Sviatok sv. Flori├ína – d├ítum, ┼żivotopis, hist├│ria, modlitba, legenda

Autor: Denisa

Sv├Ąt├Ż Flori├ín

Sv├Ąt├Ż Flori├ín bol r├şmsky vojak, ktor├Ż je za svoju mu─Źen├şcku smr┼ą, odvahu a charakter pova┼żovan├Ż za patr├│na hasi─Źov. Kedy sa oslavuje sviatok sv. Flori├ína, ak├Ż bol jeho ┼żivot a ─Źo hovor├ş hist├│ria o tomto sv├Ątcovi sa dozviete v ─Źl├ínku ni┼ż┼íie.

Sviatok sv. Floriána

─Äal┼í├şm zo sv├Ątcov, ktor├Żch n├íjdete v katol├şckom kalend├íri, je aj sv├Ąt├Ż Flori├ín. I┼ílo o r├şmskeho vojaka, ktor├Ż nesk├┤r dosiahol hodnos┼ą plukovn├şka r├şmskych pohrani─Źn├Żch l├ęgii a v─Ćaka svojmu charakteru a odvahe sa stal patr├│nom hasi─Źov.

Pozrite sa, kedy sa oslavuje sviatok sv. Flori├ína, ak├Ż bol jeho ┼żivot a ─Źo hovor├ş hist├│ria.

V ─Źl├ínku n├íjdete

Sv├Ąt├Ż Flori├ín sviatok

Sviatok sv. Floriána sa oslavuje 4. mája.

To najd├┤le┼żitej┼íie, pre─Źo sa sv. Flori├ín stal patr├│nom hasi─Źov je jeho charakter a odvaha. Okrem hasi─Źov je pova┼żovan├Ż aj za patr├│na hrn─Źiarov, debn├írov, peciarov, komin├írov, kov├í─Źov, mydl├írov, vinohradn├şkov a pivovarn├şkov.

Sv├Ąt├Ż Flori├ín, vlastn├Żm menom Florian von Lorch, bol jedn├Żm z najob─ż├║benej┼í├şch sv├Ątcov. Zobrazuje sa ako r├şmsky vojak s prilbou na hlave, v ─żavej ruke so z├ístavou a v pravej s n├ídobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom.

V m├íji si pripom├şname okrem sviatku sv. Flori├ína aj De┼ł matiek.

Sv├Ąt├Ż Flori├ín ┼żivotopis

┼Żivotopis sv. Flori├ína hovor├ş o jeho naroden├ş, ┼żivote a smrti. Pravdepodobne sa narodil v roku 250 n.l. v Cetii, dne┼ínom Zeilselmaure v Rak├║sku. 

┼Żil koncom 3. a za─Źiatkom 4. storo─Źia po Kristovi za vl├ídy r├şmskeho cis├íra Diokleciana. Stal sa vojakom a nesk├┤r dosiahol hodnos┼ą plukovn├şka pohrani─Źn├Żch r├şmskych l├ęgii.

Posledn├ę roky slu┼żby p├┤sobil v l├ęgii v meste Lauriakum, dne┼ín├ę Lorch. Vo svojich ─Źasoch bol odhodlan├Ż br├íni┼ą vieru v Krista, aj za cenu svojho ┼żivota. 

Sv├Ąt├Ż Flori├ín zomrel mu─Źen├şckom smr┼ąou d┼ła 4. m├íja v roku 304 n.l..

Sv. Florián legenda

Flori├ín svoj ┼żivot obetoval za z├íchranu 40 vojakov, ktor├ş sa stali kres┼ąanmi. In├ş pripisuj├║ Flori├ínovo patroc├şnium nad hasi─Źmi jeho mu─Źen├şckej smrti vo vode, ktor├║ odd├ívna pou┼ż├şvali na hasenie po┼żiarov.

Poves┼ą hovor├ş, ┼że Flori├ín zachr├ínil nemeck├ę mesto Norimberg pred po┼żiarom v 8. storo─Ź├ş. In├í legenda hovor├ş, ┼że ochr├ínil ist├ęho uhliara, ktor├Ż spadol do oh┼ła a na pr├şhovor sv├Ątca bol zachr├ínen├Ż.

Trad├şcia jeho mu─Źen├şctva je ve─żmi siln├í a hodnovern├í. Ve─ża z├ízrakov, pri ktor├Żch do┼ílo k uzdraveniu, sa pripisuj├║ pod─ża legendy jeho pr├şhovorom.

De┼ł hasi─Źov sv. Flori├ín

V─Ćaka svojej odvahe, vernosti k svojmu presved─Źeniu a altruizmus s nasaden├şm a obetou vlastn├ęho ┼żivota sa sv. Flori├ín stal patr├│nom hasi─Źov, ktor├ş 4. m├íja v jeho mene oslavuj├║ Medzin├írodn├Ż de┼ł hasi─Źov.

