Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Cosmopolitan drink – recepty, cena, pôvod, obsah alkoholu a kalórií

Aktualizované:

Autor: Denisa

Cosmopolitan drink recept

Cosmopolitan drink sa preslávil najmä vďaka seriálu Sex v meste, kde ho pila spisovateľka Carrie Bradshaw so svojimi kamarátkami. Tento kokteil si ľudia zapamätali najmä vďaka jeho vzhľadu a štýlu, ktoré ho preslávii po celom svete. Viac o Cosmopolitane v článku.

Cosmopolitan drink

Cosmopolitan drink je štýlový letný nápoj, ktorý sa hodí ako k bikinám pri bazéne, tak aj k večerným šatám v luxusnej reštaurácií, podobne ako Pornstar Martini.

Skladá sa zo štyroch hlavným ingrediencií, a to vodky, pomarančového likéru Cointreau, brusnicového džúsu a limetkovej šťavy. 

Preto ak máte cez letné prázdniny namierené kamkoľvek, s týmto ružovým drinkom, ktorý pravdepodobne vznikol v Amerike, zažijete to pravé letné dobrodružstvo.

V článku nájdete

Cosmopolitan drink pôvod

O tom, ako naozaj vznikol Cosmopolitan drink existujú rôzne teórie, pričom najčastejšie sa ako autor receptu uvádza barman John Cain, ktorému patrilo niekoľko populárnych barov v San Franciscu. Existujú však aj iné dohady o jeho vzniku, toto sú dve najčastejšie.

Cosmopolitan drink história

Podľa teórie číslo 1. Cosmopolitan nápoj vytvoril Neal Murray v roku 1975, keď do kokteilu Kamikaze primiešal brusnicový džús. Reakcia prvého človeka, ktorý drink ochutnal, mala byť preto: „How cosmopolitan…“ (Aké kozmopolitné…), čo vysvetľuje aj pôvod názvu.

Druhá teória hovorí o tom, že populárny drink Cosmopolitan vymyslela barmanka Cheryl Cook, ktorá ho mala namiešať v roku 1985 (niekde sa uvádza rok 1956).

Jej popudom k tomu, aby vytvorila tento drink, boli ľudia, ktorí si objednávali Martini. Išlo o to, že títo ľudia chceli, aby ich ostatní videli s takýmto pohárom v ruke, preto chcela vytvoriť kokteil, ktorý sa bude objednávať tiež kvôli štýlu.

Viac o histórií Cosmopolitan drinku ci môžete prečítať napríklad na wikipedia.com.

Cosmopolitan drink cena

Cosmopolitan drink je miešaný nápoj, ktorý si môžete kúpiť v bare, reštaurácií alebo v inom podniku. Takisto si ho môžete namiešať aj sami doma, no v tomto prípade si budete musieť kúpiť jednotlivé ingrediencie samostatne.

Cena Cosmopolitanu sa odvíja od toho, v akom podniku sa nachádzate, pričom záleží aj od mesta, v ktorom sa tento podnik nachádza. To znamená, že samotná cena miešaného kokteilu nie je nijako pevne stanovená, ale priemerná cena sa pohybuje medzi 6 až 10 €.

Cestovnú verziu tohto slávneho ružového drinku si môžete kúpiť aj v sklenej fľaši. Konkrétne ide o miešaný nápoj s názvom Le Coq Cosmopolitan 4,7 %, ktorý nájdete v potravinových reťazcoch za cenu 1,99 € / 0,33 l.

Tento Cosmopolitan na cesty je ideálny napríklad v prípade, že sa chystáte na cestu vlakom a počas výletu dostanete chuť na váš obľúbený miešaný nápoj. Alternatívou toho drinku je aj Moscow Mule, ktorý sa pohybuje v podobnej cenovej relácii.

Drink Cosmopolitan alkohol

Drink Cosmopolitan je sladký letný nápoj, ktorý je tak chutný, že keď si nedáte dostatočne pozor, môžete sa z neho veľmi ľahko opiť. Toto tvrdenie dokazuje fakt, že tento miešaný drink obsahuje až 26 % alkoholu, čím patrí k silnejším miešaným nápojom.

Obsah alkoholu pre porovnanie:

 • Mojito 15 % alkoholu
 • Long Island Iced Tea 22 % alkoholu
 • White Russian 25 % alkoholu

Ak sa chcete cez letné horúčavy osviežiť niečím iným, ako miešaným drinkom, odporúčame vám chutné Kaltenecker pivo. Prípadne ak hľadáte nealkoholické osvieženie, skvelým riešením je Espresso tonic.

