Prvá adventná nedeľa Advent 2023!

Koncesionárske poplatky – ako ich obísť, ako zistiť či ste dlžník, ich zrušenie alebo prihlásenie

Aktualizované:

Autor: Marcela

koncesionárske poplatky RTVS

Koncesionárske poplatky sú poplatky za správu verejnej televízie a rozhlasu. Viete, ako ich obísť alebo ako si preveriť, či náhodou nie ste dlžníkom? Veci ako prihlásenie, zrušenie, pokuty a ako sú na tom dôchodci – toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Koncesionárske poplatky

Koncesionárske poplatky sú poplatky, ktoré vo viacerých krajinách slúžia na financovanie verejnosprávnej televízie a rozhlasu. A nezáleží na tom, či pozeráte nejaké programy, ako napríklad Rik plus alebo športové prenosy v TV.

Laicky povedané koncesionárske poplatky RTVS hradíte za príjímanie tohto televízneho signálu a za to, že vlastníte televízny prijímač. Rovnako to funguje aj s rozhlasovým vysielaním.

Koncesionársky poplatok by mal zaručiť nezávislosť médií od štátu. Tým, že financovanie nejde zo štátneho rozpočtu, mala by si televízia a rozhlas zachovať neutrálnosť a nestrannosť.

V článku nájdete

Koncesionárske poplatky 2023

Koncesionárske poplatky 2023 sú stanovené na presnú čiastku. Ak sa pýtate, kto platí koncesionárske poplatky, odpoveď je jednoduchá. Je ich povinná platiť každá domácnosť, ktorá je zaevidovaná ako odberateľ elektriny.

A to bez ohľadu na skutočnosť, či televíziu alebo rádio vlastníte a používate. Určite je lepšie sa nezaradiť do skupiny neplatiči koncesionárskych poplatkov.

V roku 2022 boli koncesionárske poplatky často diskutované aj medzi politikmi Slovenskej republiky a debatovalo sa o ich zrušení. Ak sa nič nezmení, je možné, že tieto poplatky budú od júla 2023 zrušené.

Koncesionárske poplatky cena

Cena koncesionárskych poplatkov je stanovená na 4,64 € mesačne.

A naozaj platí, že aj keď pozeráte len online filmy na internete alebo platené platformy ako Antik Televízia či Disney plus a klasické televízne stanice nepoužívate, tieto poplatky musíte platiť aj vtedy.

Dokonca poplatky musíte platiť aj vtedy, keď televíziu či rádio nevlastníte. Viete, ako platiť koncesionárske poplatky? Poplatky môžete platiť mesačne, štvrťročne a ročne.

Koncesionárske poplatky výška

 • mesačne – 4,64 €
 • štvrťročne – 13,92 €
 • ročne – 55,68 €

Ako zistiť či platím koncesionárske poplatky

Platbu koncesionárskych poplatkov si môžete overiť na oficiálnych stránkach televíznej stanice RTVS.

Pokiaľ neviete, odkedy platiť koncesionárske poplatky, platí pravidlo, že koncesionárske poplatky sa platia automaticky od vtedy, od kedy ste evidovaný ako odberatelia elektrickej energie.

Výhodou je, že ak vlastníte viacero nehnuteľností, poplatky ste povinní platiť iba jedenkrát. Všetky informácie o povinnosti a pravidlách platby nájdete na stránkach RTVS v sekcii úhrady.

Zároveň povinnosť platenia koncesionárskych poplatkov vzniká aj zamestnávateľom, ktorí zamestnávajú viac ako 3 zamestnancov.

Ako zistiť či som dlžník koncesionárske poplatky

Ak ste dlžníci na koncesionárskych poplatkoch, bude vám to jasne oznámené listom, ktorý obsahuje Oznámenie o kontrole platenia úhrady.

Tento list sa posiela tým občanom, ktorý si nesplnili povinnosť platenia poplatkov.

RTVS zoznam dlžníkov

RTVS koncesionárske poplatky neplatiči ani RTVS koncesionárske poplatky neplatiči sa na internete nenájdu. Aktuálne nikde na internete nie je neplatiči RTVS zoznam zverejnený.

V minulosti ste zoznam koncesionárske poplatky dlžníci mohli nájsť na stránkach www.bsplp.sk. Dnes však už tento zoznam neexistuje.

koncesionárske poplatky neplatiči
Zdroj: unsplash.com

Pokuta koncesionárske poplatky

Pokuta koncesionárske poplatky je stanovená na sumu 17 eur v prípade fyzickej osoby. U zamestnávateľa je pokuta závislá na výške zamestnacov.

