Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Výpis z OR – ako získať výpis elektronicky, na pošte, v angličtine, na právne účely, cena

Aktualizované:

Autor: Marcela

Takto vyzerý výpis z OR

Výpis z OR môžete získať viacerými spôsobmi a to priamo na pobočke, elektronicky online alebo na pošte. Aká je cena výpisu z OR, ako vyzerá výpis na právne účely a spôsob, ako ho získate v angličtine nájdete v článku nižšie.

Výpis z OR

Výpis z OR alebo celým slovom výpis z Obchodného registra je dokument, ktorý je určený na právne účely a obchodný styk medzi partnermi, bankami a rôznymi inými inštitúciami.

Podobne ako výpis zo živnostenského registra, aj výpis z obchodného registra získate jednoducho a na výber máte viacero spôsobov, o ktorých sa dočítate nižšie v článku.

V článku nájdete

Výpis z OR SR

Výpis z OR SR je oficiálny dokument Slovenskej republiky. Vďaka novému antibyrokratickému zákonu by tento dokument oficálne úrady a štátne inštitúcie nemali vyžadovať v takej miere, ako doteraz.

Iná situácia však nastáva v súkromnom sektore pri inštitúciách ako sú napr. banky. Tie naďalej od vás ako od ich klienta môžu vyžadovať, aby ste im dodali výpis z OR Slovensko..

Vo výpise nájdete všetky potrebné, aktuálne a pravdivé informácie o obchodnej spoločnosti, družstve, štátnom podniku alebo inej právnickej osobe na jednom oficiálnom dokumente.

Výpiz z OR žiadosť
Zdroj: pixabay.com

Ak ste ako majiteľ firmy menili trvalý pobyt, nezabudnite túto zmenu nahlásiť obchodnému registru.

Platnosť výpisu z obchodného registra

Platnosť výpisu z obchodného registra nie je nijak obmedzená. Avšak musíte počítať s tým, že údaje, ktoré sú na výpise uvedené, sú aktuálne k dátumu, kedy bol výpis vyhotovený.

V prípade, že potrebujete aktuálny výpis, je dobré si ho vybaviť čo najbližšie k dátumu, kedy ho budete potrebovať.

Aké údaje obsahuje výpis z OR Slovensko

Výpis z registra obsahuje všetky informácie, ktoré sa do registra zapisujú o konkrétnej firme. Výpis z obchodného registra obsahuje zapísané údaje platné v deň jeho vydania.

Ide o údaje, ako napr:

 • obchodné meno
 • sídlo spoločnosti (vrátane PSČ), u FO bydlisko
 • identifikačné číslo
 • dátum registrácie
 • štatutárny orgán
 • spôsob konania v mene spoločnosti 
 • predmet podnikania (činnosti) a ďalšie

Žiadosť o výpis z obchodného registra

Žiadosť o výpis z obchodného registra môžete podať viacerými spôsobmi. A to konkrétne elektronicky online, na pošte, u notára či na konkrétnom okresnom súde.

Ak sa rozhodnete si požiadať o výpis z obchodného registra fyzicky, máte viacero spôsobov.

 • na pošte
 • u notára
 • na okresnom súde

Musíte počítať s tým, že budete potrebovať predložiť občiansky preukaz, preto je potrebné ho mať so sebou. Žiadosť budete musieť zároveň aj vlastnoručne podpísať.

Kto môže požiadať o výpis z obchodného registra

O výpis z OR Slovensko môže požiadať každý. Je jedno či ste fyzická alebo právnická osoba, či máte určitú spojitosť so spoločnosťou alebo nie.

Stačí, ak poznáte údaje o spoločnosti, ktorej výpis potrebujete a výpis vám bude vydaný.

Výpis z OR elektronicky

Výpis z OR elektronicky získate bezplatne. Je to najvýhodnejšia a najpohodlnejšia možnosť ako získať výpis z OR online. Takisto sa vyhnite zbytočnostiam, ako je napr. vypisovanie obálky na pošte.

Na to, aby ste mohli podať žiadosť o výpis z OR elektronicky, potrebujete občiansky preukaz s aktivovaným elektronickým podpisom, čítačku čipových kariet a aplikáciu eID klient.

Aby ste vedeli ako pri získaní výpisu postupovať, riaďte sa podľa nasledovného zoznamu a mali by ste to hravo zvládnuť.

