Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Vianočné koledy – najkrajšie, slovenské, detské a noty

Aktualizované:

Autor: Lenka

V období Vianoc počuť vianočné koledy na každom rohu.

V období Vianoc počuť vianočné koledy na každom rohu. Niet sa čomu čudovať, veď práve vianočné koledy sú symbolom pokojných vianočných sviatkov. Pripravili sme si pre vás tie najkrajšie vianočné koledy – slovenské i tie pre deti!

Vianočné koledy

Vianočné koledy vyhrávajú všade – na vianočných trhoch, v obchodných domoch, ale aj v rádiách. Málokto nepozná tie najznámejšie z nich.

V minulosti sa koledy na Vianoce spájali predovšetkým s motívom narodenia Spasiteľa. Ale dnes sa už spievajú aj také koledy, ktoré sa s narodením Ježiška nespájajú.

V článku nájdete

Najkrajšie vianočné koledy

Najkrajšie vianočné koledy sa spievajú často v rodinnom kruhu a na vianočných svätých omšiach. Spolu s vianočnými zvykmi a tradíciami dokážu vyčarovať tú správnu atmosféru.

Nepochybne v každej domácnosti znejú nádherné tóny Tichej noci alebo Rolničiek. Veď vianočné koledy neodmysliteľne patria k Vianociam. Už starí Rimania si ich spievali a postupne sa rozšírili do celého sveta.

TOP 10 vianočných kolied

 1. Silent Night (Tichá noc)
 2. Jingle Bells (Zvončeky)
 3. White Christmas (Biele Vianoce)
 4. O Holy Night (Svätej noci)
 5. Deck the Halls (Ozdobme si dom)
 6. The First Noel (Prvý Noel)
 7. Rudolph the Red-Nosed Reindeer (Rudolf Rudý nosatý sob)
 8. Santa Claus Is Coming to Town (Ježiško prichádza do mesta)
 9. Feliz Navidad
 10. Carol of the Bells (Zvončeky)
Zdroj: unsplash.com

Slovenské vianočné koledy

Keďže Vianoce sa slávia v rôznych štátoch sveta, z toho dôvodu sa najznámejšie koledy a piesne prekladajú do jazykov mimo svojho originálneho pôvodu. Medzi najznámejšie skladby patrí Tichá noc – Stille Nacht, ktorá bola preložená asi do všetkých jazykov na svete.

Najznámejšie slovenské koledy na Vianoce

 • Narodil sa Kristus Pán
 • Poďme bratia do Betléma
 • Nesiem vám noviny
 • Do hory, do lesa valasi
 • Tichá noc
 • Búvaj Dieťa krásne
 • Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme Vám
 • Jak si krásne, Jezuliatko
 • Roľničky, roľničky

Šarišské vianočné koledy

Šarišské vianočné koledy sú tradičné slovenské koledy, ktoré pochádzajú z regiónu Šariš na východe Slovenska.

Tieto koledy majú svoje vlastné špecifické melódie, texty a hudobné nástroje a predstavujú dôležitú súčasť vianočnej tradície v tomto regióne. Veľmi obľúbené sú aj Rusínske vianočné koledy.

Vianočné koledy Kandráčovci

Kandráčovci vydali niekoľko albumov s vianočnými koledami, na ktorých nájdete tradičné slovenské koledy.

Medzi ich najobľúbenejšie vianočné koledy patria „Narodil sa Kristus Pán,“ „Pastieri poďte,“ „Zbohom zbohom buďte“.

Vianočné koledy pre deti

Spievať spolu s deťmi koledy počas vianočných prázdnin je na nezaplatenie. Práve vďaka spevu a nezabudnuteľným melódiám prežijete spoločne aj tento rok nádherné vianočné obdobie.

Navyše koledy, rovnako ako básničky či vianočné pesničky sú pre deti skvelým pomocníkom pri osvojovaní reči. Deti majú rady rytmus, ktoré v sebe tieto riekanky skrývajú, preto sa ich ľahko učia, čím si trénujú výslovnosť a rozširujú svoju slovnú zásobu.

Populárne vianočné koledy pre deti

 • Tichá noc
 • Roľničky, roľničky
 • Búvaj Dieťa krásne

Vianočné koledy pre deti texty

Môžete sa inšpirovať nasledujúcimi vianočnými básničkami a koledami pre deti, vďaka čomu sa môžete spoločne naučiť niečo nové.

