Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Zázvor účinky – na tlak, srdce, trávenie a chudnutie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Zázvor účinky na telo

Zázvor sa oplatí piť počas celého roka, nielen počas sychravého jesenného obdobia. Je to z toho dôvodu, že zázvor účinky sú oveľa komplexnejšie, ako len pri boji s chrípkou. Pozrite sa na to, ako vám pomôže s vysokým tlakom a ako vplýva na trávenie, chudnutie či na srdce.

Zázvor účinky

Zázvor účinky sú rôzne a okrem toho, že má protizápalové účinky, pozitívne pôsobí aj na iné časti organizmu podobne ako Huba Kambucha.

Zázvor môžete poznať aj pod pomenovaním ďumbier a jeho pôvod je v Ázii, kde túto potravinu využívajú najmä pri varení, u nás sa používa najmä ako prírodný liek na chrípku. Avšak jeho účinky majú oveľa väčší záber ako len podpora imunity.

V článku nájdete

Zázvorový čaj účinky

Zázvorový čaj je jedna z najpopulárnejších možností, ako zázvor konzumovať a má veľmi podobné účinky, ako by ste zázvor konzumovali samostatne.

Vo väčšine prípadov sa čaj konzumuje s medom a citrónom, čo okrem protizápalových účinkov zázvoru, pomáha organizmu posilniť množstvo vitamínu C. A zároveň med je skvelý antioxidant, ktorý zlepšuje spánok, pomáha bojovať s alergiami a dodáva organizmu energiu.

Zázvorový čaj s medom a citrónom účinky sú blahodarné na tlak, srdce, trávenie, kvalitný spánok a podporu imunity.

Zázvorový čaj účinky
Zdroj:unsplash.com

Súšený zázvor účinky

Sušený zázvor účinky sú veľmi podobné ako tie, ktoré viete získať z čerstvého zázvoru. Teda pozitívne pôsobí na srdce, tlak, trávenie a je protizápalový.

Je dôležité si uvedomiť, že čerstvý zázvor môže obsahovať viac vitamínov a minerálov v porovnaní so sušeným zázvorom, pretože niektoré z nich môžu byť stratené pri procese sušenia.

Zázvor účinky na tlak

Zázvor znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a v prípade, že neviete, ako znížiť diastolický tlak, zázvor je jedna z možností.

Antioxidanty, ktoré sú prítomné v zázvore pomáhajú znižovať tlak viacerými spôsobmi. A to konkrétne:

 • Pôsobí ako prírodný blokátor vápnikových kanálov a ACE inhibítorov. Tieto látky sa používajú v liekoch na zníženie tlaku.
 • Rozširuje cievy. Následne v rozšírených cievach prúdi krv pod nižším tlakom.

Rôzne štúdie ukázali, že konzumovanie zázvoru v množstve 2–4 g denne, znižuje riziko vzniku hypertenzie.

Zázvor účinky na srdce

Účinky zázvoru na srdce sú pozitívne a jeho konzumovanie znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice.

Je to z toho dôvodu, že antioxidanty, ktoré zázvor obsahuje, zabraňujú vzniku krvných zrazenín a tvorbe aterosklerotických plátov v cievach, spôsobených vysokou hladinou cholesterolu.

Zázvor účinky na trávenie

Zázvor má pozitívne účinky aj na trávenie. Aktívne zložky, ktoré sa v zázvore nachádzajú, podporujú trávenie, a tak pomáhajú predchádzať nevoľnostiam, pocitu plnosti a zvracaniu.

Ďumbier pomáha pri regulácii vysokých hladín cukru a upokojuje žalúdok a tým zachováva jeho pravidelný rytmus a zlepšuje vstrebávanie živín a minerálov z potravín.

Okrem toho zázvor podporuje chuť do jedla, pomáha pri zápche, nafukovaní a pri pálení záhy.

Dokonca pravidelnou konzumáciou zázvoru môžete predísť vzniku žalúdočných vredov. Tento všeliek je tiež účinný proti nadúvaniu. A upokojuje syndróm dráždivého čreva.

Zázvor účinky chudnutie

Zázvor účinky sú prospešné aj pri chudnutí. Ide o to, že táto rastlina obsahuje gingerol, ktorý podporuje trávenie a pomáha jedlu rýchlejšie prechádzať tráviacim traktom.

Vďaka tomu sa zrýchľuje metabolizmus a telo prijatú potravu oveľa rýchlejšie strávi, čo napomáha znižovať BMI Index, znižovať hmotnosť a dokonca napomáha aj k zníženiu hladiny glukózy v krvi.

Vďaka pozitívnym účinkom zázvoru, si viete udržať správnu hodnotu cukru v krvi a zároveň regulovať vašu hmotnosť. Dôležité je si uvedomiť, že len konzumácia zázvoru vám pri výraznejšom chudnutí nepomôže a treba upraviť aj stravovacie návyky a zvýšiť fyzickú aktivitu.

Zázvor účinky na zdravie

Okrem vyššie spomínaných účinkov na zdravie, zázvor má aj tieto pozitívne účinky:

 • znižuje zápal v tele
 • prečisťuje krv
 • pomáha pri bolesti hrdla
 • pomáha proti kašľu
 • pomáha predchádzať rakovine
 • tlmí bolesť hlavy
 • pomáha pri menštruačných bolestiach

Okrem toho je ideálnym spôsobom, ako podporiť imunitu, pretože obsahuje vysoké množstvo vitamínu C.

Zdroj: unsplash.com

Negatívne účinky zázvoru

Pozor na zázvor, napriek tomu, že jeho účinky sú veľmi pozitívne na zdravie, vedia sa objaviť aj negatívne účinky, najmä pri vysokej konzumácii nad 5 gramov denne.

Negatívne účinky zázvoru na zdravie môžu byť napríklad:

 • pálenie záhy
 • plynatosť
 • hnačka
 • bolesť brucha

Ďalej sa neodporúča zázvor konzumovať osobám, ktoré užívajú lieky na riedenie krvi, užívanie zázvoru spolu s liekmi na riedenie krvi môže u pacientov zvýšiť riziko vzniku modrín a nadmerného krvácania.

Taktiež zázvor podporuje vznik žlče, takže sa neodporúča konzumovať vo veľkom množstve tým, ktorí majú žlčníkové kamene.

Ako často sa môže piť zázvorový čaj

Zázvorový čaj môžete piť aj niekoľkokrát do dňa, avšak je dôležité, aby ste počas jedného dňa konzumovali maximálne 3-4 gramy zázvoru.

Jeden gram čerstvého strúhaného zázvoru si môžete predstaviť ako jednu čajovú lyžičku. V prípade, že používate strúhaný zázvor jedná sa o polovicu čajovej lyžičky práškového zázvoru.

Ako dlho lúhovať zázvor

Zázvorový čaj by ste mali lúhovať 5 minút.

Pokiaľ chcete silnejšiu verziu zázvorového čaju, môžete ho nechať lúhovať 10-12 minút.

Zdroje: lekar.sk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, youtube.com, unsplash.com

Témata:
Zdravie

Najnovšie články