Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Oktoberfest 2023 Mníchov – dátum, cena piva, program, zájazdy, vstupenky

Autor: Lenka

Oktoberfest

Oktoberfest je najväčším pivným festivalom na svete, ktorý nepochybne láka každého labužníka piva. Chcete vedieť, kedy je v roku 2023, aké sú ceny piva a aký skvelý program na vás čaká? Čítajte ďalej a dozviete sa všetky potrebné informácie.

Oktoberfest 2023 Mníchov

Najväčší pivný festival na svete, Oktoberfest, sa koná každoročne v Mníchove už 188 rokov. Každý rok toto miesto láka nových návštevníkov z každého kúska sveta. Pri cestovaní sa vám môže zísť aj rakúska diaľničná známka.

Oktoberfest je spojením pivného festivalu a rozličných zábavných atrakcií, kolotočov, strelníc a stánkov. Zvyčajne trvá 16 dní a končí v prvú októbrovú nedeľu.

V článku nájdete

Oktoberfest Mníchov

Oktoberfest Mníchov bol pôvodne skromnou svadobnou oslavou. No vyvinul sa z neho niekoľko dňový – väčšinou 17 až 18 dňový festival, ktorý každoročne navštevuje 7 miliónov účastníkov, ktorí vypijú 6 miliónov litrov bavorského piva. Všetkých ich spája láska k pivu a dobrému jedlu.

Tak ako obvykle, aj tento rok sa uskutoční v Mníchove na známej Tereziánskej lúke s rozlohou 34,5 hektárov. Nemusíte sa báť, kapacita tohto areálu je naozaj obrovská, zmestí sa sem až desaťtisíc ľudí.

Na Oktoberfeste si užijete zábavu a pochutnáte si na unikátnom pive a až 80 jedlách. Čakajú na vás gurmánske špeciality, ako napríklad bravčové koleno, tradičný bratwurst alebo praclíky z pšeničnej múky a kvasníc známe ako Brenz ´n.

Najväčší pivný festival na svete, Oktoberfest, sa koná každoročne v Mníchove už 188 rokov.
Zdroj: unsplash.com

Oktoberfest 2023 dátum

Oktoberfest Nemecko sa tento rok koná od 16. septembra do 3. októbra. A pokiaľ sa vám v tento termín nepodarí doraziť do Mníchova, tak i na Slovensku si môžete pochutnať na pive Kaltenecker či navštíviť napríklad Wywar pivovar. Koncom septembra u nás začína aj obľúbený Autosalón Nitra 2023.

Oktoberfest 2023 otváracie hodiny

Oktoberfest sa začína tradične narazením suda starostu Mníchova, ktorý načapuje prvý liter zlatistého moku a zvolá slávnu otváraciu frázu  „O´zapft is!“ („Je narazené!“). To nastane 16. septembra o 12:00 v sále Schottenhamel.

Súčasťou Oktoberfestu 2023 je 17 veľkých a 21 menších stanov. Samozrejmosťou je aj Oide Wiesn, ktorý sa stotožňuje s pôvodným duchom festivalu. Otváracie hodiny v jednotlivých častiach si môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Otváracie hodiny Oktoberfest 2023

Otváracie hodinyVeľké stanyMalé stanyOide Wiesn
Cez týždeň10:00 – 23:0010:00 – 23:3010:00 – 23:30
Cez víkendy a sviatky09:00 – 23:0009:00 – 23:3009:00 – 23:30

Oktoberfest 2023 vstupenky

Oktoberfest 2023 vstupenky si kupovať nemusíte. I keď sa pri vstupe môžu vytvoriť rady kvôli bezpečsnostným kontrolám. Vstupenku budete potrebovať len vtedy, ak si chcete pozrieť historický Oide Wiesn. Vtedy vás jeden lístok vyjde okolo 4 eur.

Vstupenku si budete musieť zarezervovať aj v prípade, ak chcete mať istotu, že budete mať miesto v jednom zo stanov. I keď sa organizátori chystajú na veľký nával, človek nikdy nevie.

Najväčší zo stanov je vysoký 15 metrov a zmestí sa do neho až 8 tisíc ľudí. Ale miesta pri stoloch sa rýchlo zapĺňajú, takže môže dôjsť aj k uzatvoreniu stanov z dôvodu preplnenia.

Na oficiálnom webe festivalu si môžete online zakúpiť lístky pre 8 až 10 ľudí (je možné si zabookovať iba celý stôl). Kľudne môžete aj zavolať. Rezervácia aj samotný vstup je bezplatný, platí sa iba za nadštandardné služby.

Oktoberfest je spojením pivného festivalu a rozličných zábavných atrakcií, kolotočov, strelníc a stánkov. Zvyčajne trvá 16 dní a končí v prvú októbrovú nedeľu.
Zdroj: unsplash.com

Oktoberfest 2023 cena piva

Nárast cien sa nevyhol ani Oktoberfestu. V porovnaní s predošlými rokmi sa ceny zvýšili až o neuveriteľných 16 percent. Pri nápojoch si zapamätajte výraz Maß, čo je základná jednotka pitia na Oktoberfeste používaná v Európe v 19. storočí (predstavuje 1,069 l pohár 5,9 % piva).

Oficálne stránky tohto festivalu uvádzajú, že tento rok sa ceny piv budún pohybovať v rozmedzi od 12,6 do 14,9 eur. To je v priemere o 6,12 % viac ako minulý rok.

