EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Slovenské národné divadlo – vznik, program, herci a parkovanie

Aktualizované:

Autor: Lenka

SNP program

Slovenské národné divadlo patrí k najvýznamnejším a najstarším kultúrnym inštitúciám na Slovensku. Zistite všetky potrebné informácie o Slovenskom národnom divadle – jeho vznik, program a mená hercov!

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo, známe aj pod skratkou SND, ponúka svojim návštevníkom nezabudnuteľné kultúrne zážitky. Navštíviť tu môžete predstavenia baletu, opery a samozrejme aj činohry.

Slovenské národné divadlo nájdete v Bratislave a počas celého roka umožňuje divákom zažiť bohaté kultúrne zážitky. Počas obdobia Vianoc je možné množstvo kultúrnych programov zažiť aj na vianočných trhoch v Bratislave.

V článku nájdete

Slovenské národné divadlo Bratislava

Väčšina významných inštitúcií má svoje sídlo v Bratislave, inak tomu nie je ani pri Slovenskom národnom divadle. V Bratislave nájdete aj festival súčasného umenia, ktorý sa nazýva Biela noc.

Divadlo v súčasnosti funguje v dvoch budovách – v Historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí a v novej budove Slovenského národného divadla pri nábreží Dunaja.

SNP v Bratislave
Zdroj: wikimedia

Slovenské národné divadlo program

Slovenské národné divadlo program nájdete na oficiálnej stránke. Program môžete filtrovať podľa sezóny a podľa toho, či máte záujem o všetky umelecké súbory alebo len činohru, operu, balet alebo iné.

Taktiež si program môžete prezerať podľa mesiaca, v ktorom chcete divadlo navštíviť. Počas letných prázdnin býva v mnohých divadlách prestávka, preto je potrebné poriadne sledovať program. Na druhej strane počas vianočných prázdnin sa odohrávajú mnohé výnimočné predstavenia.

Slovenské národné divadlo program pre deti

Program pre deti si taktiež viete nájsť na stránke snd.sk. Rozdelený je podľa dátumu a druhu. Rovnako si môžete prezerať všetky predstavenia, ktoré SND v daný mesiac odohrá.

Slovenské národné divadlo činohra

Činohra sa radí medzi jednu zo zložiek Slovenského národného divadla. Od apríla 2007 hrá súbor Činohry v novej budove SND na nábreží Dunaja a v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí.

Predstavenia činohry sa hrajú každý deň s výnimkou pondelka počas celej divadelnej sezóny trvajúcej od septembra do konca júna.

Slovenské národné divadlo opera

Aj opera je jednou zo zložiek SND. Nachádza sa v novej budove na Pribinovej ulici v blízkosti historického centra Bratislavy.

Počas sezóny sa môžete tešiť na vyše pätnásť rôznych operných titulov, na komorné i väčšie koncertné podujatia.

Slovenské národné divadlo balet

Balet je treťou umeleckou zložkou Slovenského národného divadla. Balet SND sa radí medzi najstaršie a zároveň najväčšie profesionálne telesá na Slovensku. Nachádza sa v novej budove SND na Pribinovej ulici.

Slovenské národné divadlo herci

Medzi prvých známych profesionálnych hercov, ktorí sa v SND vystupovali, boli: Andrej Bagar, Ján Borodáč, Oľga Borodáčová-Országhová, Jozef Kello a Gašpar Arbét.

Tým, že sa v tomto divadle odohrá množstvo predstavení, tak tu môžete vidieť aj známe tváre hercov z rôznych filmov alebo seriálov.

V SNP samozrejme v súčasnosti vystupujú aj známi herci, ako sú Zuzana Fialová, Monika Hilmerová, Petra Polnišová, Emília Vášaryová, Emil Horváth, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jozef Vajda a mnohí iní.

Herci SNP
Zdroj: wikimedia

Divadelné predstavenie pod holým nebom si môžete tento rok vychutnať na Letných Shakespearovských slávnostiach v Bratislave.

Slovenské národné divadlo vznik

Dejiny Slovenského národného divadla sa začali písať v roku 1920, krátko po založení prvej Československej republiky. Ako prvé inscenácie mohli diváci vidieť operu Hubička, drámu Mariša a balet Coppelia.

Prevažná časť hier bola uvádzaná v češtine, pretože nebolo dostatok slovenských hier, prekladov, hercov a spevákov.

Súbory SND pôvodne hrávali v troch divadelných budovách – súbor činohry hral v budove Divadla Pavla Orszáha Hviezdoslava a na Malej scéne SND. Opera a balet sídlili v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí.

Slovenské národné divadlo parkovanie

Parkovisko SND je po novom spoplatnené. Parkovisko nájdete pri oboch budovách, avšak aktuálne je historická budova SND zatvorená.

Nová budova SND

Budova divadla sa pre návštevníkov otvára hodinu pred začiatkom predstavenia.

Cenník parkovania Nová budova SND

ČasCena
do 15 minútzdarma
každá začatá hodina2 eurá
max. sadzba za 24 hod.24 eur
pokuta za stratu parkovacieho lístka50 eur

Historická budova SND je zatvorená.

Ak do Bratislavy nechcete cestovať autom, môžete si pozrieť, ako premáva MHD Bratislava.

Slovenské národné divadlo Martin

Medzi ďalšie obľúbené divadlo patrí Slovenské komorné divadlo v Martine. Aj toto divadlo, rovnako ako SNP, malo významný vplyv na formovanie divadelníctva na Slovensku.

Slovenské komorné divadlo v Martine roku 1944 vzniklo po SNP ako druhé profesionálne divadlo na Slovensku.

Slovenské národné divadlo Košice

Štátne divadlo Košice ponúka divákom tri súbory – činoherný, operný a baletný. Divadlo má dve scény – hlavná sídli v historickej budove a malá scéna sa nachádza v secesnej budove.

Toto divadlo vzniklo v roku 1945 a nieslo názov Východoslovenské národné divadlo. Jeho názov sa zmenil od sezóny 1946-1947 na Národné divadlo v Košiciach.

Na cestovanie po Košiciach môžete využiť MHD Košice.

Slovenské národné divadlo wikipedia

Mnohé informácie o Slovenskom národnom divadle sú dostupné na wikipedií, kde si môžete prečítať podrobnosti o histórií a vzniku SNP.

Zdroje: Flickr, wikipedia.com, snd.sk

Témata:
Zábava Divadlá

Najnovšie články