Návod, ako získať výpis z OR elektronicky online

 1. Otvorte si stránku slovensko.sk a prihláste sa pomocou bezpečnostných údajov
 2. Vyberte si záložku Podnikateľ a následne kolonku Začatie podnikania
Výpis z OR elektronicky
Zdroj: co-to-je.sk
 1. Zobrazí sa vám podkategória Registrácia právnickej osoby
 2. V nej nájdete kolonku Poskytovanie výpisu z obchodného registra, kliknite na ňu
Výpis z OR postup
Zdroj: co-to-je.sk
 1. Kliknete na Prejsť na služb a zvoľte si poskytovateľa služby
 2. Následne zadajte konkrétny subjet, ktorého sa výpis týka a stlačte Vyhľadaj
 3. Zobrazia sa vám konkrétne výsledky, kliknite na pridaj a vyplňte žiadosť
 4. Hotovo

Výpis z obchodného registra vám následne príde do vašej elektronickej schránky.

Prvotne vám príde len potvrdenie o prijatí žiadosti. Časom, najneskôr do 2 pracovných dní príde aj samotný výpis, ktorý si musíte stiahnuť.

Ako stiahnuť výpis z OR

Je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu, ktorá takéto súbory vie otvoriť. Napríklad sa jedná o aplikáciu D.Viewer.NET. Túto aplikáciu si stiahnete aj na slovensko.sk.

Výpis z OR na pošte

Výpis z OR vybavíte aj na pošte. Je to možné, vďaka elektronickým službám štátu, ktoré sú dostupné na viac ako 600 pobočkách Slovenskej pošty.

V prípade, že súrne potrebujete výpis z OR, radšej si preverte, či aj vaša pošta poskytuje tieto služby. V prípade, že áno, potrebujete iba názov a IČO spoločnosti.

výpis z OR pošta
Zdroj: co-to-je.sk

Na pošte okrem výpisu z OR a živnostenského registra kúpite aj vianočné žreby od Niké alebo Tipos, kde na vás čaká peňažná výhra.

Výpis z OR cena

Výpis z OR cena sa odlišuje na základe jednolivých inštitúcií, kde si o výpis požiadate.

Pozrite sa s nami na základný prehľad cien.

Poplatok za výpis z obchodného registra

InštitúciaCena
Elektronicky cez slovensko.skbezplatne
Slovenská poštaod 3,50 €
IOMO4,50 €
Notársky úradod 5,00 €
Konkrétny okresný súd6,50 €

Výpis z OR podľa IČO

V prípadem, že potrebujete výpis z OR podľa IČO konkrétnej spoločnosti, nachystajte si IČO spoločnosti dopredu a vyhnete sa tak zdĺhavému hľadaniu spoločnosti v zozname.

IČO je špecifický údaj konkrétnej spoločnosti, stačí ak ho podáte pani na pošte alebo inej inštitúcii. Taktiež aj portál slovensko.sk umožňuje vyhľadávať podľa IČO.

Obchodný register podľa mena a priezviska

Obchodný register podľa mena a priezviska vám poslúži vtedy, keď nepoznáte IČO spoločnosti alebo iné konkrétne údaje ako adresa.

Spoločnosť v obchodnom registri dokážete vyhľadať aj podľa názvu spoločnosti alebo mena a priezviska vlastníkov.

Výpis z OR na právne účely

Výpis z OR na právne účely musí mať oficiálnu formu a musí obsahovať napríklad razítko a podpis oficiálnej inštitúcie, ktorá vám potvrdenie vydala. Jedná sa o úplny výpis z obchodného registra.

V prípade, že si výpis vytlačíte doma postačí vám len na informatívne účely, na tie právne musíte zvoliť oficiálnu cestu ako je portál slovensko.sk, pošta alebo konkrétne okresné súdy.

Výpis z OR na právne účely
Zdroj: unsplash.com

Výpis z OR v angličtine

Výpis z OR v angličtine získate jedine na informatívne účely. Oficiálny dokument sa v angličtine nevydáva.

V prípade, že potrebujete tlačivo v angličtine, musíte si vybaviť doklad v slovenskom jazyku. Ten si potom treba dať preložiť.

Preložený dokument je následne potrebné dať overiť notárovi. Počítajte s tým, že za overenie dokladu si znova zaplatíte poplatok.

Výpis z OR účtovanie

Účtovanie výpisu z OR v podvojnom účtovníctve je najlepšie zaradiť pod účet číslo 538. Účet 538 je definovaný ako Ostatné dane poplatky.

Najlepšie je sa však poradiť s účtovným poradcom, ktorý vám poradí presne a správne. Tento poradca vám takisto môže aj pomôcť s otázkou, ako si v prípade živnosti vypočítať paušálne výdavky.

Kontakt obchodný register

Potrebujete získať kontakt na obchodný register? Najlepšie je si vyhľadať konkrétny úrad, pod ktorý spadá vaša spoločnosť.

Všeobecne však obchodný register patrí pod Ministerstvo Spravodlivosti Slovenskej republiky. A môžete ich kontaktovať nasledovne:

 • emailom: podatelnamssr@justice.sk
 • telefonicky: +421 2 888 91111

Zdroje: posta.sk, orsr.sk. mssr.sk, wikipedia.sk, youtube.com, slovensko.sk

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články