Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Štúrovský jarmok 2023 – dátum, program, história, prihlášky

Aktualizované:

Autor: Lenka

Štúrovský jarmok

Neďaleko Nových Zámkov sa aj tento rok koná obľúbené podujatie – Štúrovský jarmok. Zistite, kedy ho môžete navštíviť, na čo sa môžete tešiť a aká história sa s ním spája!

Štúrovský jarmok

Štúrovský jarmok je nazývaný aj Jarmokom Šimona – Júdu. Toto podujatie každým rokom láka do Štúrova tisíce návštevníkov. Koná sa v októbri, rovnako ako aj Oktoberfest.

Štúrovský jarmok je najväčším jarmokom v novodobej histórií Poddunajska. Tohto podujatia sa zúčastňujú nielen obchodníci, zabávači, ale aj návštevníci zo Slovenska a z okolitých krajín.

V článku nájdete

Štúrovo jarmok 2023

Štúrovský jarmok 2023 sa koná vždy počas troch dní na sviatok Šimona a Júdu. Ten sa slávi v druhej polovici októbra.

Štúrovo jarmok 2023 môžete tento rok navštíviť od 12.10. do 15.10. Toto miesto láka mnohých návštevníkov už niekoľko rokov. Niekto sem príde za kultúrou, iný za dobrým jedlom, zábavou alebo nákupmi.

Veľmi obľúbený je aj Levický jarmok alebo Ondrejský jarmok, ktoré sa konajú o čosi neskôr.

Štúrovský jarmok 2023 sa koná vždy počas troch dní na sviatok Šimona a Júdu.
Zdroj: unsplash.com

Ak sa na jarmok chystáte z ďaleka, nezabudnite aj na diaľničnú známku, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a nemuseli platiť vysokú pokutu.

Jarmok Štúrovo história

História jarmoku Štúrovo sa začala písať už v roku 1546 a viaže sa k osobám sv. Šimona a sv. Júdu, ktorí hlásali kresťanstvo v Egypte a Perzii. Nevyhol sa im ťažký osud a ako mučeníci v Perzii aj zomreli.

Nakoniec až donačná listina Karola III. v roku 1724 oficiálne potvrdila Štúrovo ako jarmočné miesto a povoľovala štyri veľké krajinské jarmoky do roka. Pričom tretí sa konal na Deň svätých apoštolov Šimona a Júdu.

Z pôvodných štyroch jarmokov sa do súčasnosti zachoval už iba jeden – no za to veľmi navštevovaný Jarmok Šimona a Júdu.

Za prvej Československej republiky sa termín posunul, pretože 28. októbra bol štátny sviatok a jarmok sa dodnes koná na začiatku alebo v polovici októbra.

Štúrovo jarmok 2023 program

Štúrovo jarmok 2023 program je veľmi rozmanitý. O zábavu sa starajú rôzne kultúrne podujatia a komedianti. Nájdete tu strelnice a kolotoče, ktoré lákajú množstvo návštevníkov. Jedinečnú atmosféru môžete zažiť aj na Bielu noc.

Od štvrtka do nedele sa predstavia obchodníci s rôznym tovarom. Pešia zóna bude aj v tomto roku patriť remeselníkom.

Na Štúrovskom jarmoku si môžete kúpiť množstvo rôznych tovarov, pre ktoré sú kupujúci ochotní cestovať naozaj veľkú diaľku. Samozrejme ani tu nechýbajú dobré jedlá, nápoje a všetko, čo prispeje k tej správnej jarmočnej nálade.

Jarmok Šimona a Júdu 12. október program (štvrtok)

ČasProgram
14:30ANDY STREET
16:00LITTLE SYMPHONY
18:00TUBLATANKA REVIVAL
20:00FUNK YOU

Jarmok Šimona a Júdu 13. október program (piatok)

ČasProgram
14:00ZUŠ F. LISZTA ŠTÚROVO
15:30ČARDÁŠ GANG
18:00EDDA TRIBUTE
20:00TRAPÉZ 

Jarmok Šimona a Júdu 14. október program (sobota)

ČasProgram
14:00TUTTA FORZA
15:30BORDÓ SÁRKÁNY
18:00ELIZABETH
20:00ROMA SOUL

Štúrovo jarmok jedlo

Štúrovo počas štyroch dní ponúka bohatý sortiment jarmočného tovaru, atrakcií a remeselných výrobkov. Celá hlavná ulica je zaplnená predajnými stánkami s rôznym tovarom.

A aj vďaka tomu, že je neďaleko hranica s Maďarskom, toto miesto ponúka aj tovar, ktorý inde na Slovensku nájdete len veľmi ťažko.

Obrovským lákadlom pre každého návštevníka sú najmä stánky s občerstvením, kde nájdete množstvo rozdielnych chutných a tradičných jedál.

Pochutiť si môžete na pečených klobásach, rôznych druhoch mäsa, vyprážaných rybách. Nechýba ani guláš. Na pitie si môžete dať dobrý a kvalitný burčiak, víno alebo pivo.

Prihlášky na Štúrovský jarmok 2023

Tak ako na každom jarmoku, tak aj na jarmoku v Štúrove je potrebné sa dopredu prihlásiť, ak máte záujem o predaj. Uchádzači k účasti na jarmoku Šimona – Júdu sa môžu prihlásiť podaním žiadosti osobne alebo poštou.

Uzávierka prihlášok predajcov bola do 31.5.2023. Avšak dajte si pozor, aby ste k žiadosti priložili všetky potrebné doklady, inak do výberu nebudete zaradení.

Zdroje: unsplash.com, youtube.com, sturovo.sk

Témata:
Cestovanie Jarmoky

Najnovšie články