Cosmopolitan drink
Zdroj: hippopx.com

Cosmopolitan drink recept

Tento miešaný nápoj patrí k tým, ktoré si nevyžadujú veľké množstvo ingrediencií. Platí to však v prípade originálneho receptu, v prípade rôznych kokteilových variácií sa môže počet ingrediencií líšiť. Všetko závisí od samotného receptu.

Tento miešaný ružový nápoj môžete ochutnať aj za hranicami Slovenska, a to napríklad na dovolenke pri mori alebo na lodi Icon of the Seas, kde sa o vás postarajú profesionálni barmani.

Cosmopolitan drink originál

Na prípravu originálneho Cosmopolitan drinku budete potrebovať vodku, pomarančový likér Cointreau, brusnicový džús a šťavu z limetky. Niektoré recepty uvádzajú namiesto Cointreau likéru Triple Sec.

Ingrediencie:

 • 4,5 cl vodky
 • 1,5 cl Cointreau
 • 30 cl brusnicového džúsu
 • 1 cl limetkovej šťavy
 • ľad

Postup:

Cosmopolitan drink sa pripravuje do pohárov na Martini, ktoré vám odporúčame dať pred prípravou drinku vychladiť do mrazničky. Ideálne je takisto miešať nápoj v šejkri, aby sa jednotlivé ingrediencie dôkladne premiešali.

V ďalšom kroku dáte do šejkra ľad, pridáte limetkovú šťavu, pomarančový likér, vodku a brusnicový džús a potom pretrepete.

Do pripraveného pohára drink precedíte cez sitko, aby bol bez ľadu. Nakoniec môžete pohár ozdobiť plátkom limetky alebo pomarančovou kôrou.

Pokiaľ máte radi drinky založené na vodke, potom vám odprúčame vyskúšať drink Moscow Mule, ktorý je podobne veľmi osviežujúci.

Virgin Cosmopolitan

Ak nemáte chuť na alkohol alebo máte menej ako 18 rokov, tento chutný drink si môžete pripraviť aj v nealkoholickej verzií.

Ingrediencie:

 • 9 cl brusnicového džúsu
 • 3 cl čerstvej limetkovej šťavy
 • 6 cl sódy
 • 3 cl pomarančového džúsu
 • ľad

Postup:

Postup na prípravu tejto nealko verzie môžete začať rovnako, ako pri predchádzajúcom recepte, a to schladením pohárov.

Následne všetky ingrediencie dajte do šejkru a pretrepte aj s ľadom. Drink vylejte cez sitko do pohára na Martini a ozdobte pomarančovou kôrou.

V prípade, že sa po požití alkoholu chystáte šoférovať, uistite sa, či nemáte v krvi zostatkový alkohol. Orientačný výpočet si urobíte aj pomocou alkohol kalkulačky.

Cosmobellini

Ide o jemne perlivú a ovocnú verziu klasického Cosmopolitan drinku, ktorá vás príjemne osvieži a prekvapí svojou chuťou.

Ingrediencie:

 • 4,5 cl citrusovej vodky
 • 3 cl Cointreau
 • 1,5 cl limetkovej šťavy
 • 1,5 cl broskyňového pyré
 • trochu brusnicového džúsu
 • Prosecco na doliatie
 • ľad

Postup:

Túto sviežu a bublinkovú verziu amerického drinku si pripravíte tak, že všetky ingrediencie okrem Prosecca nalejte do šejkru a pretrepte. Následne obsah šejkra prelejete cez sitko do vychladeného vysokého pohára na šampanské a dolejte Proseccom.

Cosmopolitan drink kalórie

Cosmopolitan drink obsahuje rovnako, ako aj iné miešané nápoje, určité množstvo kalórií, o ktorých by ste mali pred jeho konzumáciou vedieť. Ucháni vás to tak od toho, aby ste zbytočne prijali veľké množstvo tzv. prázdnych kalórií, ktorých je v alkohole požehnane.

Aby ste však mali istotu, koľko kalórií v jedle a nápojoch počas dňa prijmete, stiahnite si do mobilu aplikáciu Kalorické tabuľky, s ktorou budete mať prehľad o vašom celodennom kalorickom príjme.

Cosmopolitan drink kalórie 

NázovKcal na 100ml
Cosmopolitan182
Cuba Libre60
Sex on the Beach72
Daiquiri208
Margarita246
Mojito104
Tequila Sunrise367
Piña Colada28
Long Island Iced Tea124

Pripomíname, že v súlade s platnými zákonmi je konzumácia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov prísne zakázaná.

Zdroj: pxhere.com, youtube.com, hippopx.com

Najnovšie články