EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Ako sa vyrába vodka – z akých prísad, TOP značky, ako sa pije, zaujímavosti a história

Aktualizované:

Autor: Denisa

Vodka zaujímavosti

Vodka je najuniverzálnejší nápoj sveta, ktorý sa pridáva do rôznych miešaných nápojov alebo si ju môžete vychutnať len tak samostatne. Prečítajte si, z čoho a ako sa vyrába vodka, do akých drinkov ju pridať a ktorý druh vodky majú Slováci najradšej.

Vodka

Vodka je neutrálna a silná liehovina, ktorú môžete dostať kúpiť neochutenú alebo s príchuťou ako citrus, limetka či mango. Môžete ju chladiť, mraziť, alebo servírovať na ľade. 

Tento alkoholický nápoj je napríklad súčasťou populárnych miešaných nápojov, ako napríklad Pornstar Martini.

V článku nájdete

Odkiaľ pochádza vodka

Vodka, ako ju poznáme dnes, sa pravdepodobne prvý krát vydestilovala v 14. storočí vo východnej Európe, pravdepodobne v Poľsku alebo v Rusku.

Dnes sa vodka vyrába po celom svete a patrí k najobľúbenejším destilátom.

Odkiaľ pochádzajú najpredávanejšie značky vodiek?

 • Smirnoff: Rusko
 • Absolut: Švédsko
 • Russian Standart: Rusko
 • Grey Goose: Francúzsko
 • Finlandia: Fínsko

Prvé miesto v pití vodky patrí Bielorusku so 48 fľašami na osobu. V Rusku sa vypije zasa 38,3 litrov vodky na hlavu. V prvej desiatke najväčších konzumentov vodky nájdete aj Slovensko a Českú republiku.  

Ako sa vyrába vodka

Základom sú plodiny s vysokým obsahom cukru alebo škrobu. Najčastejšie sú to rôzne druhy obilnín alebo zemiaky, ale existujú aj druhy vodky, ktoré sa vyrábajú z kukurice alebo cukrovej repy.

Surovina, ktorá tvorí základ vodky, sa pomelie na drobné kúsky a spolu s vodou prechádza procesom kvasenia, ktorý trvá niekoľko dní. Jeho výsledkom je produkt, ktorý obsahuje len nízke percento alkoholu (16 %), preto prichádza následná destilácia.

Destilácia vodky prebieha tak, že vykvasený alkohol sa ďalej zohrieva v destilačných nádobách a pri tomto procese sa alkohol oddeľuje od vody. Destilácia sa opakuje niekoľkokrát za sebou a tu platí pravidlo, že vyšší počet destilácii zaručí vyššie percento alkoholu i lepšiu kvalitu samotnej vodky.

Najčastejšie sa vodka destiluje trikrát, no niektoré druhy vodky ako napríklad Russian Standard prechádza až štvornásobnou destiláciou a následne je filtrovaná cez aktívne uhlie a strieborné filtre.

Po destilácií dochádza k filtrácii, kedy sa vodka zbavuje prípadných nečistôt. Proces filtrácie je takisto pre jednotlivé značky špecifický a dotvára výslednú chuť vodky.

Čo sa týka obsahu lepku vo vodke, tak aj napriek tomu, že sa vyrába z rôzneho druhu obilia, možno ju považovať za bezlepkovú. Avšak mnohé ochutené vodky obsahujú tzv. skrytý lepok.

Známe vodky výroba

 • Amundsen vodka: je tvorená trojnásobne destilovaným liehom a špičkovou mäkkou plzeňskou vodou, ktorá je šetrne zbavená všetkých nežiadúcich čiastočiek.
 • Nicolaus vodka: pozostáva z prvotriedneho obilného liehu, ktorý vzniká destiláciou na princípe kontinuálneho technologického mechanizmu.
 • Klasik vodka: skladá sa zo zamatového obilného liehu doplneného o číru podtatranskú vodu, ktorá sa nachádza v unikátnej studni. 
 • Finlandia: na výrobu tejto vodky slúži fínsky jačmeň, číra voda pochádzajúca z ľadovca, ktorá je filtrovaná tisíckami starou ľadovcovou morénou.
 • Absolut: je produkovaná z kvalitnej pšenice a zároveň z krištáľovo čistej vody, ktorá je filtrovaná švédskou horninou.

Z čoho sa vyrába vodka s príchuťou

Okrem klasických vodiek bez príchute sú veľmi obľúbené aj ochutené vodky, najmä s ovocnými príchuťami ako brusnica, broskyňa či čierna ríbezľa. Niekoľko takýchto vodiek nájdete aj v ponuke najpredávanejšej slovenskej vodky Nicolaus.

Ochutené vodky pôvodne vznikli za účelom zlepšenia chuti vodky, v súčasnosti však vznikajú účelovo.

Proces dochucovania zväčša prebieha po skončení destilácie, kedy sa do ešte neprefiltrovaného produktu pridávajú prísady zodpovedné za jej následnú chuť a arómu.  

