Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Zakopané trhy – prehľad trhov, otváracie hodiny, parkovanie, vianočné trhy

Autor: Denisa

Trhy Zakopané

Zakopané je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine. Okrem lyžovania a bohatého kultúrneho života sú Zakopané trhy ďalším dôvodom, prečo toto horské mestečko navštíviť. Nájdete ich kúsok od slovensko-poľských hraníc.

Zakopané trhy

Trhy v Zakopanom sú neodmysliteľnou súčasťou tohto rozprávkového miesta, ktoré ponúka všetko od lyžovania, kúpania, atrakcií pre deti cez nákupy až po skvelé tradičné domáce jedlo.

Zakopané trhy Poľsko sa nachádzajú v rôznych častiach mesta a medzi najpopulárnejšie patria vianočné trhy, kde kúpite vianočné ozdoby, darčeky pre najbližších a rodinu, tradičné jedlo a pitie či domáce výrobky.

V článku nájdete

Zakopané trhy 2024

Zakopané je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú jedinečný nákupný zážitok, s množstvom trhov ponúkajúcich široký sortiment miestneho a dovážaného tovaru. Podobne ako trhy v Nowom Targu ich každý rok navštívia tisíce turistov z celej Európy.

V meste nájdete hneď niekoľko typov trhov, ako napríklad trhovisko Gubałowka, ulica Krupówki či najobľúbenejšie Zakopané vianočné trhy, ktoré sa konajú každý rok v zime.

Zakopané trhy
Zdroj: unsplash.com

Poľské trhy Zakopané 2024

Trhy Zakopané sa konajú počas celého roka a návštevníkom ponúkajú tradičné drevené výrobky, oblečenie pletené a šité z miestnych vlnených produktov, domáce syry, výrobky z kože, sladké krovky, doplnky do domácnosti a ďalšie.

Pozrite sa na prehľad trhov v Zakopanom, ktoré sa oplatí určite navštíviť.

Zakopané trhy 2024

Vianočné trhy Zakopané

Zakopané vianočné trhy sa nachádzajú len kúsok od slovensko-poľských hraníc. Konajú sa v zime v období Vianoc, preto sú skvelým tipom kam zobrať deti cez školské prázdniny.

Vianočné trhy Zakopane nájdete v centre mesta a každý rok návštevníkom prinášajú jedinečnú vianočnú atmosféru ako z rozprávky. Celkový dojm dotvárajú živé sochy, konské záprahy, furmani v krojoch vozia návštevníkov až k plesu Morské oko.

Nájdete tu množstvo stánkov a kaviarní s vianočným punčom či vareným vínom a s každého rohu rozvoniavajúce grilované oštiepky. Rovnako sa môžete tešiť na goralskú kapustnicu bigos, zemiakové placky s gulášom, pirohy, jaternice kaszanki, pouličných umelcov a živú hudbu.

  • Adresa: ulica Krupówki a námestie
  • Otváracia doba: počas vianočných sviatkov

Aj na Slovensku máme tradičné vianočné trhy, ktoré sa oplatí navštíviť. Konajú sa každý rok v mestách ako Bratislava, Košice, Trnava či Žilina.

Centrálny trh Zakopané

Poľské mesto Zakopané je domovom živej trhovej kultúry so širokou ponukou tovaru, ktorý si môžu návštevníci vychutnať. Preto niet divu, že sa v meste koná hneď niekoľko trhov, pričom jeden z nich nájdete aj priamo v centre mesta.

Zakopané trhy v centre mesta sa nachádzaju priamo na námestí a ponúkajú veľký výber tradičných poľských potravín, suvenírov, remeselných výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny.

Nachádza sa tu aj množstvo stánkov s miestnymi pochúťkami, ako je údené mäso, nakladaná zelenina a slávny zakopanský syr. Rovnako tu nájdete aj obrovské ruské kolo, z ktorého máte výhľad na celé mesto.

  • Adresa: námestie Zakopané
  • Otváracia doba: celoročne

Nezabudnite však, že v Poľsku na trhoch sa platí menou poľský zloty. Aktuálny kurz si pozriete online v NBS kalkulačke a prípadne eurá zmeníte priamo v zmenárni v centre mesta.

Zakopané Bazár Krupówki

Ďalším obľúbeným trhom v Zakopanom je Bazár Krupówki, ktorý sa nachádza priamo na hlavnej pešej ulici mesta Krupówki. Ide o najrušnejšiu a najznámejšiu ulicu v tomto horskom mestečku, ktorá je považovaná za nákupný bulvár.

Ulica je dlhá približne jeden kilometer, ale na tomto priestore nájdete mnoho obchodíkov od známych značiek až po starobylé tradičné krčmičky, vychýrené reštaurácie, kaviarne, cukrárne či zmrzlinárne.

Kúpite tu všetko od remeselných výrobkov až po ručne vyrábané darčeky, drevené hračky, šperky, kožené výrobky a keramiku. Nachádza sa tu aj množstvo stánkov s tradičnými poľskými jedlami, ako sú pirohy, holúbky a klobása.

  • Adresa: ulica Krupówki
  • Otváracia doba: celoročne

Trhovisko Gubałowka Zakopané

Trhovisko Gubałowka Zakopané je najznámejšie trhovisko v širokom okolí. Nachádza sa priamo pod vrchom Gubałowka, na ktorý vedie lanovka, pričom hore vás čaká ďalší z tradičných poľských trhov s krásnym výhľadom na okolitú prírodu a hory.

Trhovisko Gubałowka je otvorené od pondelka do nedele a návštevníkom ponúka tradičné drevené výrobky, ktoré nemusia slúžiť iba ako dekorácia, ale dajú sa využiť napríklad v kuchyni.

Kúpiť si tu môžete aj čerstvé syry, suveníry, ovocie a zeleninu, oblečenie z vlny alebo kožené výrobky.

  • Adresa: Na Gubałówkę 34-500
  • Otváracia doba: po – ne 9:00 – 19:00h
Vianočné trhy Zakopané
Zdroj: unsplash.com

Zakopané trhy otváracie hodiny

Čo sa týka otváracej doby trhov v Zakopanom, tak tie sa líšia v závislosti od toho, ktorý trh chcete aktuálne navštíviť.

To znamená, že vianočné trhy Zakopané sú otvorené len v zime, pričom centrálny trh na ulici Krupówki je otvorený celoročne podľa klasických otváracích hodín.

Zakopané trhovisko Gubałowka môžete navštíviť od pondelka do nedele vždy od 9:00 do19:00h.

Zakopane trhy nedeľa

Nedeľa ja dňom, kedy sú všetky obchody v Poľsku takmer vždy zatvorené. Toto pravidlo však neplatí v prípade Zakopané trhy, ktoré bývajú otvorené aj počas víkendu vrátane nedele.

Samozrejme to záleží aj od toho, či sa chystáte navštíviť trh v centre mesta alebo konkrétny obchod na ulici Krupówki. Rovnako v prípade sviatkov v Poľsku sa otváracia doba obchodov aj trhov v Zakopom líši.

Zakopané trhy parkovanie

Parkovanie na trhoch v Zakopanom je možné na viacerých miestach, pričom záleží od toho, na ktorý trh sa vyberiete. Parkovanie v centre mesta je možné na platených parkoviskach, ktoré sa nachádzajú priamo pri ulici Krupówki.

Zoznam týchto parkovísk nájdete na stránke zakopane.pl

V prípade, že sa vyberiete na trhovisko Gubałowka, platené parkovisko sa nachádza priamo pred tržnicou.

Prehľad cien za parkovanie na trhoch Gubałowka nájdete nižšie v tabuľke.

Zakopané trhy parkovanie

TrvanieAutáAutobusy
1 hodina5 zł20 zł
12 hodín30 zł100 zł
Celý deň50 zł120 zł

Zdroje: zakopane.pl, youtube.com

Témata:
Cestovanie Poľsko

Najnovšie články