Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Svetový deň rodiny – dátum, aktivity, história a témy

Aktualizované:

Autor: Lenka

Svetový deň rodiny

Svetový deň rodiny je dňom, kedy oslavujeme lásku, puto a podporu, ktorú zdieľame v rámci našich rodín. Zaujíma vás, na aký deň pripadá a s akými témami sa spája? Prečítajte si aj o aktivitách, ktoré vás ako rodinu spoja.

Svetový deň rodiny

Svetový deň rodiny je príležitosťou zdôrazniť význam rodiny a rodinných väzieb, ktoré majú výrazný vplyv na spoločnosť.

Rodiny – tradičné aj netradičné – sú základom každej spoločnosti. Tento deň označuje, ako tradičné a netradičné rodiny tvoria chrbticu komunít po celom svete a oslavuje sa v polovici mája. V máji sa slávi aj Sviatok práce.

V článku nájdete

Svetový deň rodiny dátum

Medzinárodný deň rodiny sa na celom svete oslavuje každoročne 15. mája. Je to čas, keď si uvedomujeme dôležitosť rodín v našom živote a spoločnosti.

A aj keď kalendár sviatkov síce tento deň neradí medzi štátne sviatky, napriek tomu Medzinárodný deň rodiny pripomína kritickú úlohu rodín pri formovaní spoločnosti a podpore jednotlivcov počas ich života. 

Dátum Svetový deň rodiny
Zdroj: unsplash.com

História Svetový deň rodiny

Ľudia po celom svete si v tento dátum pripomína Svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993.

Organizácia Spojených národov založila tento deň, aby zdôraznila kľúčovú úlohu rodín v našej spoločnosti a zvýšila povedomie o ekonomických, sociálnych a demografických problémoch, ktorým rodiny čelia.

Svetový deň rodiny aktivity

Oslava Medzinárodného dňa rodín môže byť radostným a zmysluplným zážitkom s rôznymi aktivitami, ktoré vás ako rodinu môžu spojiť.

Podujatia a aktivity, ktoré sa organizujú v tento deň sa na celom svete veľmi líšia. Patria sem workshopy, semináre a výstavy na posilnenie rodinných väzieb a zlepšenie politík orientovaných na rodinu. 

Prečítajte si niekoľko inšpirácií, ako môžete tento deň osláviť:

  • Vytvorte rodinný fotoalbum: Spomínajte na spoločné chvíle a zážitky. Prehliadajte spoločne fotografie, rozprávajte si príbehy a možno sa o sebe dozviete niečo nové.
  • Hovorte si rodinné príbehy: Každá rodina má jedinečné príbehy, ktoré definujú a obohacujú jej históriu. Rozprávajte si príbehy z minulosti, aj vďaka tomu môžete zabezpečiť, že dôležité rodinné príbehy sa budú odovzdávať z generácie na generáciu.
  • Uvarte si spolu obľúbené jedlo: Jedlo spája ľudí tak, ako to dokáže len máločo. Navarte si niečo, čo máte všetci radi – radosť  spočíva v spoločnej práci a vychutnávaní si jedla, ktoré ste vytvorili ako rodina.
  • Urobte si výlet: Ako rodina môžete utužiť svoje vzťahy novými zážitkami. Odporúčame navštíviť:

Medzinárodný deň rodiny téma

Medzinárodný deň rodiny má každý rok špecifickú tému, torá reflektuje aktuálne problémy a výzvy, ktorým rodiny čelia vo svete.

Témy sú zvolené Organizáciou Spojených národov a majú za cieľ zdôrazniť konkrétne aspekty rodinného života alebo iniciatívy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť podmienky pre rodiny na celom svete.

Tieto témy siahajú od chudoby a bezdomovectva až po vplyv migrácie, rodovú rovnosť a začlenenie všetkých typov rodín, tradičných aj netradičných.

RokTéma
2024Rodiny a megatrendy
2023Rodiny a demografické trendy
2022Rodiny a inkluzívny rast
2021Rodiny a nové technológie
2020Rodiny v rozvoji: Oslovenie rodín v Kríze
2019Rodiny a klimatická akcia
2018Rodiny a inkluzívne spoločnosti
2017Rodiny, vzdelávanie a blahobyt

Svetový deň rodiny význam

Medzinárodný deň rodiny nám má pripomenúť, že všetky chvíle s rodinou sú vzácne a nemali by sme ich považovať za samozrejmosť.

Tento deň slúži aj na to, aby sme deťom dali do života to najcennejšie – vedomie, že rodina je oázou pokoja, kde nájdu vždy pochopenie, lásku a podporu.

Nech je niekto v živote akokoľvek úspešný, vzdelaný, no ak nemá rodinu, tak je sám a žiť sám nie je jednoduché. Človek, ktorý má rodinu sa vie podeliť o svoje radosti a bolesti – a preto rozpad rodín a rast nukleárnych rodín znepokojuje celý svet. Z toho dôvodu sa považuje za dôležité oslavovať Svetový deň rodiny.

Medzinárodný deň rodiny citáty

S rodinou sa spájajú aj mnohé krásne citáty podobne ako citáty o láske.

Iné veci nás môžu zmeniť, ale začíname a končíme s rodinou – Anthony Brandt

Rodina je najdôležitejšia vec na svete – princezná Diana

Neopúšťaj svet a nestrácaj svoju dušu, inteligencia je lepšia ako striebro alebo zlato – Bob Marley

Šťastie je mať veľkú, milujúcu, starostlivú a súdržnú rodinu v inom meste – George burns

Čas s rodinou je najlepší čas – Carmelo Anthony

Čo môžete urobiť pre podporu svetového mieru? Choď domov a miluj svoju rodinu – Matka Tereza

Svetový deň rodiny wikipedia

Všetko dôležité o Svetovom dni rodiny nájdete aj na wikipedii. Stačí zadať do vyhľadávača Medzinárodný deň rodiny wikipedia a zobrazia sa vám všetky dôležité a podstatné informácie, ktoré sa s týmto dňom spájajú.

Zdroje: wikipedia.org, daysoftheyear.com, nationaldaycalendar.com, ketto.org

Témata:
Kalendár

Najnovšie články