Najlepšia vodka značky

Štandardné ukrajinské, poľské, ruské, lotyšské a litovské vodky obsahujú 40 – 75 % alkoholu, preto si pred šoférovaním skontrolujte obsah zostatkového alkoholu v krvi prostredníctvom alkohol kalkulačky.

Čo sa týka Európskej únie, tak tá stanovila pre vodku minimálny obsah alkoholu 37,5 %, v USA je to 30 %.

Najznámejšie vodky značky

SlovenskéZahraničné
Goral Vodka MASTERAmundsen vodka
Familia Vodka prémiumBeluga vodka
GORAL Vodka tradičnáBelvedere vodka
Nicolaus Vodka Extra JemnáFinlandia vodka
Triumpf vodkaKoskenkorva original vodka
Vodka HeroldHanácka vodka
Double Cross VodkaVodka Nemiroff
Leon VodkaVodka Grey Goose
KLASIK VodkaStandard Russian vodka
Prešovská VodkaCzechoslovakia vodka
EXXE vodkaŻubrówka wódka

Medzi nové vodky vyrobené na Slovensku, ktoré sa tešia veľkej obľube, patrí aj vodka Nič, ktorej tvárou je moderátor Andrej Bičan.

Ako sa pije vodka

Nielen spôsobov, ako sa vyrába vodka, ale aj spôsobov, ako sa pije vodka, je hneď niekoľko.

V strednej a východnej Európe či okolo Baltského mora sa vodka pije najmä čistá a vychladená na ľad.

Na rozdiel od niektorých iných druhov liehovín, akými sú napríklad rum alebo whisky, vodku nie je dobré riediť vodou, pretože to len zvýrazní jej ostrejšiu chuť a arómu liehu.

K ľadovej vodke sa podáva niečo na zapitie alkoholu, ktorý sa pije z pohára na jeden dúšok.

Ďalším spôsom, ako piť vodku, je podávať ju ako súčasť miešaných nápojov. Vďaka svojej bezfarebnosti a jemnej chuti sa vodka stala jednou z najobľúbenejších ingrediencií mnohých koktailov.

Ktoré známe miešané drinky majú ako základ vodku?

Kde kúpiť vodku

Rôzne druhy vodiek kúpite buď online na eshope alko90.sk alebo v klasických obchodných reťazcoch ako napríklad Tesco, kde zoženiete Tesco vodku za pár eur.

Pozrite sa, aké sú otváracie hodiny jednotlivých obchodných reťazcov na Slovensku.

Akcia vodka

Kvalitnú vodku môžete kúpiť aj v akcii, pretože jednotlivé predajne ponúkajú počas špeciálnych dní rôzne druhy vodiek za zľavnenú cenu.

Pozrite si Kaufland leták online a zistite, či je tento týždeň akcia na Absolut alebo Nicolaus vodku.

Ako sa vyrába vodka
Zdroj: unsplash.com

Vodka zaujímavosti

Ak sa zaujímate o alkohol a jeho históriu, určite budete chcieť vedieť ak niekoľko zaujímavosti o najuniverzálnejšom kvalitnom liehu na svete.

Pozrite sa nižšie a prečítajte si TOP zaujímavosti o vodke, ktoré ste určite nevedeli.

Zaujímavosti vodka

 • Neobsahuje žiaden cukor, kvas, tuk, cholesterol, sodík alebo sacharidy.
 • Patrí medzi alkohol s najnižším počtom kalórií.
 • Zvyšuje prietok krvi do srdca a tým prispieva k lepšej hladine cholesterolu.
 • Má dezinfekčné účinky.
 • Môže sa použiť na čistenie prakticky všetkého v domácnosti.
 • Môže sa vyrábať takmer z akýchkoľvek fermentovaných potravín, ktoré obsahujú cukor alebo škrob.

História vodka

Čo sa týka histórie vodky, tak historici stále nemajú jasno, kedy a kde sa vodka začala vyrábať.

Podľa niektorých zdrojov to malo byť v dnešnom Rusku v 9. storočí, iné pramene zas tvrdia, že sa tak stalo v Poľsku ešte v 8. storočí. Prvý liehovar na výrobu vodky bol zdokumentovaný až v roku 1174 v kronike mesta Vyatka, vtedy Khlynovska (Rusko).

Vodka sa spočiatku používala ako liek, mala inú chuť, farbu aj vôňu a nízky obsah alkoholu max. 14 %. Až po objavení destilácie prišiel na rad „tvrdý“ alkohol. Prvá destilovaná vodka vznikla v 14. storočí.

Názov vodka vznikol zdrobneninou slovanského slova voda („málo vody“ – veľa alkoholu). Slovo vodka bolo prvýkrát zaznamenané v roku 1405 v Poľsku. Vtedy označovalo chemickú zlúčeninu, používanú ako liek alebo čistiacu kozmetiku, zatiaľ čo populárny nápoj sa v Poľsku volal gorzałka.

Dnes sú veľmi obľúbené vodky s ovocnými práchuťami. Inde sa vodka používa hlavne na prípravu kokteilov, ako napríklad Sex on the Beach, White Russian či Black Russian.

Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.

Zdroje: wikipedia.org, alko90.sk, emefka.sk, youtube.com

Témata:
Zaujímavosti

Najnovšie články