Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Ako vyčistiť žehličku – tipy a triky, ako vyčistiť žehličku od popálenín a vodného kameňa

Aktualizované:

Autor: Lenka

Ako vyčistiť teflónovú žehličku

Ako vyčistiť žehličku je otázka, nad ktorou si láme hlavu asi každý. Aj malá pripálenina na povrchu môže zničiť obľúbené oblečenie. Pozrite sa na tipy, ako vyčistiť žehličku, dokonca aj s použitím soli, octu alebo zubnej pasty.

Ako vyčistiť žehličku

Žehlička je malým a nenápadným, ale o to dôležitejším spotrebičom, ktorý je súčasťou každej domácnosti. Niekedy nastane situácia, že žehlička má zničenú žehliacu plochu a nastáva otázka, ako vyčistiť žehličku.

Ak sa vaša žehlička už nedá vyčistiť a je poškodená, kúpte si novú. Výhodnejšie ju môžete ja získať vďaka bodom na Kaufland card.

V prípade, že sa s ňou ešte dá niečo robiť, pozrite sa na overené tipy, ako vyčistiť žehličku rýchlo a jednoducho.

V článku nájdete

Ako vyčistiť teflónovú žehličku

Teflónová žehlička je veľmi ľahká na čistenie a s ľahkosťou kĺže po povrchu látok. Ale treba si dávať pozor, aby ste ju pri používaní a čistení nepoškriabali.

Teflónovú žehličku nečistite sódou ani soľou.

Čistenie žehličky
Zdroj: unsplash.com

Ako vyčistiť keramickú žehličku

Žehličky s keramickou plochou sú medzi používateľmi obľúbené najmä preto, že tak ľahko nespália oblečenie ani pri vyšších teplotách. No na druhej strane negatívom je nižšia životnosť keramickej žehličky.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa

Ako vyčistiť žehličku od kameňa zvládnete hravo aj vy. V súčasnosti sú žehličky náchylnejšie na vodný kameň. Po dlhšom používaní môže povrch žehličky ostať drsným.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa Tefal alebo ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa Philips je o tom istom.

Možnosti, ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa

  1. Funkcia samočistenia – moderné žehličky touto funkciu disponujú. Zvyčajne sa postupuje tak, že žehličku necháte zahriať na najvyššiu teplotu a do odparovacej nádoby nalejete vodu. Para odstráni vodný kameň.
  2. Bez funkcie samočistenia – stačí namiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a zmes naliať do zásobníka na vodu. Zapnite parný ohrev a nechajte ho zapnutý približne 5 minút. Ocot odstráni vodný kameň, ale nezabudnite nádržku na vodu poriadne umyť, aby ste odstránili zápach octu.

Tipy a triky, ako vyčistiť rúru nájdete v tomto článku.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín

Ako vyčistiť žehličku od spáleniny je jednoduchšie ako sa môže zdať. Pripáleniny na žehličke vznikajú veľmi rýchlo. Často stačí iba chvíľka nepozornosti alebo nesprávne zvolená teplota.

Pripálený povrch sa neoplatí ignorovať, inak riskujete poškodenie nielen žehličky, ale i vášho oblečenia. Na čistenie pripálenej žehličky môžete využiť špeciálne prípravky, ale aj najpoužívanejšie prostriedky z domácnosti.

Čistenie keramickej žehličky
Zdroj: unsplash.com

Ak je vaša žehlička  nenávratne pokazená, využite nákupný sviatok Black Friday a získajte novú za výhodné ceny!

Čistenie žehličky alobalom

V prípade, že sa žehlička hladko nekĺže po oblečení, ale na žehliacej doske nevidíte žiadne hrubé nečistoty, problém je zjavne v tenkej vrstve nánosu nečistôt na žehliacej ploche. Túto plochu môžete jednoducho vyčistiť alobalom.

Stačí umiestniť na žehliacu dosku veľký kus alobalu, teplotu žehličky nastavte na najnižší stupeň a alobal ňou žehlite dovtedy, pokým sa zo žehliacej dosky neodstránia všetky nečistoty.

Čistenie žehličky octom

Ocot je skvelý pomocník, ak chcete žehličku zbaviť odolných pripálenín a vodného kameňa. Stačí namočiť handričku do zohriateho octu a poprechádzať ňou po pripálenej ploche.

Ale plocha žehličky nesmie byť horúca, môže byť mierne teplá, aby ste popáleniny odstránili rýchlejšie a ľahšie.

Môžete namočiť aj starú látku do octu a žehliť ju. Avšak pri tejto metóde sa pripravte na to, že aróma octu bude cítiť po celom dome.

Čistenie žehličky zubnou pastou

Aby ste žehličku zbavili spáleniny, môžete použiť aj zubnú pastu. Bielu zubnú pastu naneste na žehliacu plochu a krúživými pohybmi handričky ju čistite, následne ju len utrite navlhčenou handričkou.

Čistenie žehličky soľou

Soľ je univerzálnym prírodným rozpúšťadlom, ktoré odstraňuje staršie fľaky po pripálení. Ale treba si dať pozor, pretože jej jemné kryštáliky môžu povrch žehliacej dosky poškriabať. Je lepšie sa tejto možnosti vyhnúť, prípadne ju použiť na staršie žehličky.

Na žehliacu dosku rozprestrite handričku, noviny alebo pevnú papierovú tašku. Nasypte na ňu väčšie množstvo soli a žehličku rozohrejte. Následne sa pokúste papier alebo handru žehliť priamo cez soľ. Pokračujte, až kým žehliaca plocha nie je čistá.

Ako vyčistiť žehličku na vlasy

Žehlička na vlasy sa dotýka množstva látok, akými sú lak na vlasy a iné stylingové produkty. Ešte pred samotným čistením nechajte žehličku poriadne vychladnúť.

Na čistenie žehličky na vlasy použite vlhký kúsok jemnej látky alebo jednorazovú vlhčenú utierku. Žehličku nikdy neponárajte do vody.

Zdroje: unsplash.com, westwing.sk, alza.sk, planeo.sk

Témata:
Ostatné

Najnovšie články