

  1. Rozpustite 2 tablety do umývačky v horúcej vode, kedy vám vznikne hustá pasta, ktorou potriete zažraté a šinavé miesta v rúre.
  2. Následne necháte pastu pôsobiť približne 15 až 20 minút podľa miery znečistenia.
  3. Nakoniec rúru utrite vlhkou čistou handričkou a môžete v nej upiecť dobrý kváskový chlebík.

Ak neviete, ako založiť kvások na domáci chlebík, môžete navštíviť obchodné reťazce Billa a čerstvý chlebík si kúpiť.

Zdroje: unsplash.com, youtube.com, realsimple.com

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články