Casino adventný kalendár Peniaze ZDARMA!

Ako napísať motivačný list – na vysokú školu, do zamestnania, vzor

Autor: Denisa

Ako napísať motivačný list vzor

Chystáte sa zmeniť prácu a neviete, ako napísať motivačný list tak, aby vás pozvali na pohovor? V tom prípade sa usaďte a pozorne si prečítajte tento článok, s ktorým napíšete originálny motivačný list ako do zamestnania, tak aj na prijímačky na vysokú školu.

Ako napísať motivačný list

Ako napísať motivačný list patrí k najčastejšie vyhľadávaným frázam, pretože ide o dôležitú súčasť výberu nových zamestnancov. Jeho cieľom je ukázať vášmu potencionálnemu zamestnávateľovi, prečo práve vy ste ten pravý kandidát na danú pracovnú pozíciu.

Nájsť si a hlavne udržať si prácu v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché, preto je dôležité sa v každej profesií neustále vzdelávať. Na margo toho vznikol projekt Nestrať prácu vzdelávaj sa, vďaka ktorému sa môžeš naučiť nové zručnosti, ktoré využiješ v práci alebo podnikaní. 

V článku nájdete

Ako má vyzerať motivačný list

Narazili ste na vysnívanú prácu, pričom súčasťou požiadaviek od zamestnávateľa nie je iba životopis, ale aj motivačný list? Nestresujte. My vám poradíme, ako má vyzerať motivačný list tak, aby zaujal a aby obsahoval všetko, čo motivačný list má obsahovať.

Vedieť napísať dobrý motivačný list budete potrebovať aj vtedy, keď budete cítiť potrebu vymeniť vašu doterajšiu prácu za novú. Dôvodom môže byť napríklad nízky plat alebo syndróm vyhorenia, ktorý je v dnešnej prepracovanej dobe bežný.

Ako správne napísať motivačný list

Motivačný list by mal byť rozdelený na do troch odstavcov, pričom v prvom by ste mali uviesť, prečo chcete pre spoločnosť pracovať, a prečo ste vhodný človek na danú pozíciu. V druhom by ste mali konkrétne opísať vaše predchádzajúce pracovné úspechy.

Tretí odstavec slúži ako priestor pre vaše zručnosti a schopnosti, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu.

Hlavné princípy, ako napísať originálny motivačný list:

 • Prispôsobujte ho pre každú ponuku osobitne
 • Ukážte, že niečo o danej firme viete
 • Zamerajte sa na to, čo je pre zamestnávateľa podstatné
 • Napíšte dôvod pre osobné stretnutie
 • Vložte súhlas so spracovaním osobných údajov

Existujú však aj body, ktoré v motivačnom liste do zamestnania nemajú čo hľadať. Medzi tieto body patria nasledovné odporúčania:

 • Neklaďte si hneď na začiatku komunikácie vaše podmienky
 • Požiadavky na plat a flexibilnú dobu do motivačného listu nepatria
 • Neohovárajte vášho bývalého zamestnávateľa
 • Neuvádzajte dôvod odchodu z posledného zamestnania
 • V motivačnom liste neklamte
 • Na všetky benefity ohľadom zamestnania, ako je napríklad multisport karta alebo rekreačný poukaz sa pýtajte až na osobnom pohovore

Motivačný list na vysokú školu

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako napísať motivačný list na vysokú školu alebo zahraničný pobyt? Hoci motivačný list nie je požadovaný tak často, ako životopis, v niektorých prípadoch môže byť práve rozhodujúcim faktorom dostať sa na vysnívanú školu.

V motivačnom liste by ste mali byť vy hlavný hrdina príbehu, avšak ani v tomto prípade netreba nič preháňať, ale ísť skôr zlatou strednou cestou. Ukážete tak, že máte o dané miesto skutočný záujem a po jeho získaní budete v štúdiu či práci naozaj aktívni.

Ako má vyzerať motivačný list
Zdroj: pixabay.com

Princípy motivačného listu do školy

 • V úvode sa v krátkosti predstavte a napíšte, prečo ste si vybrali danú školu alebo odbor
 • Ďalej či máte skúsenosti s podobným segmentom a čo od nového titulu očakávate
 • Takisto môžete spomenúť, čo plánujete robiť v prípade, že uspejete
 • Dajte si pozor na gramatické chyby a preklepy

Pri písaní motivačného listu na vysokú školu alebo do zamestnania vám pomôžu napríklad aj klávesové skratky, vďaka ktorým budete mať sprievodný list k životopisu napísaný oveľa rýchlejšie.

Motivačný list do zamestnania

Z pohľadu personalistu slúži motivačný list na získanie viac informácií o uchádzačovi a jeho vzťahu k voľnému pracovnému miestu. Doslova musí presvedčiť personalistu, aby vás na základe neho pozval na pracovný pohovor.

Pripravili sme si pre vás stručný návod krok za krokom, ako napísať motivačný list tak, aby spĺňal všetky náležitosti, ktoré sa on neho očakávajú.

Ako správne napísať motivačný list

 1. Hlavička: zadajte kontaktné informácie a oslovenie manažér
 2. Prvý odsek: vysvetlite, prečo vás ponuka práce zaujala a prečo tam chcete pracovať
 3. Druhý odsek: upútajte pozornosť čitateľa 3 najlepšími úspechmi a vysvetlite, prečo ste pre spoločnosť vhodným kandidátom
 4. Tretí odsek: opíšte vaše zručnosti a schopnosti, ktoré podporíte príkladmi
 5. Formálny záver a call to action: poďakujte HR manažérovi za jeho čas a vyzvite ho na akciu tak, aby mal chuť pozvať vás na osobný pohovor

Motivačný list vzor

Napísať dobre motivačný list je jedná vec, ale použiť šablónu, ktorá zaujme a ktorá je dobre naformátovaná, tak to už je iná vec. Vzor motivačného listu a vizuálne naformátovanú šablónu ponúka napríklad aj Microsoft365 alebo Kickresume.com.

Zdroj: youtube.com, unsplash.com, pixabay.com

Témata:
Zaujímavosti

Najnovšie články