Prehľadný zoznam nájdete aj na oficiálnej stránke Oktoberfestu. Tieto ceny si nestanovuje Mníchov, ale samotní predajcovia. Aby ceny neboli prestrelené, mesto ich kontroluje, aby odpovedali aj ostatým gastronomickým podnikom v tejto lokalite.Pri pive sú tieto ceny aktuálne od 7,10 eura do 12,20 eura za liter exportu.

Priemerné ceny nealkoholických nápojov za liter stolovej vody sú 10,04 eur a limonády 11,17 eur.

Oktoberfest pivo

Pivá sa podávajú v litrových krígľoch, takže smädní určite nebudete. A samozrejme nebudete ani hladní. K pivu sa podávajú ja rôzne maškrty od tradičných nemeckých slaných praclíkov až po pečenú kačicu. V každom stane dostanete niečo iné, čo sa k danému pivu dokonale hodí.

Na Oktorberfeste sa však všetko točí najmä okolo kvalitného domáceho piva. Organizátori si na kvalite dávajú záležať a pivá musia spĺňať prísne pravidlá. Medzi ne patrí to, že sa musí jednať jedine o domáce mníchovské pivá. Ale to nie je všetko – iba pivá, ktoré spĺňajú nasledujúce kritéria môžu používať označenie Oktoberfest Bier (Wiesn Bier).

 • Pivo musí mať aspoň 13,5°  a obsah alkoholu minimálne 6 %
 • Pivo môže obsahovať iba klasické zložky (voda, chmeľ, jačmeň, pšeničný slad, kvasnice, prípadne trstinový cukor) a nič ďalšie do nich nemôže byť pridané.

Festival ponúka špeciálne piva šiestich známych mníchovských pivovarov, a teda sa môžete tešiť na značky ako:

 • Augustiner,
 • Hacker-Pschorr,
 • Hofbräu,
 • Löwenbräu,
 • Paulaner,
 • Spaten.

Oktoberfest kostým

Oktoberfest kostým nie je nutnosťou, pokojne si môžete obliecť to, čo chcete. V prípade, že chcete splniť dress code, stačí ak si oblečiete čokoľvek kockované alebo si dáte pletený sveter s kvietkovanými prípadne jeleními vzormi.

Ale ak sa len predsa chcete cítiť autenticky, jednou z prvých asociácií je bavorský kroj nazývaný dirndl. Mužským náprotivkom spomínaného odevu sú Lederhosen – kožené nohavice, doplnené o podkolienky.

Oktoberfest hudba

Pre Oktoberfest je typická aj jedinečná hudba. Organizátori tohto festivalu dbajú na to, aby sa každý rok zachovala originalita a jedinečnosť – preto povoľujú iba dychovku hrajúcu tradičné nemecké ľudové piesne.

Reprodukovaná hudba zaznie až po 18tej hodine, samozrejme len v podobe nemeckých šlágrov v zmodernizovanej tanečnej podobe. Hlasitosť však nesmie presiahnuť 85 decibelov.

Oktoberfest zájazd

Oktoberfest na Slovensku alebo Oktoberfest v Česku nenájdete, preto za ním musíte cestovať do Nemecka. Zájazd ponúkajú mnohé spoločnosti. Stačí do googlu zadať „Oktoberfest zájazd“ a môžete si vybrať z viacerých ponúk.

Jedná sa o zájazdy autobusom. Odchod zo Slovenska je väčšinou priamo z Bratislavy. Mnohé stránky ponúkajú za príplatok aj iné nástupné miesta, ako je Trnava alebo Nitra. Do Mníchova sa dostanete aj priamym spojom Bratislava – Saarbrücken.

V minulosti boli obľúbené zájazdy vlakom. Železničná spoločnosť Slovensko vypravovala aj špeciálne vlaky na Oktoberfest, ale po pandémií boli zrušené. Namiesto toho ale môžete ísť vlakom do Chorvátska.

Oktoberfest zaujímavosti

Zaujímavosti týkajúce sa Oktoberfestu môžu mnohých prekvapiť. Tu sú najlepšie z nich.

 • Aj keď je tento festival vo všeobecnosti považovaný za oslavu piva, nie je tomu celkom tak. Pre miestnych obyvateľov nejde iba o festival piva, pre nich je aj oslavou výročia svadby medzi bavorským korunným princom Ľudovítom a jeho manželkou princeznou Terezou. Oslavy trvali približne päť dní a boli ukončené konskými dostihmi. Až neskôr sa kvôli počasiu a obľúbenosti natiahli na skoro 3 týždne.
 • Ďalšou zaujímavosťou je to, že pivo na Oktoberfeste nájdete približne v trinástich stanoch. Vyrába ich šesť mníchovských pivovarov. Pivá sú veľmi unikátne a nesú výnimočné názvy. Preto ich nazývajte správne, aby ste neurazili miestnych výrobcov.
 • Tento festival je často spájaný aj s mnohými súťažami. Známa je aj súťaž o najšikovnejšieho a najsilnejšieho čašníka. Rekord od roku 2017 drží Oliver Strümpfel, ktorý naraz preniesol až 29 litrových pohárov piva na vzdialenosť 40 metrov. V prepočte to znamenalo okolo 70 kíl váhy.

Zdroj: oktoberfest.de, unsplash.com

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články