Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Espresso tonic – recept, príprava, variácie a kalórie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Espresso tonic príprava

Pokiaľ hľadáte skvelé letné osvieženie, ktoré vás poriadne schladí a zároveň nakopne, espresso tonic je vaše riešenie. Tento osviežujúci kávový drink si viete pripraviť v rôznych variantoch. Pozrite sa na recept a tú najjednoduchšiu prípravu tohto osviežujúceho nápoja.

Espresso tonic

Espresso tonic patrí medzi obľúbené nápoje, ktoré si môžete vychutnať nielen počas letných prázdnin, pripraviť si ho môžete naozaj kedykoľvek počas celého roka.

Tento osviežujúci nápoj neponúka totižto len schladenie, ale aj poriadnu dávku energie, ktorá sa vám bude hodiť napríklad vtedy, keď sa rozhodnete zdolať výstup na Kriváň.

V článku nájdete

Káva s tonicom pôvod

Espresso tonic alebo káva s tonicom vznikla v kaviarni Koppi Roasters v Helsingborgu v roku 2007.

Jeden zo zamestnancov pripravil tento kávový nápoj deň po zamestnaneckej párty. Po párty im ostal iba tonic, do ktorého pridal trochu sirupu a dvojité espresso. Nápoj všetkým zamestnancom tak zachutil, že sa ho rozhodli zaradiť do svojej ponuky pod názvom Kaffe&Tonic.

Nápoj sa podával v kaviarni 10 rokov neustále, až do zatvorenia kaviarne v decembri 2017. Za ten čas si získal na popularite v Škandinávii, Európe, ale aj v ďalších štátoch a iných častiach sveta.

Tento drink sa stal najobľúbenejším ľadovým nápojom v Koppi a bol začlenený do stálej ponuky kaviarní ako jednoduchá, no lahodná alternatíva studenej kávy.

espresso tonic pôvod
Zdroj: unsplash.com

Tento nápoj je bežným drinkom aj v dovolenkových rezortoch, pokiaľ sa teda chystáte na last minute dovolenku, je viac ako pravdepodobné, že sa vám naskytne príležitosť nápoj ochutnať.

Espresso tonic recept

Espresso tonic recept je naozaj jednoduchý na prípravu a hravo si tento ľadový nápoj dokážete pripraviť aj doma.

Dôležité je, aby ste si doma vedeli pripraviť lahodné a nadýchané espresso. Espresso si najlepšie a najjednoduchšie pripravíte pomocou kávovaru. Odporúčame vám siahnuť po ovocnejšej a kyslejšej káve, ktorá s tonicom viac vynikne.

Okrem kvalitného espressa budete potrebovať ešte aj:

  • ľad
  • tonic
  • slamku

Espresso tonic príprava

Pokiaľ máte nachystané všetky potrebné ingrediencie, samotná príprava je naozaj jednoduchá.

  1. Nachystajte si širší pohár a naplňte ho ľadom
  2. Nalejte do pohára tonic
  3. Pridajte espresso
  4. Hotovo

Odporúčame vám espresso liať veľmi pomaly a na ľadové kocky alebo cez lyžičku. Vďaka tomu vám nápoj zostane rozdelený na dve vrsty a nevypení vám. V prípade, že by ste naliali espresso na tonic rýchlo a napriamo, môže nastať prehnaná reakcia a nápoj by mohol vytiecť a vypeniť von z pohára.

Espresso tonic pomer

Pomer kávy s tonicom je závislý priamo na vás. Ak máte radi výraznejšiu kávovú chuť, v tomto prípade, by ste si mali dopriať viac espressa ako tonicu.

Všeobecne však platí, že by do drinku malo ísť približne 1 dcl tonicu a dvojité espresso.

Avšak, ak vám vyhovuje slabšia kombinácia, kľudne si doprajte tonicu viac. Všetko závisí od vašej chute a preferencií.

