Slovan v Lige Majstrov Bonus na stávky tu!

Sviatok sv. Michala – dátum, história, legenda a modlitba

Aktualizované:

Autor: Lenka

Sviatok sv. Michala

Sviatok sv. Michala sa možno na prvý pohľad nezdá ako niečo, čo by ste si mali poznačiť do kalendára, ale má hlboký význam a dlhú históriu. Zistite, čo by ste o tomto dni rozhodne mali vedieť.

Sviatok sv. Michala

Ďalší zo svätcov, ktorého nájdete v katolíckom kalendári, je svätý Michal. Sviatok tohto archanjela bol v minulosti mimoriadne dôležitým dňom nielen z náboženského, ale aj spoločenského hľadiska.

Aj keď sviatok sv. Michala dnes nemá takú veľkú spoločenskú váhu ako kedysi, stále je to významný deň, najmä pre tých, ktorí veria v jeho ochrannú moc.

V článku nájdete

Kedy sa slávi sviatok svätého Michala

Sviatok svätého Michala pripadá na 29. septembra a je to deň, kedy si kresťania po celom svete pripomínajú tohto archanjela.

Okrem Michala sa v tento deň uctievajú aj ďalší archanjeli, ako sú Gabriel a Rafael. Michal má však osobitné postavenie, keďže sa tradične považuje za ochrancu a bojovníka proti zlu.

Gréckokatolícka cirkev oslavuje sviatok svätého Michala 8. novembra.

Kto bol svätý Michal

Svätý Michal je anjel, no nie len tak hocijaký anjel. V Biblii sa o ňom hovorí ako o vodcovi nebeského vojska, ktorý viedol anjelov proti Satanovi a jeho padlým anjelom. Predstavuje aj symbol boja proti zlu a temným silám.

Často sa zobrazuje s mečom v ruke, ako poráža démona alebo hada (čo symbolizuje zlo). Práve preto je Michal patrónom vojakov, policajtov a tých, ktorí stoja proti nebezpečenstvám.

Sviatok sv. Michala história
Zdroj: unsplash.com

Svätý Michal legenda

K svätému Michalovi archanjelovi sa viaže množstvo legiend, ktoré ho opisujú ako mocného ochrancu a bojovníka proti zlu. Najznámejšia legenda pochádza z 5. storočia z talianskeho vrchu Gargano, kde sa podľa príbehu Michal zjavil pastierovi, ktorý hľadal svojho strateného býka.

Počas hľadania narazil na býka ukrytého v jaskyni. Keď sa pastier pokúsil vystreliť šíp, aby býka vyhnal, šíp sa záhadne otočil a zasiahol samotného pastiera. Pastier sa zmätený a vystrašený obrátil na miestneho biskupa, ktorý nariadil modlitby a pôst.

Po modlitbách sa biskupovi zjavil Michal archanjel, ktorý vysvetlil, že jaskyňa je posvätné miesto a že by tam mal byť postavený kostol na jeho počesť. Na mieste zjavenia skutočne postavili kostol, ktorý sa stal významným pútnickým miestom a dodnes priťahuje tisíce veriacich z celého sveta. Kostol na Monte Sant'Angelo sa považuje za jedno z najvýznamnejších miest uctievania svätého Michala v Európe.

Ďalšie legendy o svätom Michalovi sa šíria po celom svete. V Írsku ho napríklad spájajú s ochranou pred démonmi a vo Francúzsku je Michal dôležitou postavou najmä v regióne Normandia, kde sa podľa tradície zjavil na hore Mont Saint-Michel. Miesto zjavenia sa neskôr premenilo na kláštor a jedno z najznámejších pútnických miest na svete podobne ako Medžugorie.

Sviatok sv. Michala história

Sviatok sv. Michala má korene hlboko v histórii. V minulosti bol tento deň dôležitým cirkevným sviatkom, kedy sa veriaci schádzali na modlili sa. Zaujímavosťou je, že v stredovekej Európe bol tento sviatok úzko spätý s koncom poľnohospodárskej sezóny.

Po skončení zberu úrody sa začala príprava na zimu a práve vtedy ľudia ďakovali za úrodu a prosili o ochranu v nastávajúcich ťažkých časoch. V mnohých dedinách a mestách v Európe sa počas sviatku Michala organizovali jarmoky a slávnosti, ktoré mali nielen náboženský, ale aj spoločenský význam.

Tradícia sviatku sa zachovala dodnes, hoci jeho význam je skôr náboženský a symbolický.

Sv. Michal modlitba

Modlitba na sv. Michala je jednou z najznámejších a najuznávanejších modlitieb medzi kresťanmi, najmä v katolíckej cirkvi. Je určená na ochranu pred zlom, démonmi a všetkými silami, ktoré môžu človeka ohrozovať na duchovnej úrovni.

Táto modlitba sa často recituje na konci svätej omše, a to najmä v obdobiach, keď sa veriaci cítia zraniteľní alebo prechádzajú ťažkými životnými skúškami.

Môžete si ju vypočuť aj v rámci online sv. omši alebo priamo v kostole, či si o nej prečítať v katolíckych novinách.

Modlitba na sviatok sv. Michala

Sv. Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Otvorené obchody počas sviatku sv. Michala

Sviatok sv. Michala nie je oficiálnym štátnym sviatkom, takže obchody sú normálne otvorené.

Zdroje: wikipedia.org, zivotopisysvatych.sk, unsplash.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články