Pre deti sú skvelou voľbou vianočné koledy albi v podobe interaktívnej hovoriacej knihy. Táto kniha obsahuje viac ako 1200 zvukov a 16 vianočných kolied.

Mrázik

Na okno nám mrázik kreslí, Vianoce k nám pokoj vniesli, pod stromčekom darček malý, nech vám úsmev stále žiari.

Zvončeky

Zvončeky už zvonia a ihličie vonia, svetlo sviečok mihotavé, Vianoce k nám prišli práve. Preto sviatky krásne majte, v pohode ich prežívajte.

Niečo sa chystá

V izbičke za oknom niečo sa chystá, stromček už svieti radosť je istá. Do tichej noci vtáčiky spievajú, pokojné Vianoce tak svetu želajú. Jankovi a Aničke jagajú sa očká, lebo sa už darčekov nevedia dočkať.

Sníčky

My sme deti maličké, sníčky máme v hlavičke. Snívame o darčekoch, čo budú pod stromčekom. Ja chcem bábu, ja chcem vláčik, ja chcem slona, ja chcem kočík.

Youtube vianočné koledy

Vianočné koledy si môžete vypočuť aj na Youtube. Stačí do vyhľadávania zadať „vianočné koledy Youtube“. Výber následne ostáva len na vás.

Na Youtube si viete rýchlo a ľahko nájsť aj vianočné koledy texty a vianočné koledy pre deti texty.

Vianočné koledy mp3 stiahnuť

Vianočné koledy nemusíte počúvať len na Youtube. Vianočné koledy si môžete zadarmo stiahnuť do svojho zariadenia – či už telefónu alebo počítača.

Avšak sťahovanie z uložto je minulosťou. Ulozto ponúkal aj rýchle sťahovanie, no v súčasnosti funguje len ako cloudové uložisko.

CD vianočné koledy

CD vianočné koledy sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať tradičné a obľúbené piesne počas vianočných sviatkov.

CD s vianočnými koledami môžu byť tiež skvelým darčekom pre rodinu a priateľov, a môžu prispieť k vytvoreniu vianočnej atmosféry. Vianočné CD si môžete kúpiť na Heureke.

Najobľúbenejšie CD vianočné koledy

 • Richard Zaťko Vianočné koledy
 • Krásne Vianoce Hudobný album
 • Christmas With Pavarotti

Vianočné koledy a vinše

Vianočné koledy a vinše nepochybne sprevádzajú každého počas vianočného obdobia. Ak aj vy chcete potešiť svojich najbližších, môžete sa inšpirovať krásnymi vianočnými prianiami.

Aby ste boli pripravení na odosielanie SMS s vianočnými prianiami nezabudnite na dobitie kreditu.

Vianočné vinše

Už sa blížia Vianoce, ten čas rýchlo letí. Na stromčeku sviečky svietia, šťastím žiaria deti. Starý rok už odchádza a nový ide za ním, nech Ti len radosť prináša, to je mojim prianím.

Nech sú pre vás tieto sviatky žiarivé a radostné. Nech všetky vaše želania a sny stanú sa skutočnosťou a nech vás pocit radosti naplní počas celého roka.

Vianoce sú vtedy, keď nikto neplače, Vianoce sú tam, kde voňajú mamine koláče, Vianoce sú s tými, ktorých ľúbime i s tými, na ktorých myslíme. Šťastné a veselé Vianoce…

Vianočné koledy noty

Vianočné koledy noty pre klavír pdf alebo vianočné koledy akordy si viete v dnešnej dobe veľmi rýchlo dohľadať na internete.

Vianočné koledy noty viete nájsť aj na Pintereste, v Google obrázkoch alebo si môžete kúpiť knihu.

Vianočné koledy wikipedia

Predpokladá sa, že samotné koledy ako oslavné piesne majú pôvod v Rímskej ríši, kedy vznikli počas osláv nového roka – calendae (prvý deň v roku).

U Slovanov sú koledy spievané pri príležitosti veľkých cirkevných sviatkov, napríklad v období Vianoc. Ak vás zaujíma viac informácií o vzniku alebo histórií vianočných kolied môžete sa pozrieť do wikipedie.

Zdroje: youtube.com, unsplash.com, wikipedia.com, classicfm.com

Najnovšie články