Ako sa pije espresso tonic

Pred pitím sa odporúča nápoj premiešať, aby sa spojili chute dohromady. Ideálna je na to slamka, s ktorou budete nápoj následne konzumovať.

Espresso tonic variácie

Existuje viacero variantov, ako si môžete espresso tonic pripraviť, niektoré recepty sú vylepšené napríklad o ovocie či sirupy.

Espresso tonic s ovocím

Espresso tonic s limetkou alebo espresso tonic s pomarančom a grepom sú najpopulárnejšie varianty tohto nápoja.

Nejedná sa len o ozdobu, ktorú pridáte na vrch pohára. Dôležité je, aby ste plátok limetky alebo pomaranča pridali ešte pred tým, ako doň nalejete kávu. Následne kávu nalejte cez toho ovocie, aby pustilo chuťové profily do nápoja.

Prípadne môžete kúsok limetky alebo pomaranča do nápoja odšťaviť. Nápoj tak dostane oveľa sviežejejší chuťový profil a viac vynikne ovocná chuť kávy. Ideálne kávy na prípravu kávy s tonic sú kávy ethiopského pôvodu.

Espresso tonic so sirupom

Kávu s tonicom viete vylepšiť okrem ovocia aj sirupom. Existujú viaceré sirupy a výrobcovia, ktorí sami odporúčajú použiť ich sirupy v kombinácii s kávou.

Do kávy s tonicom sa však hodia najmä ovocné sirupy ako je grep či limetka, ktoré môžu nahradiť chuť ovocnej šťavy, ale kľudne môžete použiť aj vanilkový či levanduľový, ktorý káve pridajú mierne sladkastú chuť.

Dôležité je, aby ste znova sirup použili úplne na začiatku a pridali do na kocky ľadu, následne pridáte tonic a až potom kávu.

Espresso gintonic

Espresso gintonic je alkoholická verzia kávy s tonicom. Tento drink podobne, ako Moscow Mule alebo Aperol Spritz patria medzi obľúbené letné drinky.

Do klasickej receptúry pridáte gin podľa chuti. Pri príprave môžete použiť ovocie alebo sirup, do ktorého pridáte gin a následne tonic a espresso. Jednotlivé vrstvy nalejete postupne na ľad a máte hotovo.

Gin môžete použiť akýkoľvek, ktorý obľubujete na klasický drink Gin Tonic.

Obľúbenou alkoholickou alternatívou miešaných drinkov sú aj Pornstar Martini a Moscow Mule.

Espresso tonic cena

Cena espresso tonica je závislá od toho, aký tonic si vyberiete, či použijete sirup a ovocie a hlavne od toho, aký typ kávy preferujete.

Káva z malých pražiarní je výrazne drahšia ako káva od bežných značiek. Je však viac pravdepodobné, že malé pražiarne vám budú vedieť odporučiť kávu, ktorá má ovocnejšie profily a presne sa hodí do tohto nápoja.

Káva s tonicom pripravená v domácich podmienkach je výrazne lacnejšia ako v kaviarňach. V kaviarňach sa tento nápoj pohybuje cenovo od 4-6 €.

Espresso tonic kalórie

Na výpočet kalórii nápoja espresso tonic môžete použiť kalorické tabuľky. V prípade, že tam konkrétny nápoj nenájdete, môžete si jednotlivý drink naskladať podľa presného množstva surovín, ktoré ste použili.

Espresso tonic kcal je závislé od toho, aký pomer ingrediencií ste použili. Ak je vaša receptúra zložená zo 100 ml napríkald Kinely tonicu a dvojitého espressa, tento nápoj má približne 80 kcal. Podobné množstvo kalórií má aj Mojito drink.

Samozrejme, ak použijete sirup alebo ovocie, počet kalórii bude stúpať.

Zdroj: europeancoffeetrip.com, kaloricketabulky.sk, youtube.com, baristaininstitute.com

Témata:
Recepty

Najnovšie články