Niet pochýb, že prosecco je najpopulárnejšie šumivé víno na svete. Prečítajte si všetko, čo o originálnom a kvalitnom talianskom proseccu potrebujete vedieť – zaujímavosti, ako sa výrába, históriu a množstvo ďalších zaujímavých informácií.
Prosecco
Prosecco je známe svojou jemnou a sviežou chuťou, ktorá je ideálna pre rôzne príležitosti. Dokonale sa hodí k ľahším jedlám, popíjať ho môžete aj pri Netlfixe alebo stretnutí s priateľmi. Prosecco sa pridáva aj do obľúbeného miešaného drinku Mimosa.
Prosecco sa vyrába výhradne v Taliansku a v tom je jeho čaro. Medzi šampanským a proseccom je značný rozdiel a proseccom nemôže byť nazvané hocijaké šumivé víno.
V článku nájdete
Prosecco zaujímavosti
S proseccom sa spája množstvo zaujímavostí. Medzi jednu z najväčších patrí fakt, že prosecco sa vyrába výlučne v dvoch susedných regiónoch Veneto a Friuli-Venezia Giulia na severovýchode Talianska.
Nie je žiadnym prekvapením, že prosecco sa stalo po celom svete najobľúbenejším nápojom a začal sa pridávať aj do miešaných nápojov, medzi ktoré patrí aj Aperol Spritz. Okrem toho sa s proseccom spájajú aj tieto zaujímavosti:
- Prosecco má menej kalórií ako víno. Jeden pohár Prosecca má okolo 80-90 kalórií v porovnaní s červeným vínom, ktoré má okolo 120-125 kalórií.
- Prosecco sa vyrába inak ako šumivé víno. Prosecco používa „tankovú metódu“, ktorá vyžaduje použitie niektorých veľmi moderných fermentačných tankov.
- Prosecco sa stalo tak obľúbeným, že dodávatelia vyčerpali takmer všetky zásoby – táto udalosť je známa ako „Veľký nedostatok prosecca roku 2016“.
- Prosecco nie je také sladké, ako si ľudia myslia. Vyrába sa v piatich rôznych úrovniach sladkosti: extra brut, brut, extra dry, dry alebo demi-sec, pričom extra brut je najsuchšie a demi-sec najsladšie.
- Prosecco obsahuje antioxidanty, je dobré pre váš krvný obeh a je dokázané, že je rovnako zdravé pre vaše srdce ako červené víno, pomáha posilňovať cievy a predchádza tvorbe krvných zrazenín.
Ako sa vyrába prosecco
Prosecco sa môže vyrábať iba v v regiónoch Veneto a Friuli, na severo-východe Talianska. Dôležité je si uvedomiť, že bublinky sa vytvárajú počas výroby – presecco nie je sýtené oxidom uhličitým.
Bublinky v šumivých vínach sa tvoria počas druhotnej fermentácie (kvasenia). Pri prvej fermentácií sa vyrába víno, potom sa do tohto základného vína pridajú kvasinky a cukor.
Víno opäť začne kvasiť a prebehne druhotná fermentácia. Cukor sa následne vďaka kvasinkám premení vo víne na alkohol a CO2, ktorý nevedel uniknúť ostane vo víne a tak vzniknú bublinky.
Na výrobu prosecca sa využíva tanková metóda. Pri tomto výrobnom postupe prebieha druhotná fermentácia v tlakových tankoch. samotný proces druhotného kvasenia patrí medzi najväčšie rozdiely vo výrobe prosecca a šampanského (vtedy druhotná fermentácia prebieha vo fľašiach).
Najlepšie prosecco značky
Najlepšie prosecco môže byť pre každého iné, ale existuje výber top druhov, ktoré sa radia medzi tie najobľúbenejšie a najkvalitnejšie.
Najznámejšie prosecco značky
Pravdepodobne ste už videli písmená DOC a DOCG na niekoľkých etiketách prosecca. Tieto označenia predstavujú právne kategórie kvality vytvorené s cieľom identifikovať a odmeniť najlepšie talianske vína.
DOCG je najprísnejšia úroveň označenia pre talianske vína, takže ak ju uvidíte na svojom proseccu, znamená to, že výrobcovia dodržiavali tie najvyššie možné predpisy.
Na získanie štatútu DOC musia výrobcovia vína dodržiavať prísne predpisy o kvalite a pravosti – pravidlá sú však o niečo menej obmedzené ako pravidlá pre štatút DOCG.
Prosecco TOP výber 10:
- Prosecco Bottega Gold
- Freixenet Prosecco DOC
- Mionetto Prosecco DOC
- Freixenet Prosecco DOC
- Mionetto Prosecco Valdobbiadene DOCG
- Santero Prosecco Extra Dry
- Mionetto Prosecco DOC Extra Dry Biologico
- Hamsik Prosecco Treviso DOC Extra Dry Magnum
- Prosecco Bottega Pink Gold
- Martini Prosecco Rosé
Ako sa pije prosecco
Ak si chcete processo vychutnať na maximum, mali by ste ho podávať vychladené na teplotu 3–7 °C v pohári tvaru tulipánu. Vysoké a štíhle sklo zabezpečí dlhšie uchovanie jemnosti bubliniek, zatiaľ čo širší povrch pohára zaistí to, aby sa naplno rozvinula jeho aromatika.
Kde kúpiť Prosecco
Rôzne druhy prosecca aj nealko prosecco si môžete kúpiť z pohodlia domova na eshope alko90.sk alebo v klasických obchodných reťazcoch ako napríklad Tesco, kde zoženiete Tesco prosecco za pár eur.
Prosecco akcia
Kvalitné a chutné prosecco si môžete kúpiť výhodne v akcií, keď ich jednotlivé predajne ponúkajú za zľavnenú cenu.
Pozrite si Kaufland leták online a zistite, či je tento týždeň akcia na šampanské.
Prosecco história
Prosecco nesie názov po starobylej dedine neďaleko Terstu, kde sa víno prvýkrát vyrábalo z hrozna Glera. Prvé zmienky o Proseccu možno nájsť už v staroveku, keď Plinius Starší v 1. storočí n. l. spomínal víno „Pucinum“, ktoré bolo vysoko cenené. Mnohí veria, že práve toto víno bolo predchodcom dnešného Prosecca.
Tento nápoj si v 18. storočí skutočne vytvoril svoje meno. V roku 1754 Aureliano Acanti písal o sladkom víne proseccu a jeho jablkovom bukete. Spomína tiež, že hrozno a miesto pestovania dodali nápoju jeho chuť.
Briti boli prvou krajinou, ktorá sa začala zaujímať o dovoz prosecca z Talianska, a tak Taliani reagovali rozšírením oblasti pestovania hrozna prosecco. V 21. storočí začala aj Amerika dovážať prosecco z Talianska a do roku 2008 hlásila najneuveriteľnejší trend rastu.
Do polovice roka 2010 sa Británia stala najväčším dovozcom prosecca a spotrebovala až štvrtinu celej talianskej produkcie.
V roku 2009 bolo hrozno používané na výrobu nápoja premenované na „Glera“. Bolo to kvôli lepšej ochrane miesta pôvodu, ktoré bolo tiež ocenené talianskym DOCG, pričom ako prosecco bolo uznané len vtedy, ak je vyrobené v jednej z uvedených deviatich provincií. Jeho názov sa preto vzťahuje iba na oblasť.
Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.
Zdroje: wikipedia.org, wineenthusiast.com, winedoorclub.com, alko90.sk