Na De┼ł hasi─Źov v m├íji, ale aj po─Źas cel├ęho mesiaca si pr├şslu┼ín├şci Hasi─Źsk├ęho a z├íchrann├ęho zboru pripravuj├║ predov┼íetk├Żm pre deti, ale i ┼íirok├║ verejnos┼ą viacero prevent├şvno-v├Żchovn├Żch aktiv├şt a dni otvoren├Żch dver├ş, aby im tak uk├ízali aspo┼ł ─Źas┼ą zo svojho n├íro─Źn├ęho, ale kr├ísneho povolania.

De┼ł hasi─Źov sv. Flori├ín
De┼ł hasi─Źov

Rovnako aj sv. Juraj bol patr├│nom, a to vojakov, skautov alebo rytierov.

Sv. Florián modlitba

Postavu sv├Ąt├ęho Flori├ína m├┤┼żete n├íjs┼ą na mnoh├Żch miestach sveta v kostoloch, prie─Źeliach domov, v erboch, na hasi─Źsk├Żch zbrojniciach, i na verejn├Żch miestach.

Zn├íma je najm├Ą socha zobrazuj├║ca sv. Flori├ína ako r├şmskeho vojaka lej├║ceho pr├║d vody na horiaci dom.

Rovnako je zn├íma aj modlitba na sviatok sv. Flori├ína, ktor├║ si m├┤┼żete vypo─Źu┼ą v r├ímci online sv. om┼íi alebo priamo v kostole, ─Źi si o nej pre─Ź├şta┼ą v katol├şckych novin├ích.

Modlitba na sviatok sv. Floriána

V┼íemoh├║ci a milosrdn├Ż Bo┼że,
Ty si dal sv├Ąt├ęmu Flori├ínovi silu vydr┼ża┼ą v┼íetky ├║trapy mu─Źenia.
Pom├íhaj aj n├ím, ktor├ş dnes oslavujeme jeho v├ş┼ąazstvo,
aby sme s Tvojou pomocou dosiahli v├ş┼ąazstvo nad zlobou a nen├ívis┼ąou
a obst├íli v ka┼żdom nebezpe─Źenstve.
Pros├şme o to skrze n├í┼ího P├ína Je┼żi┼ía Krista,
Tvojho Syna, ktor├Ż je Boh a s Tebou ┼żije
a kra─żuje v jednote s Duchom sv├Ąt├Żm po v┼íetky veky vekov.
Amen

Sviatok sv. Floriána história

Sviatok sv. Flori├ína si pod─ża r├şmskeho martyrol├│gia pripom├şname 4. m├íja, a to v de┼ł, kedy v roku 304 n.l. zomrel.

Kult sv. Flori├ína sa datuje od 8. storo─Źia, ke─Ć ho uctievali ako region├ílneho sv├Ątca ochra┼łuj├║ceho oblasti pri rieke Enns pred Avarmi. Kedysi patril k tzv. ┼ítrn├ístim pomocn├şkom v n├║dzi.

Sv├Ąt├Ż Flori├ín je sp├íjan├Ż s hasi─Źstvom od za─Źiatku 17. storo─Źia, ke─Ć sa jeho postava objavuje aj na hasi─Źskej v├Żzbroji – na vodn├Żch pu┼ík├ích a strieka─Źk├ích.

Hist├│ria takisto hovor├ş aj o jeho legend├írnych skutkoch, kedy sa vzdal v Lorch vojakom z Aquil├şna, ke─Ć chytali kres┼ąanov. Vojaci ho dvakr├ít zbi─Źovali, napoly ho zdrali z ko┼że, posadili do oh┼ła, a nakoniec ho hodili do rieky Enns s kame┼łom okolo krku. Jeho telo na┼íla a pochovala n├íbo┼żn├í ┼żena.

Po ─Źase jeho pozostatky preniesli do augustini├ínskeho op├ítstva sv├Ąt├ęho Flori├ína bl├şzko Linzu a nesk├┤r znova do R├şma. P├ípe┼ż Lucius III. v roku 1138 dal niektor├ę z relikvi├ş tohto sv├Ątca po─żsk├ęmu kr├í─żovi Kazim├şrovi a biskupovi Krakowa.

Od toho ─Źasu je pova┼żovan├Ż za patr├│na Po─żska, Linzu, Horn├ęho Rak├║ska a po┼żiarnikov, pri─Źom mot├şv sv├Ątca sa za─Ź├şna objavova┼ą na mno┼żstve ─Ćal┼í├şch predmetov s├║visiacich s hasi─Źstvom.

Viac o ┼żivote sv├Ąt├ęho Flori├ína sa dozviete na Wikipedia.org.

Zdroje: wikipedia.org, tophasici.sk, zivotopisysvatych.sk, youtube.com

T├ęmata:
Kalendár
Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky