Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Vlak zadarmo – lístky na vlak zadarmo pre dôchodcov, študentov a deti, preukaz

Aktualizované:

Autor: Denisa

lístky na vlak zadarmo

Vlak zadarmo je skvelý spôsob, ako cestovať so 100 % zľavou naprieč celým Slovenskom. Pozrite sa, kto má nárok na lístok na vlak zadarmo, ako ho získať a ako cestovať zadarmo podľa predpisov.

Vlak zadarmo

Cestovanie vlakom sa stáva čoraz viac obľúbeným, a to aj z dôvodu, že dnes môžete za určitých podmienok získať lístok na vlak zadarmo so 100 % zľavou z cestovného.

Lístky na vlak zadarmo však neplatia v prípade cesty vlakom do Chorvátska.

V článku nájdete

Ako funguje vlak zadarmo

Cestovanie vlakom zadarmo zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko od 17. novembra 2014 na základe rozhodnutia Vlády SR, pričom v konkrétnych vlakoch je obmedzené určitou kapacitou lístkov.

Aby ste mali vlak zadarmo, musíte splniť určité podmienky a základné pravidlá.

Aké sú základné pravidlá a podmienky:

 • registrovať sa do systému ZSSK,
 • získať preukaz ZSSK na 100 % zľavu z cestovného,
 • pred cestou si zabezpečiť cestovný lístok so 100 % zľavou,
 • pri kontrole vo vlaku sa preukázať preukazom ZSSK a cestovným lístkom so 100 % zľavou.

V prípade, že sa chystáte cestovať vlakom zadarmo, stiahnite si do mobilu Nový grafikon ZSSK 2023/2024, aby ste mali aktuálny cestovný poriadok vždy po ruke.

Kde neplatí cestovanie vlakom zadarmo

Lístky na vlak zadarmo neplatia vždy, to znamená, že existujú prípady, kedy nemôžete využiť 100 % zľavu z cestovného.

100 % zľavu z cestovného nemôžete využiť:

 • na cesty na prihraničnom úseku (s výnimkou detí do 6 rokov),
 • vo vlakoch InterCity,
 • vo vlakoch railjet xpress,
 • v 1. vozňovej triede (s výnimkou detí do 6 rokov – na jedného dospelého možno prepraviť dve deti do 6 rokov bezplatne).

Lístky na vlak zadarmo

Ak chcete cestovať vlakom zdarma, musíte sa registrovať a kúpiť si lístok na vlak zadarmo so 100 % zľavou z cestovného. Vlak zadarmo využijete aj v prípade, ak sa chystáte na Bratislavský majáles.

Bezplatný lístok na vlak kúpite cez internet, na vlakovej stanici alebo cez aplikáciu.

Lístky na vlak zadarmo môžu za určitých podmienok získať:

 • Seniori od 62 rokov
 • Deti do 6 rokov
 • Deti od 6 do 16 rokov
 • Žiaci a študenti do 26 rokov
 • Dôchodci do 62 rokov
 • Skupiny

Lístok na vlak zadarmo nie je potrebný v prípade, že budete cestovať na tratiach samoobslužných výpravných systémov, kde sa vám stačí preukázať iba príslušným preukazom na zľavnené cestovné.

Táto podmienka neplatí na trati Poprad-Tatry – Studený Potok, kde je cestujúci povinný preukazovať sa cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného a príslušným preukazom na zľavnené cestovné.

Lístok na vlak zadarmo pre dôchodcov

Vlak zadarmo sa hodí najmä pre tých seniorov, ktorí poberajú minimálny dôchodok.

Dôchodcovia môžu cestovať vlakom bezplatne vo viacerých prípadoch, lístok na vlak zadarmo neplatí pre všetkých rovnako.

To znamená, že ak ste senior nad 62 rokov, cestovať zadarmo môžete automaticky po registrácií a preukázaní sa bezplatným cestovným lístkom.

Pre dôchodcov pod 62 rokov platia tieto podmienky:

 • nutná bezplatná registrácia,
 • nárok na bezplatnú prepravu majú poberatelia starobného, predčasného, sirotského, vdovského, vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia sociálneho výsluhového dôchodku,
 • na registráciu a získanie preukazu je okrem preukazu totožnosti potrebné aj potvrdenie o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní a fotografia s rozmermi 2 × 3 cm.
 • vo vlaku sa cestujúci preukazuje preukazom s fotografiou vydaným pri registrácii a cestovným lístkom so 100 % zľavou.

Železničná spoločnosť Slovensko popri 100 % zľave z cestovného naďalej poskytuje seniorom od 70 rokov možnosť cestovať v 2. vozňovej triede za symbolické cestovné.

Všetko o tejto zľave a ďalších zľavách na cestovnom nájdete na webe zssk.sk.

vlak zadarmo
Zdroj: unsplash.com

Lístky na vlak zadarmo pre študentov

Nárok na 100 % zľavu z cestovného majú žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov alebo do dňa ukončenia 2. vysokoškolského stupňa, výnimkou sú absolventi.