Pokuta pre zamestnávateľov

Počet zamestnacovVýška pokuty
3 – 933 €
10 – 49 66 €
50 – 249100 €
250 – 999133 €
1000 a viac166 €

Koncesionárske poplatky premlčanie

Koncesionárske poplatky premlčanie je možnosť, ako sa vyhnúť plateniu veľkých pokút, v prípade, že ste dlhodobo poplatky neplatili.

Musíte však podať námietku dlžníka na premlčanie. Všeobecná premlčacia lehota je tri roky. 

To znamená, ak vám prišla výzva na úhradu koncesionárskych poplatkov za obdobie posledných desať rokov, môžete využiť premlčanie a zaplatiť tak poplatky len za posledné tri roky. Ušetríte tak kopec peňazí.

Ako obísť koncesionárske poplatky

Ak hľadáte spôsob, ako obísť platbu koncesionárskych poplatkov, existuje hneď niekoľko spôsobov.

Vzhľadom na to, že koncesionárske poplatky sa platia iba raz, môžete nechať elektrinu na vašej novej či zdenenej nehnuteľnosti zapísať na takéhoto človeka.

Taktiež môžete elektrinu nechať napísať na človeka, ktorý má výnimku a nemusí platiť koncesionárske poplatky.

Neplatenie koncesionárske poplatky je určené pre znevýhodnené skupiny alebo skupiny obyvateľov v hmotnej núdzi.

Koncesionárske poplatky dôchodcovia

Koncesionárske poplatky dôchodca má výnimku z povinnosti platenia týchto poplatkov.

Nárok na oslobodenie od platenia koncesionárskych poplatkov vzniká od prvého dňa v kalendárnom mesiaci po mesiaci, ako ste oznámili vznik dôchodkového stavu. Zároveň vám vzniká aj nárok na vyplácanie druhého piliera.

Oslobodenie patrí pre nasledovné skupiny dôchodcov :

 • starobný dôchodok
 • invalidný dôchodok
 • vdovský dôchodok
 • sirotný dôchodok

Pri oslobodení platí pravidlo, že dôchodca nesmie žiť s inou osobou, ktorá pravidelne poberá príjem zo zamestnania. Ako dôchodca máte aj iné výhody, jednou z nich je rodičovský dôchodok, ktorý môžete od roku 2023 poberať.

V prípade, že poberáte výsluhový dôchodok, na vás sa oslobodenie nevzťahuje.

koncesionárske poplatky dôchodcovia
Zdroj: unsplash.com

ZŤP koncesionárske poplatky

ZŤP a koncesionárske poplatky majú rovnako určené oslobodenie od platenia, ako to je pri dôchodcoch.

Dôležité je, že skutočnosť o vašom zdravotnom postihnutí a to, že patríte medzi osoby ZŤP musíte písomne oznámiť vyberateľovi úhrady.

Písomné oznámenie musí obsahovať nasledovné fakty:

 • Meno a priezvisko odberateľa
 • Rodné číslo a presnú adresu odberateľa
 • EIC kód odberného miesta
 • Meno a priezvisko postihnutej osoby a jej rodné číslo

Od platenia je oslobedený totižto každý, kto s osobou ZŤP žije v jednej domácnosti.

Koncesionárske poplatky prihlásenie

Koncesionárske poplatky prihlásenie urobíte na oficiálnych stránkach RTVS. Pokiaľ ste doteraz neboli odberateľom elektrickej energie a koncesionárske poplatky ste ešte neplatili, je potrebné sa do 30 dní od vzniku povinnosti prihlásiť.

Pokiaľ vám napadlo, že by ste sa na platenie neprihlásili a vyhli sa tak plateniu poplatkov, bohužiaľ toto nie je cesta.

RTVS vykonáva pravidelné kontroly. Ak zistí, že ste vedený v evidencii odberateľov elektriny a zároveň neplatíte koncesionárskej poplatky, vyúčtuje vám ich spätne a zároveň vám vystaví pokutu.

Koncesionárske poplatky zrušenie

Koncesionárske poplatky zrušenie platby sa dalo jedine v prípade, že ste patrili do jednej zo skupiny, ktorá má výnimku a oslobodenie od platby.

Od 1. júla povinnosť platiť koncesionárske poplatky zanikla. Odhlasovať sa z koncesionárskych poplatkov nemusíte, povinnosť zanikne automaticky. Avšak nedoplatky vám neodpustia.

Koncesionárske poplatky kontakt

Koncesionárske poplatky kontakt nájdete na oficiálnych stránkach RTVS. Môžete využiť viaceré možnosti.

RTVS koncesionárske poplatky kontakt

 • telefonický kontakt – 02 / 323 333 22
 • kontaktný formulár
 • elektronickú poštu cez portál slovensko.sk

Rovnako môžete využiť aj stránkové dni a zastaviť sa osobne.

Zdroje: wikipedia.sk, ficek.sk, podnikajte.sk, uhrady.rtvs.sk

Témata:
TV

Najnovšie články