Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Svetový deň atletiky – dátum, význam, téma, program, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Denisa

Svetový deň atletiky dátum

Svetový deň atletiky vznikol s cieľom podporiť zdravie, aktívny štýl života a atletiku na celom svete. V článku sa dočítate všetko o histórií a zaujímavostiach spojených s týmto významným dňom. Aké aktivity sa organizujú na Deň atletiky na Slovensku?

Svetový deň atletiky

Svetový deň atletiky vznikol v roku 1996 pod záštitou Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

Jeho hlavnou myšlienkou je propagovať šport a pohyb, ktoré vedú k dobrému zdraviu, podobne ako Svetový deň zdravia, ktorý každoročne upriamuje pozornosť na konkrétnu tému týkajúcu sa zdravia ľudí na celom svete a šírenie osvety.

V článku nájdete

Medzinárodný deň atletiky význam

Význam Medzinárodného dňa atletiky je propagovať šport a povzbudiť ľudí, najmä mládež, k účasti na atletike, ktorá je aj jednou zo súťažných disciplín na Letných olympijských hrách.

Atletika zahŕňa rôzne športové disciplíny, ako sú beh, skoky, hody a chôdza. Podporuje zdravý životný štýl, tímovú prácu, disciplínu a vytrvalosť.

Svetový deň atletiky zdôrazňuje význam týchto hodnôt a takisto športu, povzbudzuje jednotlivcov k aktívnemu životu a má pozitívny vplyv na fyzickú či duševnú pohodu.

Každý rok sa v tento významný májový deň organizujú rôzne súťaže, aktivity a podujatia venované ucteniu si športovcov za ich športové výkony v atletike.

Svetový deň atletiky 2024 dátum

Medzinárodný deň atletiky dátum každoročne vyhlasuje Medzinárodná amatérska atletická federácia a môže sa meniť. Svetový deň atletiky 2024 tento rok pripadá na 15. mája.

Napríklad v roku 2021 sa Medzinárodný deň atletiky oslavoval 7. mája.

Téma na Svetový deň atletiky 2024

Témou Svetového dňa atletiky 2024 je Svetová míľová výzva.

Hlavnou myšlienkou tohtoročnej témy je pripomenutie si 70. výročia behu Rogera Bannistera, prvého človeka, ktorý zabehol míľu pod štyri minúty, a to prostredníctvom behu alebo chôdze na jednu míľu.

Na povzbudenie ľudí zapojiť sa do tohtoročnej výzvy vznikla webová aplikácia s názvom World Mile Challenge, ktorá od 1. do 19. mája v reálnom čase počíta nabehané míle všetkých účastíkov.

Cieľom aplikácie je zároveň sledovať ich spoločný pokrok.

Svetový deň atletiky 2024 program

Pri príležitosti Svetového dňa atletiky sa na celom svete organizuje množstvo podujatí a aktivít na oslavu atletického ducha. Celoplošné aktivity sa zvyknú usporiadavať, napríklad aj na Deň Zeme.

V tento deň školy, vysoké školy, športové kluby a komunity organizujú preteky, súťaže a exhibície s cieľom zapojiť ľudí do rôznych atletických disciplín.

Podujatia tohto typu poskytujú športovcom nielen platformu na prezentáciu ich talentu, ale inšpirujú aj ostatných, aby sa začali venovať športu.

Napríklad na webovej stránke atletika.sk, ktorý patrí Slovenskému atletickému zväzu, nájdete kalendár s množstvom zaujímavých atletických podujatí na Slovensku, ktoré sa konajú celoročne.

Svetový deň atletiky história

Deň atletiky, ktorý sa každoročne oslavuje v máji, má pomerne mladú, ale vplyvnú históriu. Tento významný deň v roku 1996 založil Primo Nebiolo, ktorý bol vtedajším prezidentom Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

Svetový deň atletiky Nebiolo spustil ako projekt spoločenskej zodpovednosti s názvom Atletika pre lepší svet. Jeho prvotné úsilie bolo zamerané na angažovanosť mládeže s cieľom inšpirovať budúcu generáciu atlétov, trénerov a funkcionárov.

Neskôr v roku 2000 sa Svetový deň atletiky rozšíril na celom svete, aktívne sa doň zapojili národné atletické federácie, kluby a školy.

O dva roky neskôr sa konalo 16. výročie založenia Svetového dňa atletiky, ktoré sa zhodovalo so 100. výročím založenia Medzinárodnej asociácie atletických federácií. Išlo o míľnik, ktorý zdôraznil význam tohto dňa pri propagácii atletiky na celom svete.

Dnes sa Medzinárodný deň atletiky oslavuje vo viac ako 200 krajinách prostredníctvom množstva podujatí, súťaží a informačných kampaní, ktoré slúžia ako platforma na prezentáciu športových úspechov, rozvoja talentov a pozitívneho vplyvu atletiky na jednotlivcov a komunity.

Svetový deň atletiky
Zdroj: unsplash.com

Zaujímavosti Svetový deň atletiky

15. máj Medzinárodný deň atletiky (World Athletics Day) je celosvetovo významný dátum, s ktorým sú spojené rôzne zaujímavosti, ktoré stoja za prečítanie.

Nižšie nájdete výber toho najzaujímavejšieho, čo sa môžete o Svetovom dni atletiky dozvedieť.

Svetový deň atletiky zayujímavosti

  • Hlavným cieľom atletiky je vytvoriť z nej celosvetovo najlepší šport na školách, pokiaľ ide o účasť.
  • Dátum Svetového dňa atletiky každoročne vyhlasuje Medzinárodná amatérska atletická federácia.
  • Dnes sa Medzinárodný deň atletiky oslavuje vo viac ako 200 krajinách sveta.
  • Na Slovensku atletiku zastrešuje občianske združenie Slovenský atletický zväz.
  • Vo svete sa oslavuje aj tzv. Svetový deň Detskej atletiky (Kids´Athletics Day).

Svetový deň Detskej atletiky

Svetový deň Detskej atletiky (Kids´Athletics Day) je podobne ako Svetový deň atletiky zameraný na aktivity spojené s atletikou. 7. máj Deň detskej atletiky 2024 je venovaný oslave detí a mladých ľudí na celom svete, ktorí sa venujú atletike a sú aktívni.

Cieľom je využiť silu atletiky a inšpirovať deti a mladých ľudí na celom svete, aby sa hýbali, boli aktívnejší a spojili sa so športom a fyzickou aktivitou na celý život.

Projekt Detská atletika

Na Slovensku funguje už niekoľko rokov projekt Detská atletika, ktorý svojou prirodzenosťou vytvára základy pre všetky športové odvetvia.

Jeho hlavným cieľom je ponúknuť rodičom a ich deťom vo veku od 5 do 11 rokov novú možnosť rozvoja pohybových schopností v podobe pravidelnej celoročnej športovej aktivity.

Projekt má celoslovenskú pôsobnosť s ambíciou zapojiť do neho maximálny počet základných škôl (ZŠ) a športových klubov, v ktorých bude prebiehať atletický krúžok.

Rovnako je ho možné realizovať aj v rámci mimoškolských aktivít v rôznych športových krúžkoch.

Zdroje: atletika.sk, worldathletics.org, detskaatletika.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články