Lístok na vlak pre študentov zadarmo môžu získať žiaci základných, stredných a vysokých škôl. Rovnako je vlak zadarmo k dispozící aj pre študenta vysokej školy v zahraničí.

Žiaci a študenti denného štúdia môžu využívať vlak zadarmo aj počas prázdnin rovnako ako počas školského roka.

Platí to však určitých prípadoch, a to ak: 

 • sú zaregistrovaní na akúkoľvek trasu vyzdvihnutím jednorazových cestovných lístkov na 100 % zľavu z cestovného (na pokladnici aj cez e-shop či aplikáciu IDeme vlakom), 
 • sú zaregistrovaní na trase z bydliska do miesta školy vo vlakoch kategórie Os a REX s časovými lístkami a lístkami na 100 % zľavu z cestovného (mesačníky), vydaných školou s aktivovanou dopravnou časťou alebo na preukaze pre žiaka/študenta.

Pri kontrole vo vlaku sa študent preukáže cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného, študentskou kartou ISIC alebo bezkontaktnou čipovou kartou alebo preukazom vydaným pri registrácii.

Vlak zadarmo pre deti

Aj deti môžu cestovať bezplatne a využiť vlak zadarmo.

V tomto prípade platí, že deti do 6 rokov sa prepravujú bezplatne len v sprievode osoby staršej ako 16 rokov, pričom sa nemusia preukázať preukazom ZSSK ani cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného.

Čo sa týka detí od 6 do 16 rokov, tie môžu cestovať úplne bezplatne alebo môžu využiť zľavnené cestovné v prípade, ak nevyužívajú vlak zadarmo alebo vo vlaku sú už vypredané lístky na 100 % zľavu z cestovného.

Zľavnené cestovné pre deti od 6 do 16 rokov je nasledovné:

 • 50 % zľava z obyčajného cestovného v 2. vozňovej triede,
 • 25 % zľava z obyčajného cestovného v 1. vozňovej triede,
 • vo vlaku EuroCity s príplatkom 1 €,
 • vo vlaku SuperCity v 2. triede s príplatkom 1 €,
 • vo vlaku SuperCity v 1. triede s príplatkom 3 €,
 • vo vlaku InterCity s doplatkom, ktorý zahŕňa miesto na sedenie.

Preukaz na vlak zadarmo

Aby ste mohli cestovať vlakom zadarmo, pri kontrole vo vlaku sa musíte preukázať preukazom ZSSK a cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného. Preukaz na vlak zadarmo získate po predložení dokladov a vyplnení žiadanky o vydanie preukazu.

Preukaz získate po registrácií v pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko, pričom registrácia a výdaj preukazu sa uskutočňuje obvykle do 3 pracovných dní.

Rovnako môžete využiť službu vydanie preukazu na vlak zadarmo na počkanie, ktorá je možná v pokladniciach s KVC (Komplexné vybavenie cestujúcich.)

Vlak zadarmo registrácia

Registrácia na vlak zadarmo prebieha tak, že cestujúci vyplní registračný formulár na registráciu do zákazníckeho konta ZSSK ID z dôvodu nároku na 100 % zľavu z cestovného.

K formuláru cestujúci takisto priloží aj potrebné doklady, ktoré sú nevyhnutné pri registrácií vlaku zadarmo a ktoré sa líšia v závislosti od toho, či sa jedná o seniora, študenta alebo dieťa.

Následne pokladník skontroluje údaje na registračnom formulári podľa dokladov cestujúceho a doklady cestujúcemu vráti s výnimkou potvrdenia o poberaní dôchodkových dávok, pričom do 3 pracovných dní bude mať preukaz k dispozícii na tej stanici, kde o vydanie preukazu požiadal.

lístok na vlak zadarmo
Zdroj: unsplash.com

Ako cestovať vlakom zadarmo

Ak chcete cestovať vlakom zadarmo, okrem preukazu ZSSK si musíte pred cestou zabezpečiť cestovný lístok na 100 % zľavu z cestovného do vybranej stanice.

Funguje to podobne ako kúpa klasického lístka, ale s rozdielom, že vo vlakoch kategórie RR, R, Ex, SC, EC, EN je lístok viazaný na konkrétny spoj a počet miest pre cestujúcich s lístkami na 100 % zľavu z cestovného môže byť obmedzený.

Vo vlakoch kategórie Os a REX nie je počet lístkov na 100 % zľavu z cestovného obmedzený.

Čo sa týka bezplatného cestovania vlakom v diaľkových a regionálnych spojoch, tieto lístky na vlak zadarmo sú viazané aj na osobu, nemôže ich teda použiť iný cestujúci.

Zdroje: zssk.sk, pravda.sk, youtube.com

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články